اعتراض برخی مخاطبان دزفولی به سریال«شوق پرواز»

پس از اعتراض برخی از هموطنان جیرفتی به پخش سریال «شهر دقیانوس» این بار نوبت برخی از هموطنان دزفولی بود که نسبت به برخی از قسمت های پخش شده سریال «شوق پرواز» واکنش نشان دهند. واکنش هایی که با گذشت چندین هفته همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار تلویزیون خبرگزاری سینمای ایران، در قسمت دهم این سریال تلویزیونی که دو هفته قبل یعنی سیزدهم آبان ماه از شبکه یک سیما پخش شد، زمانی که عباس بابایی و همسرش به دزفول می روند، در کنار پُل قدیمی این شهر برای چند ثانیه تصاویر دو مرد میانسال که لباس لُری به تن کرده اند نمایش داده می شود. نمایش این تصاویر با اعتراض گروهی از مخاطبان این سریال مواجه می شود و آنها با مراجعه به سایت رسمی این سریال، اقدام به اعتراض به این مسئله می کنند. برخی از اعتراض های این مخاطبان به شرح زیر است:

«من یک جوان دزفولی هستم و از اینکه قسمتی از فیلم برداری سریال قشنگتونو تو شهر ما آوردید خیلی خوشحالیم. ولی یک گله از شما داشتم چرا وقتی ودزفول رو نشان میدین چند تا لر و عرب نشون دادین؟ با تمام احترامی که برای لرها و عرب های عزیز قائلیم ولی ما دزفولی ها نه لر هستیم و نه عرب ما پارسی هستیم و دزفولی و به دزفولی بودنمان هم افتخار میکنیم چون شهر ما پایتخت مقاومت ایران است».

در اظهار نظر دیگری یکی از مخاطبان عنوان می کند:« با سلام و خسته نباشید. خیلی بهتر بود قبل از ساختن فیلمی با این محتوا اندکی هم درمورد مکان ها و شهرهای مورد فیلم
برداری تحقیق به عمل می آمد.مردم دزفول نه عرب هستند و نه بختیاری بلکه فقط فارس هستند».

مخاطب دیگری هم با ابراز گلایه از اینکه «با وجود دزفولی بودن عزت الله ضرغامی این صحنه ها نمایش داده می شود» نوشته است:«من یک شهروند دزفولی هستم.ای کاش در به تصویر کشیدن شهر دزفول در اون زمان بیشتر دقت می کردید.دزفول نه لر داره نه عرب.نه اینکه خدای نکرده بخوام به لر ها و عرب های عزیز بی احترامی کنم ،ولی خوبه که واقعیت ها نمایش داده بشه.من به عنوان یک دزفولی و کسی که پدر و مادرم بارها آواره شدند و چند نفرمون شهید شدند و سختی موشک بارون رو بجون خریدند و استوار موندند انتظار داشتم که به این نکته بیشتر دقت می فرمودید».

نکته جالب توجه این است که تمامی این اعتراض ها بدون سانسور و حذف بر روی سایت این سریال به نشانی www.shogheparvaz.tv منعکس شده است و ظاهرا روابط عمومی این سریال تلویزیونی برخلاف موارد مشابه که سازندگان سریال ها یا نسبت به اعتراض ها «بی تفاوت» هستند و یا در مقابل از رضایت بسیار زیاد مخاطبان سخن می گویند، رویه دیگری را در پیش گرفته و با انتشار و تایید این نظرها فضایی را فراهم کرده تا دیگر مخاطبان سریال نسبت به این اظهار نظرها واکنش نشان داده و با این دسته از هموطنان دزفولی وارد بحث و مذاکره شوند.

بر اساس نظرهای منتشر شده در این سایت، یکی از مخاطبان در پاسخ به هموطنان دزفولی می گوید:«ای کاش تمام این دوستانی که فکرشون رو متمرکز کردن روی لهجه عباس و مردم دزفول و طلاهای ملیحه و مایه داری مسعود و … یه مقدار با بصیرت این سریال رو تماشا میکردن و به اصل موضوع توجه میکردن.اصل موضوع منش و رفتار و ایمان و کردار عباس هستش نه لهجه و مردم دزفول و غیره.چرا یه عده اصل موضوع رو کنار گذاشتن و چسبیدن به حواشی فیلم.تخصص ما شده حاشیه سازی.چرا هیچ کس به مردم داری عباس و محبت و عاطفه اون دقت نمیکنه و خیلی نکات مثبت دیگه ای که زیبا به تصویر کشیده شده.قراره توس این سریال زندپی عباس به روایت کشیده بشه نه از زندگیش فیلمبرداری بشه».

مخاطب دیگری هم با اشاره به اینکه همه ما ایرانی ها از یک خاک و ریشه هستیم خطاب به این گروه از معترضان می گوید: «بهت نمیاد از مردم دزفول باشی ! مردم دزفول دلشون مثل دریا بزرگ . مدیر سایت هفته گذشته توضیح دادند که اون کسانی که نشون داده شدن از توریست هایی بودن که برای دیدن دزفول به اون شهر اومده بودن . این هفته هم که کلی آدم خوش تیپ و غیر عرب تو رستوران دزفول دیدیم،دیگه مشکلت چیه ؟ ضمنا مگه لرها چه مشکلی دارن که تو خودت رو اینقدر برتر از اونا می دونی؟؟؟!!! ما همه ایرانی هستیم و به تمام شهرهای ایران تعلق داریم» .

*** دست اندرکاران سریال چه می گویند؟

بر اساس اظهار نظری که از سوی مدیر سایت در بخش نظرها قرار گرفته، منطقه ای که در فیلم نشان داده شده یکی از مناطقی است که افراد مختلف برای گشت و گذار به آن می آیند. در چنین شرایطی طبیعی است که دو هموطن لُر هم به این منطقه آمده باشند و به همین دلیل و بر اساس این استدلال، قضاوت مخاطبان دزفولی صحیح نیست.

«اصغر نژاد ایمانی» طراح صحنه و لباس این سریال نیز در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به این مطلب که «دزفول در میان شهرهای استان خوزستان بیشترین میزان افراد با سواد را دارد» می گوید: «بیشتر مسوولان خوزستان دزفولی هستند و این شهروندان خوزستانی در اداره های این استان بیشتر از دیگر شهروندان خرمشهری حضور داشته و دارند. این ها واقعیت هایی است که ما حتی برای به تصویر کشیدن چند صحنه کوتاه از آن مطلع هستیم و درخصوص آن تحقیق مفصل کرده ایم اما به همان میزان که در شهری مانند تهران، افرادی از قومیت های مختلف و با لباس های گوناگون دیده می شوند، در دزفول و یا هر شهر دیگری هم ممکن است شما افرادی با پوشش های متنوع را ببینید که این موضوع نمی تواند باعث اعتراض شود. ضمن آنکه برای تصویربرداری همین صحنه کوتاه با مشکلات متعددی مواجه بودیم و به هیچ وجه مردم با ما همکاری نکردند و با سختی فراوانی این تصاویر چند ثانیه ای ثبت و ضبط شد که ای کاش در آن زمان دزفولی های عزیز و متعرض امروز حضور داشتند و به ما کمک می کردند».

«شوق پرواز» محصول مشترک بنیاد شهید و امور ایثارگران و شبکه یک سیما است و در شرایطی که مخاطب تلویزیونی برای تماشای یک سریال با اما و اگرهای متفاوت و متعددی مواجه است، این سریال توانسته با محتوای جذاب و ساختار خوب و هنرمندانه اش که محصول کارگردانی «یدالله صمدی» است مخاطبان فراوانی را جذب کند. اما نکته قابل توجه «کنترل حاشیه هایی» است که متاسفانه در سال های اخیر گریبان بسیاری از سریال های تلویزیونی را گرفته و عملا فضایی منفی را علیه آنها شکل داده که یا به سانسور و قلع و قمع این آثار منجر شده و یا در سایه این فضای منفی، مفاهیم و پیام های اصلی سریال دیده نشده است. در مسیر زاینده رود و شهر دقیانوس دو نمونه مشخص از این آثار بود اما «شوق پرواز» این دست انداز را به خوبی پشت سر گذاشت و حالا مخاطبان آن روز به روز با تصویری جالب تر و جذاب تر از عباس بابایی قهرمان آشنا می شوند.

۲۹/۸/۱۳۹۰

10 نظر برای "اعتراض برخی مخاطبان دزفولی به سریال«شوق پرواز»" ارسال شده
 1. دزفولی گفت:

  خطاب به اعظم …!
  سلام به همه دوستان
  اول: شما که میگی چرا دزفولیها واقعیت رو قبول ندارن باید بگم که این شما هستی که واقعیت رو قبول نکردی! چرا؟ چونکه شمایی که الان اومدی میگی از اندیمشک هستی باید بدونی شایدم بدونی و نگی که قبلا اندیمشک یکی از روستاهای دزفول بوده که وقتی راه اهن رو اوردن اندیمشک کم کم اسم شهر رو دنبال خودش کشوند!
  دوم: اینکه شما میگی دزفول نژاد غیر ایرانی داره هیچی نمیگم جز اینکه تشریف ببری ی تحقیق کنی و متوجه میشی که جریان چی بوده! بله پل باستانی و ۱۷۰۰ ساله ی دزفول رو اسیران رومی ساختن اما بعدش اونا دزفولی نشدن چون دزفول قبلش شهر بود و ساکن داشته!
  سوم:کوی سوم شعبان دزفول، دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول،پایگاه چهارم شکاری دزفول از قدیم مال و جز دزفول بوده و هست و خواهد بود …
  چهارم: شما که میگی ورزشکارای شما رو به اسم خودمون بردیم اصلا مگه ورزشکارایی داشتید؟ کشتی گیرهایی که اونم اخیرا بوجود اومدن و ما هم خوشحالیم و دوسداریم روز به روز بیشتر بشن! اما ورزش کشتی قبل از اینکه در شهر شما باشه تو دزفول بوده و بزرگانی از دزفول مدال اوردن و مربی فدراسیون بودن همچون جناب قصاب…!
  پنجم:اینکه کسی اندیمشک رو نمیاره به دزفول ربطی نداره! مشکل از مسئولین شماس که از دست تو دزفولم کم نیست!
  ششم: ببخشید شما که نه ساکن این شهری و نه اطلاع داری چطور میگی بیش از ۵۰درصد بختیاری هستن مردم دزفول؟ بله بختیاری داره این شهر شاید ۳۰ ۳۵درصد باشه!
  هفتم: شما که بمباران داری میگی این دیگه نیازی نیست من بگم تو کشور معروفه که دزفول چقد زیر بمباران بوده..
  هشتم: که خیلی مهمه اینه که مثلا دین ما اسلامه!! تو قران هم ایه داریم “ان اکرمکم عندالله اتقاکم” اگه شما اینو در نظر داشتی دیگه دزفولی و لر و ترک و … نمیکنی میگی “هر کی تقواش بیشتر باشه پیش خدا عزیزتره”
  نهم: ما دزفولی هستیم به قومیتمونم افتخار میکنیم همونطوری که همه ی اقوام ایران به خودشون مینازن، نژادمونم پارس هستش گویش دزفولی هم گوشه ای از زبان فارسیه محض اطلاع…
  دهم: بنده خودم کلی دوست بختیاری دارم خیلی هم با هم خوبیم میریمو میاییم تو شهر مشکلی هم نداشتیم چون به همدیگه احترام میذاریم.. به قومیت همدیگه احترام میذاریم به اصالت همدیگه احترام میذاریم…
  یاعلی..

 2. مرصاد گفت:

  با عرض سلام به همه شهروندان عزیز دزفولی و بسیار سپاسگذارم که این اعتراض بجا را انجام دادید. متاسفانه این بار اول نیست که صدا و سیمای ایران و خوزستان اقدام عمدی به پخش تصاویری ناصحیح و بدور از شان شهر دارالمومنین دزفول میکند. از آن بدتر که این اتفاق در زمانی روی میدهد که جناب آقای ضرغامی که ریاست صدا و سیما رو بر عهده دارند خود دزفولی هستند. به اسم اتحاد و … لطفا لرها و عرب ها را با نژاد دزفولی هایی که ۵۰۰۰ سال تاریخچه دارند قاطی نکنید. ما با کسی دشمنی نداریم. استان لرستان متعلق به بختیاریهایی است که ۸۰۰ سال پیش از مرز باختران به کشور وارد شدند و بهمین علت بختیاری نام گرفتند و از این استان حقی ندارند. اعراب عزیز هم در شهرهای اهواز و شادگان و بستان و هویزه بوده اند و هستند و احترامشان جایز و سر جای خود. ولی به بهانه اتحاد هویت و فرهنگ اصیل دزفول را با نشان دادن این صحنه های عجیب و غریب و بدور از شان خدشه دار نکنین. به نظر بنده این موضوع حتی جای شکایت و پیگیری قانونی و قضایی دارد و بنده بعنوان دانشجوی دکترای حقوق در خارج از کشور به دزفولی های عزیز و متدین توصیه میکنم تا این موضوع را بصورت جدی پیگیری نمایند تا حقوق از دست رفته استیفا شود و شاهد تکرار این صحنه های فجیع در آینده نباشیم. با تشکر مرصاد امریکا، بوستون

 3. ساسان گفت:

  باعرض سلام خدمت کارگردان سریال شوق پرواز و عوامل محترم سریال شوق پرواز خبری که میخواهم بدهم فقط برای روشن کردن یک دروغ بزرگ است.وآن هم این که آن عزیزی که گفته بود دزفول لر(بختیاری)نداردونسبت به این موضوع لب به اعتراض گشود.خواستم بگویم در انتخابات مجلس شورای اسلامی نماینده شهرستان دزفول آقای عباس پاپی زاده پالنگان با ۶۲۰۰۰هزار رای از طرف مردم دزفول انتخاب شد .که ایشان از جوانان غیور بختیاری می باشند.فقط میخواستم بگویم اتحاد در دزفول بهترین سرمایه مردم دزفول میتواند باشد .نه تفرقه و نفاق.و من از طرف بختیاریهای دزفول که حدود ۶۰درصد کل جمعیت شهری و روستایی شهرستان دزفول می باشند از شما به خاطر این کم لطفی عده ای محدود از مردم شریف دزفول از شما عذر خواهی می کنم .که ما بختیاریها و دزفولیهای فهیم با هم برابر و برادر هستیم.

 4. ناشناس گفت:

  بختیاری سروراست

 5. sasan گفت:

  شهید بابایی فدای این سرزمین شد تا اقتدار ایران و اتحاد ایرانیان روز افزون شود به خدا خیانت است به خون شهیدان و به خصوص شهید بابایی که بوسیله فیلمی که به نام او ساخته شده عده ای خود را برتر بدانند و عده ای دیگر را حقیر بشمارند .که مقرب ترین افراد نزد خدا با تقوا ترین آنها هستند.خطاب به آن دسته افرادی که از این کارازشمند کارگردان فیلم شوق پرواز که لباس سنتی ۵۰درصد جمعیت شهری دزفول و۷۰درصد جمعیت شهرک های دزفول و۱۰۰درصد جمعیت روستاهای دزفول که همه آنها بختیاری و لر می باشند را نشان داد این چنین بر آشفته شدند.خودتان به این کارگردان حق بدهید او که با چنین ظرافتی در ۲۰ثانیه به چنین موضوعی اشاره کرد باید تحسین شود نه اینکه زیر سوال برود. چرا که خیلی از محله های قدیم دزفول مثل سیاهپوشان و قلعه و که از بزرگترین محله های دزفول هستند اصالتا بختیاری و لر هستند.نمیدانم چرا انتظار بیجا دارند.

 6. sasan گفت:

  با سلام من اهل دزفولم و در این شهر به دنیا اومدم و وجب به وجب این شهرو که جزیی از وطنمه رو دوست دارم .می خواستم بگم متاسفم واسه اونایی که با کینه ورزی و حسادت ونژاد پرستی با بغض وکینه فقط سجاده آب میکشن و حج میرن و خلاصه از ریا شاید هم به خیال خودشون عبادت شاید . . چیزی کم نمیزارن .که اینقدر خدشونو حقیر و بی ظرفیت نشون که آبروی این شهرو بردن می خواستم بگم ۱۴۰۰سال پیش خدا وحی رو قطع کرده .چطور باید بعضی از دزفولیها به راه راست هدایت بشن نمی دونم؟؟؟؟باشه خودتون رو اذیت نکنین هر وقت خواستن فیلم ر . . باستان رو بسازن میگیم تا شما رو با لباس خودتون نشون بدن البته این متن خطاب به آن دسته افرادیه که هنوز آدم نشدن و نه افراد آگاه……

 7. بختیارپور از دزفول گفت:

  دزفول جریی از خاک بختیاریه و هیچ وقت مابین لر و غیر لر مشکلی نبوده تازه الان میشه گفت دزفول و اندیمشک یک شهرند

 8. ناشناس گفت:

  دوست عزیز اعظم جان اون مکان هایی که شما نام بردی زمانی بوجود اومده که اندیمشک یه روستای تابعه دزفول به نام صالح آباد بوده

 9. پریسا گفت:

  برین از ترکا یاد بگیرین که همشون باهم متحدن و براشون مهم نیست مال چه استانی باشن شما که هم استانی هستین من که خوزستانی ام عاشق ترکا هستم

 10. اعظم گفت:

  باسلام
  من یک شهروند اندیمشکی هستم و تمام عمرمو در این شهرستان سپری کردم و بخوبی شهر دزفول و هم میشناسم.خیلی برام جالبه که چرادزغولی ها واقیعت هارو فبول ندارن.اول اینکه دزفولی ها نژاد غیر ایرانی دارند چون از نسل اسرای رومی هستند.۲.لر ویا بختیاری بودن افتخاریه که نصیب هرکسی نمیشه.۳ همه ما خوب میدونیم که بیش از ۵۰%از جمعیت دزفول بختیاری هستندومابقی دزفولی،لرو…. می باشند.پس میتونیم نتیجه بگیریم که نمادشهر دزفول بختیاری ها هستند.خیلی جالبه که مسئولین شهر دزفول(ببخشید کلان شهر دزفول)ذره ذره خاک اندیمشک و تصاحب کردن ولی هرگز هیچ صدایی از کسی شنیده نشد و صدای ما رو هم کسی نشنید حتی مسئولین این شهر ادعای مالکیت بخشهایی از استان لرستان و هم دارن که صدا و سیما هم همیشه با این آقایان همراه بوده و به اعتراض مردم هم توجه نشده.سددز،دانشگاه جندی شاپور،منطقه سوم شعبان،آبشار شوی، تله زنگ و بیشه،پایگاه چهارم شکاری و….از مناطقی هستند که در سالهای نچندان دور جزءخاک اندیمشک بودن ولی حلا تابلوی شهر دزفول درست چسبیده به منطقه کوی نیرو در اندیمشک فرارداره.کار مسئولین این شهر به جایی رسده که از ورزشکاران اندیمشکی هم بنام شهروند دزفولی یاد میکنند.حتی در برنامه های ویژه هفته دفاع مقدس وقتی که صحبت از عملیات فتح المبین میشه هیچکس حاضر نیست اسم شهر اندیمشک و بیاره وهمه میگن غرب دزفول.کی میدونه دوکوهه مال کدوم شهره؟ کی میدونه طولانی ترین بمباران جنگ تحمیلی در کدوم شهر اتفاق افتاده؟من کسی رو میشناسم که سالها برای ثبت این روز بزرگ در تقویم ملی تلاش کرد ولی به لطف عزیزان مسئول هرگز نتونست موفق بشه.خیلی دوست دارم علت سکوت مسئولین اندیمشک و تجاوز مسئولین دزفول و بدونم . علت این همه تبعیض که من حتی ۱۰% اونوهم نگفتم چیه؟ ای کاش کسی هم پیدا میشد که به حرف ما هم مثل مردم دزفول اهمییت میداد.

نظرات بسته شده است.