اعتراض به واگذاری دو جزیره مصر به عربستان | معترضان خواستار سرنگونی دولت شدند

اعتراض به واگذاری دو جزیره مصر به عربستان | معترضان خواستار سرنگونی دولت شدند

جهان > آفریقا – همشهری آنلاین:
شهروندان مصری روز جمعه در اعتراض به واگذاری دو جزیره مصری «تیران» و «صنافیر» در دریای سرخ به عربستان تظاهرات کردند و سرنگونی دولت این کشور را خواستار شدند.

به گزارش خبرینه و به نقل از ایرنا برگرفته از خبرگزاری رویترز، شرکت کنندگان در تظاهرات شعار «ملت سرنگونی نظام را می خواهد» سردادند، شعاری که در انقلاب ۲۰۱۱ باعث سرنگونی حسنی مبارک دیکتاتور سابق این کشور شد.

از سوی دیگر نیروهای پلیس مصر با به کار گیری گاز اشک آور صدها نفر از معترضان به توافق جنجالی برای  واگذاری دو جزیره مصری به عربستان را متفرق کردند.

یک مسئول مصری اعلام کرد که نیروهای پلیس به سمت معترضان گاز اشک آور شلیک کرده و شماری از آن‌ها را در محله «المهندسین» واقع در غرب قاهره دستگیر کردند.

ملک سلمان پادشاه عربستان در جریان سفر اخیر خود به مصر، چند توافقنامه اقتصادی و سیاسی را با کشور میزبان منعقد کرد که یکی از آن‌ها، توافق تعیین مرزهای آبی بین دو کشور بود.

به موجب این توافق، جزایر تیران و صنافیر به عنوان بخشی از خاک سعودی شناخته می شود.

وزارت کشور مصر روز گذشته به شهروندان این کشور در مورد شرکت در هر گونه تظاهرات در اعتراض به توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی با عربستان و واگذاری دو جزیره در دریای سرخ به ریاض هشدار داد.

دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر از واگذاری دو جزیره مصری تیران و صنافیر به عربستان در جریان سفر ملک سلمان پادشاه این کشور به قاهره که باعث خشم اقشار وسیعی از شهروندان مصر شده است، دفاع کرد و گفت که مصر قلمروش را تسلیم نکرده، بلکه صرفا حق سعودی ‌ها را به آن‌ها اعاده کرده است.