اعتراض داوطلبان کارشناسی ارشد

با گذشت یک هفته از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ۸۹ با حضور ۸۰۰ هزار نفر در ۱۳۵ حوزه امتحانی طی روزهای ۲۸، ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه، بعضی از داوطلبان این آزمون در تماس با رسانه‌های جمعی از پایین بودن کیفیت برگزاری آزمون و وجود بی‌نظمی در حوزه‌های امتحانی خبر می‌دهند.

یکی از داوطلبان رشته حقوق در حوزه امتحانی استان مازندران در توضیح یک مورد از این بی‌نظمی‌ها می‌گوید: در حوزه امتحانی ما، دفترچه سوالات کم آمد، یعنی بسته سوال من یک دفترچه از ۳ دفترچه سوالات را که مخصوص آیین دادرسی بود، نداشت. وقتی من و چند نفر دیگر از داوطلبان اعتراض کردیم، مسوولان حوزه هیچ جوابی ندادند.این داوطلب اضافه می‌کند: حتی به سازمان سنجش در تهران مراجعه کردیم، اما جواب درستی نشنیدیم. آنها گفتند اعتراض بنویسید تا رسیدگی شود.علاوه بر این اتفاق نادر در این حوزه امتحانی، یکی دیگر از داوطلبان در تهران نیز می‌گوید: در حوزه امتحانی من، بعضی‌ها دو شماره صندلی داشتند یعنی در ارائه مکان آزمون برای داوطلبان هم دقت نشده بود.

داوطلب دیگر در آزمون کارشناسی ارشد با انتقاد از این که چرا باید آزمون با تاخیر برگزار شود، از بی‌مسوولیتی نمایندگان سازمان سنجش در ارائه و جمع‌آوری پرسشنامه‌ها و پاسخ‌نامه‌ها انتقاد می‌کند و می‌گوید: در حوزه امتحانی ما، سکوت که لازمه یک آزمون حساس است، رعایت نمی‌شد و با وجود اعتراض داوطلبان، مسوولان حوزه هیچ کمکی به برقراری سکوت نمی‌کردند.

از سویی وی اضافه می‌کند: امکان تقلب هم وجود داشت، مسوولان حوزه گفتند، دستگاه‌های موبایل‌یاب به جلسه آورده‌اند و کسی حق استفاده از تلفن همراه را ندارد؛ اما این طور نبود، چون در هیچ حوزه‌ای این دستگاه‌ها وجود نداشت و کسانی که برای بار چندم امتحان می‌دادند، این نکته را می‌دانستند و… به گفته بعضی دیگر از داوطلبان با گذشت سال‌ها از برگزاری آزمون، هنوز سیستم درستی در تامین امنیت و نگهداری وسایل داوطلبان وجود ندارد. موقع تحویل وسایل، هیچ نظمی نیست، طوری که پایان آزمون همزمان است با هجوم داوطلبان برای گرفتن وسایلی که به امانت گذاشته‌اند.

داوطلبان فرافکنی می‌کنند

در برابر تمام این انتقادها، سازمان سنجش آموزش کشور که رسیدگی به شکایات داوطلبان را منوط به ارائه درخواست می‌داند، اظهارات داوطلبان را فرافکنی توصیف می‌کند. یکی از کارشناسان روابط عمومی سازمان سنجش که می‌خواهد نامش درج نشود، از موضع سازمان سنجش می‌گوید: آزمون کاملا به صورت استاندارد برگزار شده و هیچ شکایتی به ما نرسیده است و چنانچه تخلفی صورت گیرد، نماینده سازمان در حوزه‌های امتحانی حضور داشته که قطعا به ما گزارش می‌دهد.

این منبع خبری در سازمان سنجش درباره مشکل برخی داوطلبان که دفترچه‌های شخصی شده ناقصی دریافت کردند، اضافه می‌کند: من هم در آزمون امسال شرکت کردم، دفترچه‌ها شخصی‌سازی شده بود و به صورت بسته‌های منظمی روی میز داوطلبان بود، بنابراین اگر بی‌نظمی باشد، مربوط به سازمان نیست بلکه به حوزه‌های امتحانی مربوط است. وی بر گزارش نشدن هیچ مشکلی یا مورد تخلفی در سازمان اشاره می‌کند و درباره بعضی اعتراض‌ها می‌گوید: به نظر من داوطلبان چون امتحانشان را خوب نداده‌اند، فرافکنی می‌کنند ما همیشه پس از آزمون‌های سراسری با این اعتراض‌ها روبه‌روییم.

مشکلی پیش نیامد

این منبع خبری در حالی بر نبود مشکل در حوزه‌ها تاکید می‌کند که محمدحسین سرورالدین، رئیس سازمان سنجش پیش از این از قطع یک ساعته برق در حوزه امتحانی قم خبر داده بود. این مسوول با بیان این که سازمان انتظار داشته تا با اجرای شخصی‌سازی سوالات و دفترچه‌ها، مشکلاتی برای داوطلبان ایجاد نشود، گفت: درباره شخصی‌سازی دفترچه‌ها در بعضی حوزه‌ها مشکلاتی ایجاد شد که داوطلبان از این موضوع نگران شدند، اما راهنمایی‌های لازم به آنها ارائه شد تا مشکلی پیش نیاید. با این حال، ریاست سازمان سنجش هم منکر وجود هرگونه تخلف یا بی‌‌نظمی در جلسات آزمون کارشناسی ارشد است.

ابراهیم خدایی، معاون سازمان سنجش حتی به کاهش ۹۰ درصدی تخلف در کنکور ارشد اشاره می‌کند و می‌گوید: در ۵۰ درصد رشته‌های کنکور کارشناسی ارشد شخصی‌سازی دفترچه‌ها اعمال نشد.از این اظهارات می‌توان نتیجه گرفت باید نسبت به انکار کامل بی‌نظمی‌ها از سوی مسوولان سازمان سنجش تردید کرد، چون در نیمی از رشته‌های آزمون ارائه پاسخنامه و پرسشنامه به شیوه سنتی انجام شد.

به هر حال بعضی از داوطلبان در انتظار رسیدگی به اعتراضات خود هستند و پذیرش خطا و توضیح مناسب از سوی سازمان به داوطلبان می‌تواند در کاهش تخلفات و بی‌نظمی در آزمون‌های سال آینده موثر باشد.

جام جم