اعلام آمادگی اروپایی‌‌ها برای خرید ۲۰ تن آب‌‌سنگین از ایران

به گزارش خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین ، علی‌اکبر صالحی امروز (سه‌شنبه) در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساختمان‌ ‌های پشتیبانی پروژه ایزوتوپ‌‌های پایدار در مجتمع شهید علی محمدی قم به تشریح فعالیت‌‌های صنعت هسته‌ای کشور پرداخت و بیان داشت: فعالیت‌‌های جدیدی در فردو پیش‌بینی کرده‌ایم از دسته تولید ایزوتوپ‌‌های پایدار که مقدمات آن فراهم شده است.

همکاری با روس‌‌ها برای تولید ایزوتوپ‌‌های پایدار

وی ادامه داد: خیلی از کارهای علمی این پروژه با همکاری روس‌‌ها انجام شده و قرار است در قالب این پروژه تغییراتی در سانتریفیوژها، ایجاد شود تا بتوانند ایزوتوپ‌‌های پایدار تولید کنند.

صالحی بیان امیدواری کرد در آینده نه چندان دور بخش علمی این پروژه به پایان برسد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: برای این که بتوانیم این تجهیزات را در فردو نصب کنیم باید محل اقامت مهندسین را فراهم کنیم و از هم اکنون نیاز به احداث ساختمان‌‌های پشتیبانی این مرکز داریم و این ساختمان‌‌ها تا زمان مقرر که ممکن است حداکثر یک سال آینده باشد به بهره‌برداری می‌‌رسد.

صالحی این ساختمان‌‌ها را پیش‌نیاز شروع فعالیت تولید ایزوتوپ‌‌های پایدار عنوان کرد و بیان داشت: امروز یکی از این ساختمان‌‌ها کلنگ‌زنی شد و ساختمان‌‌های دیگر هم احداث خواهند شد.

وی به فراهم بودن زیرساخت‌‌های فردو اشاره و تأکید کرد: خوشبختانه زیرساخت‌‌های فردو از قبیل گاز، تصفیه‌خانه و جمع‌آوری آب‌‌های روان و فاضلاب انجام شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: امروز همچنین از محل نصب سانتریفیوژها و محلی که قرار است سانتریفیوژهای ایزوتوپ‌‌های پایدار مستقر شوند، بازدید خواهیم کرد و اقدامات لازم در این زمینه انجام می‌‌شود.

ساخت آزمایشگاه فنی و علمی بسیار پیشرفته در فردو

وی تصریح کرد: علاوه بر این شاهد فعالیت‌‌های جدید دیگری در فردو خواهیم بود و همانطور که در برجام آمده درصدد هستیم بخشی از فردو را تبدیل به آزمایشگاه فنی و علمی بسیار پیشرفته کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: با اتحادیه اروپا درخصوص نوع آزمایشگاه در حال مذاکره هستیم و می‌‌خواهیم این آزمایشگاه در نوع خود بی‌نظیر باشد و بتواند علاوه بر ارائه خدمات علمی و فنی به داخل کشور و به کار گیری مجموعه‌ای از دانشمندان هسته‌ای، خدمات علمی و فنی خود را در منطقه و جهان هم ارائه دهد.

صالحی ادامه داد: این آزمایشگاه نیازمند استانداردهای بسیار پیشرفته است، بنابراین راه‌اندازی آن نیازمند وقت بیشتری است و باید ارزیابی‌‌های لازم را برای نوع آزمایشگاه داشته باشیم که چه ماهیت و چه تجهیزاتی باید داشته باشد.

وی با بیان اینکه قدم‌هایی در این زمینه برداشته شده است، عنوان کرد: برای بنده هم این امر تقریبا روشن شده است اما باید با کارشناسان دیگر هم در میان بگذاریم و امکان‌سنجی بیشتری انجام شود تا کاری که می‌‌کنیم مورد رضایت ملت باشد.

توان تولید سالانه ۲۰ تن آب سنگین را داریم

صالحی در ادامه به مساله فروش آب سنگین به آمریکا اشاره کرد و گفت: قرار است ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا بفروشیم که بعد از مساله توقیف ۲ میلیارد دلار ایران مقداری شرایط را سخت کردیم و اول باید پول را واریز کنند، علاوه بر این در حال مذاکره با روس‌‌ها برای فروش ۴۰ تن آب سنگین هستیم.

وی ادامه داد: همچنین کشورهای اروپایی برای خرید ۲۰ تن آب سنگین اعلام نیاز کرده‌اند ضمن این که ما سالانه توان تولید ۲۰ تن آب سنگین را داریم و برای این کالای راهبردی مشتری هم داریم و نباید فراموش کرد که تعداد کشورهای تولیدکننده آب سنگین بسیار اندک است.

صالحی افزود: یکی از ابزارهای مورد نیاز تولید ایزوتوپ‌‌های پایدار سانتریفیوژهاست. در برجام غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شده است و فعالیت‌‌های غنی‌سازی ادامه دارد. قبل از برجام با ۹ هزار سانتریفیوژ غنی‌سازی انجام می‌‌شد که این تعداد در حال حاضر بیش از ۶ هزار ماشین است.

وی گفت: حدود هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو نصب شده که ۳۰۰ ماشین در خلاء در حال چرخش است و بقیه در حال چرخش نیستند، علاوه بر این پنج هزار دستگاه در نطنز مشغول غنی‌سازی هستند.

صالحی با بیان اینکه از سانتریفیوژی که تاکنون استفاده می‌‌کردیم فقط برای غنی‌سازی اورانیوم بود، بیان داشت: در حالیکه این ماشین‌‌ها در بخش‌‌های مختلف از دسته سلامت و صنعت هم به کار گرفته می‌‌شود و در حال حاضر برای وزارت نفت، سانتریفیوژها را طراحی کرده و می‌‌سازیم.

وی یادآور شد: سانتریفیوژی که برای تولید ایزوتوپ‌‌های پایدار به کار می‌‌رود، با توجه به اختلاف وزنی که با اورانیوم دارند باید متفاوت از سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم باشد و به همین لحاظ این خود یک نوع توسعه فناوری و درک ما از تکنولوژی سانتریفیوژ است.

به گفته صالحی، ایزوتوپ‌‌های که تولید می‌‌شوند گاهی به لحاظ فنی هم اندازه اورانیوم و گاهی خیلی سبک‌تر هستند، بنابراین باید تغییراتی در طراحی این ماشین‌‌ها داده شود و برای دستیابی به این فناوری با روس‌‌ها همکاری می‌‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: مواد مورد استفاده شده در سانتریفیوژهای بخش سلامت و صنعت، مایع یا جامد است و ما در همه این رده‌‌ها نسبت به طراحی و تولید سانتریفیوژهای جدید اقدام می‌‌کنیم.

طراحی رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک به خوبی پیش می‌‌رود

وی با بیان این که طراحی رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک به خوبی پیش می‌‌رود، بیان داشت: طراحی مفهومی مجدد این رآکتور تمام شده و با ادغام شرکت‌‌های قدیمی، شرکت جدیدی تاسیس کرده‌ایم که حدود ۸۰۰ نفر مهندس در آن مشغول به کار هستند.

معاون رئیس‌جمهوری یادآور شد: ما طراحی مفهومی رآکتور اراک را خودمان انجام می‌‌دهیم اما از شرکت‌‌های اروپایی هم مشورت می‌‌گیریم.

صالحی ادامه داد: همچنین چین، آمریکا و ایران کارگروهی برای مدرن‌سازی رآکتور اراک تشکیل داده‌اند و این امر هم به خوبی پیش می‌‌رود و امیدواریم طبق برنامه‌ریزی – که نسبت به آن جلوتر هستیم – طی پنج سال آینده شاهد راه‌اندازی رآکتور مدرن اراک باشیم.

اکتشاف هوایی ۷۳ درصد از کشور

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بحث استخراج و اکتشاف هم به خوبی به پیش می‌‌رود و برخلاف تصوری که قبلا داشتیم مبنی بر این که ممکن است ایران از دید معادن اورانیوم غنی نباشد، با ارشادات رهبر معظم انقلاب از سال ۱۳۸۸ بحث اکتشاف را شروع کردیم و تا امروز قریب ۷۳ درصد از کشور را توانستیم اکتشاف هوایی کنیم که خبرها بسیار امیدوارکننده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ممکن است در بخش معادن جزو کشورهای غنی نباشیم ولی در این زمینه فقیر هم نیستیم.

ده‌‌ها میلیارد قرارداد با بخش‌‌های مختلف کشور

صالحی با بیان این که سرریز تجارب متراکم دانش هسته‌ای در بخش‌‌های سلامت و صنعت به کار گرفته می‌‌شود، بیان داشت: ده‌‌ها میلیارد قرارداد با بخش‌‌های مختلف کشور منعقد شده است که عمده آن در بخش‌‌های سلامت و صنعت است و بخش قابل توجهی از تجهیزات حساس را برای صنعت تهیه می‌‌کنیم و شرکت‌‌های تابعه سازمان انرژی هسته‌ای به سمت درآمد هزینه‌ای پیش می‌‌روند.

انعقاد قرارداد احداث دو رآکتور تولید برق با روس‌‌ها

وی ادامه داد: قرارداد احداث دو رآکتور تولید جدید برق با روس‌‌ها منعقد شده است. قرار بود سال گذشته کلنگ‌زنی شود که به دلیل مسایل کارشناسی به نتیجه لازم برسیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: این طرح‌‌ها به تازگی به نتیجه رسیده و بعد از این که از نظر کارشناسان درخصوص شاخصه‌‌های نیروگاه جدید مطمئن شدیم، کلنگ‌زنی خواهیم کرد.

به گفته وی‌، هزینه مورد نیاز احداث هر کدام از این پروژه‌‌ها پنج میلیارد دلار است و احداث آن‌ها نیازمند پشتیبانی عظیم مالی و نیروی انسانی فراوان است.

رئیس سازمان انرژی اتمی به برخی از بدعهدی‌‌های طرف مقابل در بخش تحریم اشاره کرد و گفت: تا امروز با وجود برخی بدعهدی‌‌های طرف مقابل در حوزه تحریم، در حوزه فنی کاملا روی زمین مستحکم ایستاده‌ایم و به شکلی پیش‌بینی شده است که اگر خلف وعده کند و تا جایی که نظام تصمیم بگیرد به خاطر خلف وعده آن‌ها ضرورتا ما هم باید در تعهدات خود بازنگری کنیم، تمام پیش‌بینی‌‌های لازم شده و جای نگرانی نیست.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما