اعلام رسمی حضور خاتمی در انتخابات ریاست‌جمهوری: تردید نداشتم، تدبیر داشتم

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی رسما نامزدی خود را برای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدمحمد خاتمی پس از افتتاح سایت خبری مجمع روحانیون مبارز طی سخنانی با سلام و درود به خداوند و با بزرگداشت یاد و خاطره پیشوای عظیم‌الشان انقلاب حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت یاد و خاطره همه‌ عزیزانی که جان شریف خود را برای خدا و عزت ملت ایران تقدیم خداوند کردند، هم‌چنین با قدردانی از تلاش و پایمردی ملت ایران و پیشرفت روزافزون کشور، افزود: امروز پایگاه تحلیلی و اطلاع‌رسانی مجمع روحانیون مبارز را می‌گشاییم با این امید که بتواند با تولید و جذب اندیشه‌های کارآمد و خوب، به‌ویژه در حوزه دین و نشر آن و پذیرش اندیشه‌های مختلف، هم‌چنین بازکردن باب نقد و نظر در همه حوزه‌ها موفق عمل کند.


وی مجمع روحانیون مبارز را متشکل از یک جمع صنفی روحانی دانست که با رویکرد دینی در زمینه‌ معرفت دینی و بخش‌های سیاسی و فرهنگی در عرصه‌ حیات پویای جامعه ایران ایفای نقش می‌کند.


خاتمی همچنین اظهار امیدواری کرد پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع روحانیون مبارز دریچه‌ای برای تواناکردن این مجمع در ایفای وظیفه‌اش باشد.


خاتمی در ادامه با اشاره به همزمانی این ایام با سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از پایبندی به آرمان‌های این انقلاب به عنوان یکی از افتخارات مجمع روحانیون مبارز نام برد و خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات مجمع پایبندی به آرمان‌های بلند انقلاب و راه و روش امام (ره) و توجه به خواست تاریخی ملت ایران برای اعتلای دین، عزت کشور، پیشرفت، آزادی، استقلال و عدالت است.


وی با تاکید بر این‌که ملت به انقلاب و آرمان‌های آن پایبند است، اظهارکرد: کسانی نیز که احتمالا به سیاست‌ها و رفتارهای موجود انتقاد دارند، کسانی هستند که به آرمان‌های انقلاب دل بسته‌اند و انتقادهایشان نیز از منظر پایبندی به این‌ آرمان‌هاست؛ لذا نقد خود را این طور بیان می‌کنند که آیا سیاست‌های موجود منطبق با این آرمان‌هاست یا خیر؟


رییس‌جمهور سابق کشورمان ادامه داد: به همین دلیل است که شاهدیم هر ساله سالگرد انقلاب با شکوه و عظمت برگزار می‌شود و امسال نیز مجمع روحانیون مبارز با وفاداری به این آرمان‌ها در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه شرکت می‌کند.


وی در ادامه در پاسخ به دعوت مجید انصاری که به نمایندگی از مجمع روحانیون مبارز از وی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم دعوت کرد، اعلام کرد: من در اینجا با جدیت حضور خود را در عرصه‌ انتخابات اعلام می‌کنم.


خاتمی افزود: احیانا گفته شده من دچار تردید بوده‌ام، من اعلام می‌کنم هیچ‌گاه تردیدی نداشته‌ام، گرچه تدبیر خاصی برای حضور در صحنه‌ انتخابات و اینکه چه کسی و به چه صورتی شرکت کند، داشتم.


وی در ادامه با طرح این پرسش که مگر می‌شود کسی دل‌بسته‌ انقلاب اسلامی و ایران باشد و در مهم‌ترین حادثه‌ای که دستاورد ارزشمند انقلاب است، بی‌تفاوت باشد و یا خود را کنار بکشد، اضافه کرد: ما دل‌بسته این کشوریم، اعتلای روزافزون ملت را می‌خواهیم و حاکمیت ملت را بر سرنوشت خود که انتخابات مهم‌ترین راه و نماد آن است و مگر می‌شود بی‌تفاوت بود؟ مگر می‌توان نسبت به حضور خود در این عرصه تردید داشت؟


خاتمی اضافه کرد: مگر می‌توان نسبت به حضور در این عرصه تردید داشت، مگر این‌که کسی به خواسته‌ها و مطالبات ملت ایران معتقد نباشد؟


وی در ادامه با تاکید بر این‌که حق و وظیفه‌ خود می‌دانیم در عرصه‌ انتخابات حضور داشته باشیم، افزود: انقلاب متعلق به این مردم است و همه نسبت به سرنوشت کشور و این انقلاب احساس مسئولیت می‌کنیم.


خاتمی در ادامه اظهاراتش یادآور شد: شاید تدبیر به مطلوب نرسید و مصداق “العبد یدبر والله یغیر” شد، که مثال این است که بنده خدا تدبیر می‌کند، اما تقدیر چیز دیگری است.


رییس بنیاد باران در ادامه با تاکید بر این‌که این حضورش جا را برای هیچ کس و جریانی تنگ نمی‌کند، افزود: راه باز است.


وی با تاکید بر برگزاری انتخاباتی مطلوب و قانونی و پرشوری حضور مردم در این انتخابات، افزود: حضور شخصیت‌های مختلف با دیدگاه‌های متفاوت که بر اصول مشترک تاکید می‌کنند می‌تواند این انتخابات را پرشکوه‌تر کند و این بر عهده برگزارکنندگان انتخابات است تا زمینه حضور را فراهم کنند.


خاتمی در ادامه تاکید بر اندیشیدن به سرنوشت ملت و سامان‌دادن به امور بر اساس آرمان‌های انقلاب و خواست ملت و استقرار آزادی، استقلال و عدالت که سازگار با موازین دینی، خدمت به ملت در جهت رفع مشکلات و زمینه‌سازی برای توسعه و پیشرفت و ارتقای جایگاه ملت در عرصه جهانی است را از دیگر اولویت‌هایش برشمرد.وی هم‌چنین با اظهار امیدواری نسبت به این‌که شاهد حضور حداکثری مردم باشیم، گفت: نتیجه هر چه می‌خواهد باشد، خیر است.


خاتمی در ادامه از همه کسانی که تا کنون از وی حمایت کرده و می‌کنند تقدیر کرد و گفت: ان‌شا‌ءالله یاری کوچک برای ملت و قطره‌ای کوچک از دریای موج‌خیز آنان باشم.


وی اضافه کرد: هر جا که باشم و هر کاری که بکنم خودم را در قبال ملت مسئول می‌دانم.


خاتمی هم‌چنین با یادآوری وظیفه‌ عالی‌ترین مقام اجرایی کشور نسبت به برقراری رفتاری مساوی با همه گرو‌ه‌ها و تشکل‌ها، دیدگاهش در زمینه بسط تشکل‌ها و احزاب را مورد تاکید قرار داد و گفت: کوشیدم و می‌کوشم با قدرت و قوت و امید به آینده در عرصه باشم و فضای نقد و گفت‌وگو با حضور تشکل‌ها را فراهم، هم‌چنین در جهت تحقق آرمان‌های ملت تلاش کنم.


وی در پایان یادآور شد: خود را به خدا می‌سپارم و از او طلب یاری می‌کنم و امیدوارم ما را مورد عنایت خود قرار دهد و یک لحظه به خود وا نگذارد تا نتیجه مورد رضایت او باشد.