افزایش مبتلایان به سنگ کلیه در اثر گرمای جهانی‌

 با بررسی منطقه‌ای موسوم به کمربند سنگ کلیه در آمریکا مشخص شد که گرم شدن آب و هوای زمین میزان افراد مبتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. کم‌آبی (دیهیدراسیون) یکی از ریسک فاکتورهای مرتبط با سنگ کلیه است و گرمای جهانی می‌تواند باعث تشدید این اثر شود.


محققان پیش‌بینی کرده‌اند که تا سال۲۰۵۰ افزایش دما باعث می‌شود ۶/۱میلیون نفر به ۲/۲ میلیون نفری که مبتلا به سنگ کلیه هستند، اضافه شود. این افزایش در بعضی نواحی بیش از ۳۰ درصد تعداد موجود خواهد بود.

این تحقیق که در مرکز طبی ایالت یوتا انجام شد، یکی از اولین بررسی‌های گرمای جهانی و پیامدهای طبی مستقیم بر انسان است.

در این مطالعه یک پراکندگی جغرافیایی مرتبط با سنگ کلیه تعریف شد که با تغییرات ناحیه‌ای دمای هوا متناسب باشد.

هنگامی که مردم از یک ناحیه‌ای آب و هوایی معتدل به منطقه‌ای خشک و دمای بیشتر کوچ می‌کنند، یک جهش در خطر سنگ‌سازی کلیه مشاهده می‌شود.

به عنوان مثال، این مورد در نیروهای نظامی منتقل شده به خاورمیانه نشان داده شده است. سنگ کلیه یک بیماری مزمن و رایج است. سنگ کلیه کریستال‌های جامد شکل گرفته از مواد معدنی حل نشده در ادرار است که به وسیله عوامل محیطی یا مشکلات متابولیکی به وجود می‌آید. کم‌ادراری باعث تجمع این املاح و افزایش خطر شکل‌گیری سنگ در کلیه‌ها می‌شود.

این املاح به علت مصرف کم مایعات یا از دست دادن زیاد آب طی دیهیدراسیون افزایش می‌یابد.

سنگ کلیه معمولا در نواحی گرم‌تر رایج است. به عنوان مثال، جنوب شرقی ایالات متحده شامل آلباما، ارکانزاس، فلوریدا، جورجیا، لوئیزیانا، کارولینای شمالی و جنوبی به خاطر تعدد افراد مبتلا به کلیه به عنوان کمربند سنگ کلیه شناخته شده است.

محققان با مطالعه در رابطه با میزان بیماری سنگ کلیه در مناطق مختلف جغرافیایی و مرتبط کردن آن با دمای سالانه هوا توانستند ۲ مدل ریاضی ارتباط دما و سنگ کلیه را به وجود آورند.

هر دو مدل نشان می‌داد همراه با افزایش گرمای جهانی میزان بیماری سنگ کلیه در کمربند جغرافیایی مشخص شده، در حال افزایش است. اگرچه میزان دقیق و محل تغییرات مختلف بود.

یک مدل میزان تجمع شاخص را در نیمه جنوبی آمریکا و دیگری در نیمه بالایی نشان می‌داد. بررسی این مدل‌ها حاکی از افزایش یک تا ۲ میلیونی افراد مبتلا به سنگ کلیه است.

گرم شدن بیش از حد هوای زمین زمانی به عنوان یک مشکل جدی مطرح می‌شود که نگاهی به هزینه‌های مربوط به درمان بیندازیم.

متخصصان برآورد کرده‌اند که درمان این میزان افزایش یافته افراد یک بیلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.

طبق این تحقیقات، از هم‌اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد که تغییرات مشابه آب و هوایی در دیگر نقاط جهان میزان گسترش بیماری سنگ کلیه را افزایش دهد. این در حالی است که بشر روز به روز در حال افزایش گازهای گلخانه‌ای و نتیجتا دمای جهانی است.