افزایش امنیت روانی جامعه، مهمترین مأموریت گشت ‌های نامحسوس

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از خبرگزاری مهر، سردار حسین ساجدی نیا با اشاره به این که طرح امنیت اخلاقی از سال ‌های گذشته اجرا شده است افزود: ایجاد امنیت و آرامش در سطح کشور به ویژه در شهر تهران از دسته انتظارات مردم از پلیس است.

وی با بیان این که امنیت اخلاقی فقط در موضوع پوشش خلاصه نمی شود بلکه در همه موضوعات و آسیب ‌های اجتماعی است اضافه کرد: پلیس برای این منظور هماهنگی ‌های لازم را با قوه قضائیه داشته است.

سردار ساجدی نیا درباره نامحسوس بودن طرح اخیر امنیت اجتماعی هم بیان کرد: پلیس در اکثر مأموریت ‌های عملیاتی از دسته مواد مخدر، آگاهی، فتا و پلیس امنیت با لباس شخصی اقدام می‌ کنذ. از اهداف مهم این طرح، مقابله با سارقان، اراذل و اوباش، معتادان و قاچاقچیان است.

سردار ساجدی نیا ادامه داد: پلیس در طرح امنیت اجتماعی هم به صورت محسوس و هم نامحسوس عمل می‌ کند.

وی با بیان این که نامحسوس بودن این طرح، بنا به در خواست ‌های مردم است بیان کرد: چندین موضوع از دسته مزاحمت نوامیس از دغدغه ‌های مردم بوده است و از پلیس انتظار دارند در این حوزه ورود و رفع دغدغه کند. از دیگر دغدغه ‌های مردم برخورد با حرکات نامتعارف و خطرآفرین در حوزه راهنمایی و رانندگی می‌ باشد. پلیس برای انجام مأموریت ‌های متعدد خود بر بنیاد قوانین و ضوابط جاری در کشور می‌ تواند از مأموران محسوس و نامحسوس خود استفاده نماید. تمام سازوکارهای لازم برای استفاده بهینه برای این مأموریت در نظر گرفته شده و کلیه اقدامات آنان تحت نظارت سیستم ‌های نظارتی پلیس از دسته بازرسی، حفاظت اطلاعات و … قابل کنترل می‌ باشد. کلیه مأموران از کارکنان کادر پلیس تهران و ضابط قضائی می‌ باشند. انتخاب این مأموران بر بنیاد معیارهای از پیش تعیین شده و تأییدیه مبادی ذیربط صورت گرفته است. از آنجا که این کارکنان به عنوان ضابط قضائی بوده، صحت رپرتاژ آنان مورد تأیید مراجع قضائی است.

رئیس پلیس پایتخت اعلام نمود این مأموران علاوه بر انجام وظایف و مأموریت ‌های تخصصی خود، در ساعات غیراداری به عنوان مأموران نامحسوس و مورد وثوق، در صورت مشاهده جرایم مشهود، صرفاً اطلاعات لازم را از راه سیستم ‌های ارتباطی به مرکز پلیس اعلام می‌ نمایند و مأموران به هیچ وجه، مواجهه حضوری و برخورد با مردم را ندارند.

گفتنی است هرگونه اقدامی که نیاز به برقراری ارتباط با مردم باشد صرفا توسط مأموران انتظامی با شناسه پلیسی انجام می‌ گیرد. به جهت رفع دغدغه ‌های مردمان عزیز، این اطمینان به شهروندان گرامی داده می‌ شود که نظارت کامل بر نحوه رفتار و گزارشات مأموران نامحسوس انجام می‌ شود و اساساً این اقدامات به جهت افزایش احساس امنیت روانی و رفع دغدغه ‌های مردم می‌ باشد.

وی بیان کرد: شهروندان عزیز در صورت هرگونه ابهام و شکایت، مراتب را می‌ توانند به پلیس ۱۹۷ و یا ۱۱۰ اطلاع دهند و مطمئن باشند در کمترین زمان ممکن به آن رسیدگی خواهد شد.