افشین قطبی* ۲۹ سال دوری از وطن و قصد ورود با گذرنامه آمریکایی
ماجرای افشین قطبی


۲۹ سال دوری از وطن و قصد ورود با گذرنامه آمریکایی


خبرگزاری فارس: افشین قطبی که می‌خواست پس از ۲۹ سال به ایران بازگردد، این فرصت را پیدا نکرد تا همراه کره جنوبی، برابر تیم فوتبال وطنش صف‌آرایی کند.


گزارش تصویری مرتبط
——————————-


“از مدتی پیش برای گرفتن روادید از طریق فدراسیون فوتبال کره اقدام کرده بود؛ اما روادید من صادر نشد. بسیار دوست داشتم به کشورم باز گردم؛ اما این اتفاق رخ نداد. اکنون مجبور هستم در دوبی بازی را از تلویزیون تماشا کنم و تنها در انتظار معجزه باشم. از این بابت بسیار متاسفم.”
جملات بالا متعلق به افشین قطبی، مربی تیم کره جنوبی است؛ مردی که قصد داشت پس از ۲۹ سال، وطنش را از نزدیک ببیند؛ اما نه از سر دلتنگی بلکه چون هدایت حریف را بر عهده داشت. او می‌خواست، وطن را پس از ۲۹ سال ببیند؛ اما به عنوان هدایتگر کره جنوبی که برای پیروزی قدم به خاک این سرزمین گذاشته بود. چنین اتفاقی روی نداد تا او از جعبه‌ جادویی، شاهد مبارزه یارانش برابر ایران باشد.
* از الکترونیک تا فوتبال
پسرک کوچک‌اندام تهرانی، فوتبال را از محله‌های بهار شروع کرد؛ اما این، عمر چندانی نداشت چراکه در سال ۱۳۵۶ بود که این سرزمین را به سوی جنوب کالیفرنیا ترک کرد؛ در حالیکه عاشق فوتبال حجازی و پروین بود. قطبی در دیار یانکی‌ها در رشته الکترونیک و از دانشگاه UCLA فارق التحصیل شد؛ اما راه دیگری را در پیش گرفت.
او به فوتبال هم پرداخت تا آنکه بالاترین مدرک‌ها را کسب کرد. او در سال ۱۹۸۱ در تیم فوتبال دانشگاه توپ زد تا آنکه از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۸، هدایت تیم بانوانش را به او سپردند.
اولین گام حرفه‌ای افشین قطبی، حضور در تیم ملی آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بود. او کنار این تیم به عنوان مشاور فنی حضور یافت و برابر ایران، آنچه تیم وطنش نام می‌برد، قرار گرفت. دیداری که در آن دوره، حس “شادی و نگرانی” عجیبی درباره‌اش داشت. “شدیدا احساساتی بودم. به کشور و مردم عشق می‌ورزم … در قلبم همیشه ایرانیم؛ فارغ از اینکه در کجا زندگی می‌کنم. به عنوان یک مربی حرفه‌ای، آن روز روی نیمکت مخالف بودم. بورا (میلوتینوویچ) به طور تئوری به من یاد داده بود یک مربی بین المللی با چنین روزهایی مواجه می‌شود؛ اما عملی با تئوری قابل مقایسه نیست.” افشین قطبی وقتی حمید استیلی گل اول ایران را به ثمر رساند و اشک شوق ریخت، به صحنه فقط خیره شد و هیچ نکرد: “نمی‌دانستم از جا بپرم و شادی کنم یا به عنوان مربی که تیمش گل خورده، از ناراحتی گریه کنم. آن روز ملت ایران به بازیکنان تیمشان قوت قلبی دادند که شبیه آن کمتر پیدا می‌شود.” برای او چنین رفتارهایی عجیب بود؛ اما برای ما عادی چراکه فرهنگ این دیار را می‌دانستیم؛ البته مربی ایرانی الاصل کره پس از ۲۹ سال دوری، همچنان مایل به دیدن وطنش است.

* آغاز سفر
افشین قطبی سپس آکادمی فوتبال AGSS را در کالیفرنیا راه اندازی کرد؛ اما عمرش تا سال ۲۰۰۱ بود چراکه در این سال به کره جنوبی رفت تا به عنوان آنالیزور (تحلیلگر) کنار گاس هیدینک نشیند و به بزرگترین افتخار زندگی‌اش دست یابد؛ چهارمی در جام جهانی ۲۰۰۲. وی البته در سمت مشاور فنی در تیم‌هایی چون آژاکس آمستردام، گالکسی ایالات متحده، امیا آریا ژاپن، KFA کره جنوبی و فدراسیون فوتبال چین فعالیت کرد تا دوران جدیدی را تجربه کند.
قطبی در سال ۲۰۰۲ به عنوان کمک مربی در تیم سامپسون بلووینگز (قهرمان لیگ کره جنوبی) فعالیت کرد. او در سال ۲۰۰۴ به آمریکا بازگشت تا همین سمت را در لس آنجلس گالکسی بر عهده گیرد.
مربی ایرانی الاصل بار دیگر به شرق آسیا بازگشت؛‌ اما این بار در سمت مربی تیم ملی کره که تا امروز ادامه داشته است. از این روزها بود که قطبی در رسانه‌های ایرانی مطرح و نامش در آنها درج شد؛ در صورتیکه تا پیش از آن، کمتر فوتبال دوست وطنی او را می‌شناخت.
بیشترین تاثیر بر وی را بورا میلوتینوویچ داشته است. کو آدریانز (سرمربی سابق پورتو) و گاس هیدینک (سرمربی کره جنوبی در سال ۲۰۰۲) نیز در پرورش فکری قطبی تاثیر ویژه‌ای داشته‌اند.

* بازگشت به وطن
دیدار تیم‌های فوتبال ایران و کره جنوبی در ۲۴ آبان ۸۵ فرصتی بود تا افشین قطبی، کودک ۱۳ ساله دیروز و مرد ۴۰ و اندی ساله امروز به وطنش بازگردد؛ اتفاقی که هرگز روی نداد تا همچنان در انتظار باقی بماند. اما چه شد که نتوانست پس از ۲۹ سال پای در این سرزمین بگذرد.
لی وون جایی، سخنگوی اتحادیه فوتبال کره جنوبی درباره عدم صدور روادید برای افشین قطبی می‌گوید: “سفارت ایران در سئول به ما اطلاع داد که روادید قطبی صادر نشده است؛ بدون اینکه دلیل خاصی را برای آن ارائه کند. آنها گفتند راهی غیر از رعایت قانون کشور (برای صدور روادید) ندارند. شاید او به دلیل تابعیت آمریکا از روادید محروم شد؛ اگرچه در ایران به دنیا آمده است.”
البته ماجرا به همین اظهارات ختم نشد؛ حتی پیم وربیک (سرمربی هلندی کره) نیز سخنانی احساسی به زبان آورد: “بسیار ناامید شده‌ام. همه ناامید شدیم. این شرایط پیچیده، گیج کننده و نامتعارف است. این برای نخستین بار است که مربی تیم ملی کشوری را برای یک بازی به کشور دیگر راه نمی‌دهند.” این شرایط چه بود که وربیک از آن سخن می‌گوید؛ اما بیشتر توضیح نمی‌دهد. به راستی، موضوع به این پیچیدگی بود؟
افشین قطبی نیز به نوعی، سخنان پیشین را تکرار می‌کند؛ اما در کلیات باقی می‌ماند و وارد جزئیات نمی‌شود. وی عنوان می‌کند: “از مدتی پیش برای گرفتن روادید از طریق فدراسیون کره اقدام کرده بودیم؛ اما روادیدم صادر نشد. بسیار دوست داشتم به کشورم بازگردم؛ اما این اتفاق رخ نداد. از این بابت بسیار متاسفم.” قطبی در حالی از بازگشتش پس از ۲۹ سال سخن می‌گوید که این جملات ابهاماتی را ایجاد می‌کند؛ ولی آیا مدارک این مربی کافی بود؟
بازگشت این ایرانی مقیم ایالات متحده در حالی به تعویق افتاد که دلایل اصلی آن در ماجراجویی رسانه‌ای گم شد. حمیدرضا آصفی، معاون پارلمانی و کنسولگری وزارت امور خارجه می‌گوید: “قطبی دارای گذرنامه آمریکایی بوده و ترک تابعیت ایران نیز نکرده است. او شناسنامه ایرانی ندارد و به عنوان یک ایرانی خواهان ورود به ایران با گذرنامه‌ی امریکایی است.” این همان اتفاقی بود که براساس قوانین وزارت امور خارجه، امکان پذیر نبود چراکه کلیه اتباع ایرانی تنها مجازند با گذرنامه ایرانی وارد شوند. البته پیش از اعزام تیم فوتبال کره به تهران، از سوی سفارت ایران در سئول جلساتی با قطبی برگزار شد که وی در پایان مسئولان سفارت را به “سنگ اندازی و کار سیاسی” متهم می‌کند. اگرچه قطبی با تاخیری چند روزه گذر نامه‌ی ایرانی‌اش را از طریق پدرش به سفارت ایرانی در دوبی می‌رساند؛ اما دیگر زمان کافی برای پیمودن راه‌های قانونی باقی نبود چراکه این مراحل، حداقل هفت روز زمان نیاز داشت و مدارک، در کمتر از این آماده شد بود.

* شاید وقتی دیگر
دیدار ۲۴ آبان به پایان رسیده. ایران به نتیجه ۲ بر صفر در ورزشگاه آزادی تهران بر کره جنوبی غلبه کرد تا به عنوان صدرنشین از گروهش صعود کند و خود را مهیای مرحله نهایی سازد؛ اما افشین قطبی پس از ۲۹ سال هم نتوانست به ایران باز گردد تا وطنش را از نزدیک ببیند. او هنوز هم تصویر تهران در سال ۵۶ را برابرش دارد؛ تصویری سیاه و سپید، با خط‌هایی که می‌آیند و می‌روند. او نیامد تا شاهد صف‌آرایی یارانش برابر تیم کشورش باشد؛ اگرچه می‌توانست به ارائه مدارکش در زمان مقرر، مانع از وقوع این اتفاق شود.
افشین قطبی به ایران نرسید تا همچنان میان پاردوکس “اشک و لبخند” به سر برد. مسافر سه قاره سیاره خاکی، همچنان سفر می‌کند و به دنبال وطن. راستی، چرا او در ۲۹ سال اخیر به ایران نیامده است؟ چشم‌های قطبی در دیدار برابر ایران نیز خیره ماند. او هنوز هم نمی‌داند باید از جا بپرد و شادی کند یا برای گل خورده ناراحت باشد و گریه کند.
گزارش از محمد جماعت