برپایی نماز جماعت در برنامه زنده تلویزیونی!

نماز جماعت وسط برنامه زنده تلویزیون

مجله مهر: بینندگان برنامه «مناظره» این هفته در لحظات ملکوتی نماز مغرب شاهد یک ابتکار جالب توجه بودند. به هنگام نزدیک شدن به اوقات شرعی مغرب، محمدرضا پورزرگری قاری قرآن، اقدام به گفتن اذان به صورت زنده کرد و پس از آن در استودیو برگزاری برنامه، نماز جماعت با حضور اعضای حاضر در برنامه مناظره به صورت زنده برگزار شد.

در سال‌های اخیر شبکه های تلوزیونی، بعد از پخش اذان، تصاویری از اقامه نماز را پخش کرده تا گامی در مسیر ترویج فرهنگ نماز بردارد. برخی از منتقدین پیش از این خواستار نوآوری در این بخش از برنامه های تلویزیونی بوده و برنامه ریزی های جدی برای این بخش از برنامه ها را به مسئولین پیشنهاد داده بودند. اما امروز ببیندگان برنامه مناظره شاهد یک نوآوری بودند. پس از پخش زنده اذان مغرب، شرکت کنندگان این برنامه، نماز مغرب را به جماعت برگزار کردند.

نمازی که صحنه ای جالب از حضور سلایق مختلف سیاسی و اقتصادی در صفوف نماز را به تصویر کشید.

سیدامیر سیاح تهیه برنامه مناظره در رابطه با نحوه اجرای این برنامه می گوید: «برنامه ریزی های زیادی انجام دادیم تا بتوانیم این برنامه را به خوبی اجرا کنیم. نحوه‌ی قرائت موذن برای پخش در برنامه زنده مساله مهمی بود و ضمن این‌که با توجه به مشکل نور و زنده بودن برنامه، مجبور بودیم این بخش از برنامه را صرفاً ظرف چند دقیقه آماده کنیم.»

این فعال رسانه ای به دغدغه فرهنگ سازی در اجرای این نوآوری اشاره کرده و می گوید: «برای ما مهم بود که نشان دهیم افرادی که در خلال بحث و مناظره با یکدیگر دعوا می کنند، در زمان اقامه نماز چگونه در کنار هم و در یک صف نماز را به جماعت برگزار می کنند.»

این اقدام قبلا در این برنامه سابقه نداشته و موقع اذان، مانند روال همیشه فقط اذان ضبط شده پخش می شد و امکان برگزاری نماز در آن استودیو وجود نداشت.

این اقدام جالب در هفته تکریم نماز و هفته وحدت برگزار شده است.

نماز جماعت وسط برنامه زنده تلویزیوننماز جماعت وسط برنامه زنده تلویزیوننماز جماعت وسط برنامه زنده تلویزیونبرگزاری نماز جماعت حین برنامه زندهبرگزاری نماز جماعت حین برنامه زنده