امروز همه چشمها به سپاهان ایران دوخته است


 
images/20071106/sepahan.jpg
 
جام جم آنلاین: امروز اصفهان پایتخت فوتبال آسیاست و پذیرای دو تیمی که راهی سخت را برای رسیدن به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا پیموده اند.
امروزنگاه تمام قاره آسیا به اصفهان و ورزشگاه کوچک فولادشهردوخته می شود تا مصاف دو تیم برتر راه یافته به فینال پنجمین دوره لیگ قهرمانان آسیا نظاره گر باشند.
سپاهان از یک سو و اوراواردز ژاپن ازسوی دیگر آماده تقابلی هستند که از دل آن قهرمان لیگ قهرمانان آسیا بیرون خواهد آمد.
سپاهان ایران که حالا درفوتبال کشورمان تبدیل به تیمی حماسه ساز شده است، پس از شکستن تابوی ناکامی در لیگ قهرمانان آسیا پله های صعود را یک به یک طی کرده است و امروزتنها یک گام با قهرمانی آسیا فاصله دارد. سپاهان دیگر تیمی محدود به شهراصفهان نیست، این تیم نماینده شایسته فوتبال ایران است که با ناکامی و شکست غریبه بوده و می خواهد بازهم نام ایران را بر بلندای قاره کهن طنین انداز کند.


میسر طلایی صعود


سپاهان یکی از بهترین تیم های مسابقات لیگ قهرمانان آسیا درفصل ۲۰۰۷ است که علاوه برصعود به دیدار نهایی از حیث کسب امتیاز نیز جز بهترین های این دوره از رقابت هاست.
سپاهان درمرحله مقدماتی ۱۳ امتیاز کسب کرد و پس از کاوازاکی ژاپن به همراه الوحده امارات بیشترین امتیاز را در بین تیم های مرحله گروهی از آن خود کرد.
سپاهان درمرحله گروهی با تیم های الشباب عربستان، العین امارات و الاتحاد سوریه درگروه D قرار داشت که با ۴ پیروزی، یک تساوی و یک شکست و کسب ۱۳ امتیاز بالاتر از تیم های همگروه صدرنشین گروه خود شد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت.
نتایج سپاهان درمرحله گروهی به شرح زیر است :

سپاهان ایران ۲ – الاتحاد سوریه یک
الشباب عربستان صفر- سپاهان ایران یک
العین امارات ۳ – سپاهان ایران ۲
سپاهان ایران یک – العین امارات یک
الاتحاد سوریه صفر- سپاهان ایران ۵
سپاهان ایران یک – الشباب عربستان صفر
سپاهان پس از راهیابی به مرحله یک چهارم نهایی باید با کاوازاکی فرونتال ژاپن بازی می کرد که بهترین تیم مرحله مقدماتی بود. زردپوشان اصفهانی هر دو بازی رفت و برگشت مقابل نماینده ژاپن را با نتیجه تساوی بدون گل پشت سر گذاشتند تا در ضربات پنالتی حریف قدرتمند خود را با نتیجه ۵ بر۴ مغلوب کرده و به جمع ۴ تیم برتر آسیا راه یابند.
دردیدارنیمه نهایی سپاهان مقتدرانه در دو بازی رفت و برگشت با نتیجه ۳ بریک مقابل الوحده امارات به برتری رسید تا برای نخستین باربه دیدارنهایی مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا راه یابد.


«اوراوا» حسابگری که مدافع
عنوان قهرمانی را حذف کرد


اوراوا ردز ژاپن حریف سپاهان در دیدارنهایی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را می توان یک تیم حسابگر دانست که تا به این مرحله شکست نخورده است. این تیم بازی ها گروهی را نا امید کننده آغاز کرد و با ۳ تساوی مقابل پرسیک کدیری اندونزی، شانگهای شن هوا چین و اف ث سیدنی استرالیا دور رفت را به اتمام رساند اما در دو برگشت با دو پیروزی و یک تساوی ۱۰ امتیازی شد و به عنوان تیم نخست گروه E به جمع هشت تیم برتر آسیا راه یافت.
نتایج اوراوا در مرحله گروهی به شرح زیر است :
اوراوا ردز ژاپن صفر- اف ث سیدنی استرالیا صفر
پرسیک کدیری اندونزی ۳ – اوراوا ردز ژاپن ۳
شانگهای شن هوا چین صفر – اوراوا ردز ژاپن صفر
اوراوا ردز ژاپن یک – شانگهای شن هوا چین صفر
اف ث سیدنی استرالیا ۲ – اوراوا ردز ژاپن ۲
اوراوا ردز ژاپن ۳ – پرسیک کدیری اندونزی صفر
قرمزپوشان سایتاما پس از راهیابی به مرحله یک چهارم نهایی جونبوک موتورز کره جنوبی که مدافع عنوان قهرمانی بود را در دو بازی رفت و برگشت با برتری قاطع ۴ بریک پشت سرگذاشتند. حریف آنها در دیدار نیمه نهایی نیز دیگر تیم کره ای حاضر در رقابت ها یعنی سئونگنام ایلهوا چونما بود که به زحمت موفق به شکست این تیم شدند.
بازی رفت دو تیم در سئول با نتیجه تساوی ۲ بر۲ به اتمام رسید.
دربازی برگشت نیزهمین نتیجه رقم خورد تا درضربات پنالتی تیم فینالیست مشخص شود. در ضربات پنالتی اوراوا با حمایت تماشاگران حاضر در ورزشگاه سایتاما با نتیجه ۵ بر ۴ از سد ایلهواچونما گذشت و به دیدار نهایی رسید.


نخستین تجربه ایران و ژاپن
در دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا


درچهار دوره گذشته مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا هیچ تیمی از ایران و ژاپن به دیدارنهایی نرسیده بود و این برای نخستین بار است که تیم هایی از این دو کشور حضور در دیدارنهایی این رقابت ها را تجربه می کنند. نگاهی گذار به دیدارهای نهایی مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا درچهار دوره گذشته:
* فصل ۲۰۰۳
بازی رفت: العین امارات ۲ – تروساسانا تایلند صفر
بازی برگشت: تروساسانا تایلند یک – العین امارات صفر
* العین درمجموع به برتری ۲ بریک رسید و عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

* فصل ۲۰۰۴
بازی رفت: الاتحاد عربستان یک – سئونگنام ایلهواچونما کره جنوبی ۳
بازی برگشت: سئونگنام ایلهواچونما کره جنوبی صفر- الاتحاد عربستان ۵
* الاتحاد عربستان در مجموع به برتری ۶ بر۳ رسید و عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

* فصل ۲۰۰۵
بازی رفت: العین امارات یک – الاتحاد عربستان یک
بازی برگشت: الاتحاد عربستان ۴ – العین امارات ۲
* الاتحاد عربستان در مجموع به برتری ۵ بر۳ رسید و عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

* فصل ۲۰۰۶
بازی رفت: جونبوک موتورز کره جنوبی ۲- الکرامه سوریه صفر
بازی برگشت: الکرامه سوریه ۲- جونبوک موتورز کره جنوبی یک
* جونبوک موتورز کره جنوبی در مجموع به برتری ۳ بر۲ رسید و عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

* برتری ژاپنی ها مقابل تیم های ایرانی در دیدارهای نهایی
تیم های ایرانی و ژاپنی تا به امروز دو بار در دیدارنهایی مسابقات فوتبال درسطح باشگاهی آسیا با هم روبه رو شده اند.
نخستین بار درمسابقات فوتبال جام درجام باشگاه های آسیا در سال ۱۹۹۲ تیم های پرسپولیس ایران و نیسان ژاپن به دیدارهم رفتند که حریف ژاپنی با برتری ۲ بریک در مجموع ۲ بازی رفت و برگشت عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.
دیگربار درفصل ۹۹- ۱۹۹۸ دو تیم استقلال ایران و جوبیلو ایواتا ژاپن در دیدار نهایی مسابقات فوتبال جام باشگاههای آسیا به دیدارهم رفتند که تیم ژاپنی با شکست ۲ بریک نماینده ایران به عنوان قهرمانی رسید.


آخرین صعود به فینال


آخرین باری که یک تیم ایرانی به دیدار نهایی یکی از مسابقات فوتبال درسطح باشگاهی آسیا راه یافت به سال ۱۹۹۹ باز می گردد که تیم استقلال در دیدار نهایی مسابقات جام باشگاههای آسیا در ورزشگاه آزادی با جوبیلوایواتا ژاپن روبه روشد.
آخرین تیم ژاپنی که راهی دیدار فینال یکی از مسابقات فوتبال درسطح باشگاهی آسیا شده است نیز تیم جوبیلو ایواتاست که در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰ به دیدار سون بلو وینگر کره جنوبی رفت اما مقابل این تیم شکست خورد و به عنوان نایب قهرمانی آسیا قناعت کرد.


سپاهان رکورددار ایران


سپاهان که فردا به دیدار اوراوا ردز ژاپن می رود با سه بارحضور درمسابقات لیگ قهرمانان آسیا ازاین منظر درجمع تیم های ایرانی رکورد دار است. این تیم در دوره های دوم و سوم لیگ قهرمانان حضور داشت اما در راه صعود از مرحله گروهی ناکام ماند.