امیر قلعه‌نویی: جای ۸ بازیکن در فهرست تیم ملی خالی است

امیر قلعه‌نویی گفت: برای عقد قرارداد با باشگاه پاختاکور ازبکستان دو هفته درخواست وقت کردم تا بتوانم در این مدت فکر کنم.


سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی سفرش به ازبکستان و مذاکره با مسوولان باشگاه پاختاکور گفت: سفر خوبی به ازبکستان داشتم. ضمن مذاکره با مسوولان باشگاه پاختاکور از امکانات و ورزشگاه در حال بازسازی پاختاکور هم دیدن کردم. به طور کل سفر پرباری بود.


وی درباره‌ی نتایج این سفر گفت: پس از دو جلسه مذاکره‌ای که با رییس باشگاه پاختاکور انجام دادم از او دو هفته فرصت خواستم تا بتوانم در این مدت بر روی جوانب کار فکر کنم و قرار شد پس از این دو هفته خواسته‌هایم را به صورت کتبی برایشان ارسال کنم. همچنین در این مدت دو بازی از دیدارهای پاختاکور در لیگ قهرمانان آسیا را تماشا خواهم کرد.


قلعه‌نویی درباره‌ی زمان امضای قراردادش با پاختاکور گفت: وقتی که در حال بازگشت به ایران بودم، رییس باشگاه پاختاکور گفت که ما تو را سرمربی آینده تیم می‌دانیم. با این حال قرار است که پس از جمع‌بندی نهایی من و تا پیش از آغاز فصل جدید رقابت‌های لیگ ازبکستان که خرداد سال آینده است قراردادم را با این باشگاه به امضا برسانم.


قلعه‌نویی درباره‌ی دلیل انتخاب ازبکستان برای ادامه مربیگری گفت: دوست داشتم که تجربه جدیدی را کسب کنم. به نظرم توانایی مربیان ایرانی آنقدر بالا هست که بتوانند در خارج از کشور کار کنند. معتقدم که باید چند نفر از مربیان ایرانی در خارج از کشور کار کنند تا ما به غیر از بازیکن، مربیان ایرانی را هم در تیم‌های خارجی ببینیم.


وی درباره‌ی امکانات باشگاه پاختاکور به ایسنا گفت: امکاناتشان بی‌نظیر بود. دولت ازبکستان پنج میلیون دلار به این باشگاه کمک کرده تا استادیوم پنجاه هزار نفری و کمپ‌شان را بازسازی کنند. تا پنج ماه دیگر ورزشگاه پاختاکور آماده خواهد شد. آنها سه زمین بسیار عالی هم دارند و این غیر از زمینی است که گنجایش هفت هزار تماشاگر را دارد.


سرمربی سابق تیم ملی در پاسخ به این سوال که آیا بازیکنی از ایران را با خود به ازبکستان می‌برید؟ گفت: بر اساس قانون لیگ ازبکستان هر تیم می‌تواند پنج بازیکن خارجی جذب کند. پاختاکور در حال حاضر یک بازیکن نیجریه‌ای بسیار خوب دارد. اما قطعا ما صد در صد بر روی بازیکنان ایران حساب خواهیم کرد.


قلعه‌نویی درباره‌ی دستیاران احتمالی خود در پاختاکور گفت: مارکار آقاجانیان و هومن افاضلی دو گزینه من برای حضور در پاختاکور هستند، هر چند که گزینه‌های دیگری را نیز مد نظر داریم.


وی در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا درباره‌ی فهرست اعلام شده تیم ملی گفت: معتقدم که همه باید به تیم ملی کمک کنیم و باید به همه لیست‌ها احترام بگذاریم. همان طور که من انتظار داشتم به لیست‌هایی که می‌دادم احترام بگذارند. ضمن آن که معتقدم هیچ لیستی کامل نیست و شما نمی‌توانید یک لیست را پیدا کنید که هیچ کس به آن انتقاد وارد نکرده باشد.


قلعه‌نویی افزود: با این حال نظر شخصی من این است که چند نفر می‌توانستند به این فهرست اضافه شوند. بازیکنانی همچون مهدی رحمتی، رسول خطیبی، رضا عنایتی، امیر حسین صادقی، محمد نوری، فرهاد مجیدی، آرش برهانی و غلامرضا رضایی می‌توانستند در این فهرست قرار بگیرند اما به هر حال این نظر شخصی من است. باید در این شرایط همه و به ویژه مطبوعات از تیم ملی حمایت کنیم چرا که تیم ملی متعلق به ایران است و نه یک نفر.

قلعه‌نویی درباره‌ی انتخاب منصور ابراهیم‌زاده به عنوان مربی تیم ملی گفت: ابراهیم‌زاده توانایی بالایی دارد و من هم در دوران حضورم در تیم ملی روزهای خوبی را با او داشتم. به هر حال شما نمی‌توانید در هیچ جای دنیا مربی را پیدا کنید که با یک باخت در ضربات پنالتی در هیجده بازی از کار برکنار شود. من معتقدم که در این برکناری من اسیر بازی‌های سیاسی شدم.


قلعه‌نویی که در مراسم تشییع پیکر آیدین نیکخواه بهرامی عضو تیم ملی بسکتبال شرکت کرده بود،‌ گفت: به هر حال آیدین و صمد جدا از مسایل فنی از نظر اخلاقی زبانزد خاص و عام بودند. من چندین بار آیدین را در آکادمی دیده بودم و همه از آیدین به نیکی یاد می‌کردند. فقدان آیدین فقدان تاسف‌باری بود و فکر می‌کنم مدت طولانی جامعه ورزش در سوگ این ورزشکار عزادار خواهد بود. من خودم در مراسم تشییع جنازه آیدین سوختم و امیدوارم که خدا به خانواده او صبر بدهد.