انتخاب سالم برای خرید شیرینی های نوروزی

مهر: شیرینی معمولاً پای ثابت خریدهای شب عید است. برخی تصور می کنند هر چه ظرف شیرینی و آجیل و محتویاتش پر تر باشد، احترام بیشتری برای مهمان گذاشته اند لذا از نکات مربوط به سلامت آن غافل می شوند.

 شیرینی عید نوروز

تعطیلات سال نو برای استراحت و دید و بازدید با اقوام و دوستان است و اگر بی تحرکی همراه با خوردن شیرینی های چرب و خامه ای باشد، پیامدهای بد چاقی را در پی خواهد داشت.

متخصصان تغذیه، برای خرید شیرینی عید توصیه می کنند، شیرینی ای انتخاب کنید که تازه و از مواد اولیه مرغوب تهیه شده باشد و در ضمن ریز و خشک باشد و ماندگاری طولانی داشته باشد چون لازم است حداقل دو هفته سالم و تازه باقی بماند.

شیرینی هایی که در میان آنها خامه، ژله یا مارمالاد استفاده شده است، برای شیرینی عید، گزینه مناسبی نیستند.

همچنین برای خرید شکلات نیز از خرید شکلات فله ای یا تخته ای باز پرهیز کنید. شکلات های مغزدار به دلیل حجم کمتر شکلات و وجود مغزها، انتخاب بهتری هستند.

برای حفظ سلامت خود و جلوگیری از چاقی در ایام نوروز، لازم نیست درتمام جاهایی که درطول روز باید به دید و بازدید بروید شیرینی بخورید می توانید در یک جا شیرینی و درجای دیگر مثلا یک عدد میوه و در جای دیگر کمی آجیل میل کنید که هم به میزبان احترام گذاشته باشید و هم از پرخوری و مصرف زیاد شیرینی، شکلات و آجیل خودداری کرده باشید.

در دید و بازدید ها مصرف میوه را در اولویت قرار دهید. میوه هایی مثل سیب که حاوی فیبر فراوانی است و همینطور مرکبات از پرخاصیت ترین میوه هاست. خیار سبز را چون کالری ندارد می توانید بدون نگرانی از دریافت کالری اضافی میل کنید.

همچنین باید حواسمان به کودکان باشد، زیرا کودکان در ایام نوروز به دلیل مصرف زیاد شیرینی و شکلات از مصرف وعده های اصلی غذایی سرباز می زنند و این موضوع می تواند بدن آنها را از انواع ریز مغذی ها و پروتئین که در دوره سریع رشد نیاز است، محروم کند بنابراین دقت بیشتری به تغذیه آنها در این ایام لازم است.