انتخاب هدیه تهرانی برای نقش مادر امام (ره) مجادله‌هایی به‌وجود آورد

«انتخاب هدیه تهرانی برای نقش مادر امام (ره) مجادله‌هایی به‌وجود آورد»


 گزارش و گفت‌وگوی فرانس‌پرس با بهروز افخمی درباره «فرزند صبح»: «انتخاب هدیه تهرانی برای نقش مادر امام (ره) مجادله‌هایی به‌وجود آورد»گزارش و گفت‌وگوی فرانس‌پرس با بهروز افخمی درباره «فرزند صبح»:


خبرگزاری فرانسه روز گذشته در گزارشی مفصل، به ساخت اولین فیلم بلند از‌ زندگی امام خمینی (ره) پرداخت و نوشت: «بهروز افخمی طی چهار سال گذشته در حال ساخت یکی از عظیم‌ترین پروژ‌ه‌های فیلم‌سازی در ایران بوده است.» فرانس‌پرس نوشت: «فیلم «فرزند صبح» زندگی آیت‌الله روح‌الله خمینی را به‌تصویر کشیده است که انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ در ایران را که به سرنگونی شاه تحت حمایت آمریکا منجر شد، رهبری کرد. این فیلم در ماه فوریه و در طول سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پخش خواهد شد.»


این رسانه در ادامه آورده است: «این فیلم با پرهیز از رویکرد یک اثر حماسی کاملا زندگی‌نامه نویسی، دوران کودکی امام خمینی(ره) در خانه پدری‌اش در شهر خمین را به تصویر کشیده و نگاهی گذرا به بازگشت او از حوزه علمیه در اراک دارد.»


بهروز افخمی در گفت‌وگو با فرانس‌پرس گفت: «من هم‌چنان خود را مرید امام(ره) می‌دانم. ساخت این فیلم به پیشنهاد موسسه‌ ترویج آثار امام(ره) بود. اما من در ابتدا مخالفت کردم، چون از من انتظار داشتند که سالهای رهبری امام خمینی(ره) را در فیلم بیاورم که این ممکن نبود. سپس آن‌ها به من اختیار دادند تا فیلم را در هر دوره از زندگی امام (ره) که می‌خواهم، بسازم. این یک فیلم احساسی است که شما نمی‌بینید، بلکه آن را حس می‌کنید.»


در ادامه‌ مصاحبه، افخمی قسمت‌هایی از «فرزند صبح» را به صورت اختصاصی برای فرانس‌پرس نمایش داد که به گفته‌ خبرنگار AFP، «عبدالرضا اکبری» در آن شباهت بسیاری به سال‌های مبارزه امام (ره) با حکومت شاه دارد.


یکی از این قسمت‌های نمایش داده شده، مربوط به یکی از روزهای ژوئن ۱۹۶۳ است که امام (ره) پس از یک سخنرانی در قم که شاه را محکوم کرد، از سوی ساواک دستگیر می‌شود. امام (ره) در حالی‌که خودروی حامل وی به سمت تهران می‌رفت، خطاب به نیروهای ساواک گفت: (دیالوگ‌های فیلم)ـ وقت نماز مغرب است. خودرو را نگه دارید می‌خواهم نماز بخوانم.– متاسفیم، نمی‌توانیم توقف کنیم– می‌ترسید فرار کنم، نه، من فرار نخواهم کرد.


 


افخمی در ادامه مصاحبه با تأکید بر این‌که این فیلم هیچ‌گونه مغایرتی با تاریخ ندارد، گفت: «فرزند صبح ابتکار من است که نمونه‌ی دقت فیلم در این نکته جزئی بود که عبدالرضا اکبری به این دلیل انتخاب شده است تا اطمینان دهد عینا لهجه‌ معروف روستایی امام (ره) بازسازی شده است.» این کارگردان سینما در ادامه به فرانس پرس یادآور شده است: «از آنجایی‌که ما در این فیلم از دوبله استفاده می‌کنیم، لهجه‌ی امام(ره) بسیار حائز اهمیت است. صدا بسیار مهم است و مهم‌ترین ویژگی شخصیت این فیلم است.»


خبرگزاری فرانسه در ادامه به نسل غالب جوان ایران کنونی اشاره می‌کند که حتا در زمان حیات امام (ره) نیز به دنیا نیامده بودند. افخمی در این‌باره گفت: «بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور پس از انقلاب تغییر کرده است و هیچ خاطره‌ی ملموسی از امام(ره) ندارند.» فرانس‌پرس از حجت‌الاسلام «سیدحسن خمینی» به‌عنوان یک نعمت برای این فیلم یاد می‌کند که به گفته‌ی‌ افخمی، در تمام مراحل ساخت این فیلم به او کمک کرد و هیچ‌گونه شرطی ایجاد نکرده است.


به نوشته این رسانه فرانسوی، موضوع تاریخی فیلم «فرزند صبح»، یک شروع جدید برای افخمی است که از مشهورترین فیلم‌سازان ایرانی محسوب می‌شود که با ساخت درام‌های اجتماعی چون «شوکران» به شهرت رسید.


در پایان این مصاحبه افخمی تصریح کرد: «ساخت فرزند صبح بدون مشکل نیز نبود و انتخاب هدیه تهرانی برای نقش مادر امام (ره) مجادله‌هایی به‌وجود آورد. در انتخاب برخی بازیگران، ما با هشدارها و تهدیدهایی مواجه شدیم.»