انتشار پیام ویدیویی جدیدی از اسامه بن لادن


 
images/20070911/laden.jpg
 
جام جم آنلاین: هم زمان با فرارسیدن ششمین سالگرد حملات تروریستی به نیویورک و واشنگتن روزسه شنبه ۱۱ سپتامبر تصاویر ویدیویی تازه ای از اسامه بن لادن ، رهبر شبکه تروریستی القاعده که مسوولیت این حملات را پذیرفته بود، منتشر شده است.
به گزارش شبکه BBC ، در این نوار ویدیویی تصویری ثابت از اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده نشان داده می شود که در آن از ولید الشهری، یکی از عوامل حملات ۱۱ سپتامبر۲۰۰۱ تمجید کرده و از او به عنوان یک جوان نمونه ای یاد می کند.

تصویر ولید الشهری، یکی از افرادی که در روز ۱۱ سپتامبر با ربودن یک هواپیمای شرکت هواپیمایی آمریکن ارلاینز به برج های دو قلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک حمله کرد، نیز در این نوار ویدیویی نشان داده می شود. الشهری در این ویدیو از انگیزه خود برای مشارکت در حمله به آمریکا سخن می گوید.
این دومین بار در ۵ روز گذشته است که ویدیویی از اسامه بن لادن منتشر شده است. پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۰۴ تصویر ویدیویی از اسامه بن لادن منتشر نشده بود اما در پنج روز گذشته دو نوار ویدیویی از او منتشر شده اند.
رهبر القاعده، در نوار ویدیویی قبلی دو راه حل برای پایان دادن به جنگ در عراق مطرح کرد. راه حل اول، گسترش دامنه شورش ها علیه نیروهای به رهبری آمریکا در عراق و راه حل دوم، روی آوردن آمریکایی ها به اسلام بوده است.
جرج بوش، رئیس جمهور آمریکا، در واکنش به این اظهارات ضمن خطرناک توصیف کردن آن گفت ، القاعده در عراق اهداف طولانی مدت دارد.
بوش افزود: عراق جزئی از جنگ علیه افراط گرایی است و اگر القاعده به آن اشاره می کند، به این دلیل است که می خواهد به هدف خود که خروج ما از آنجا است ، برسد.
گزارشگران می گویند ، ویدیوهای جدید بن لادن نشان می دهند که شایعات درباره مرگ رهبر القاعده نادرست بوده است.
گفته می شود ، تعدادی از مقامات آمریکا بیم دارند که القاعده درحال تدارک حملات تازه به آمریکا است.
بن لادن در ویدیویی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۴ آمریکا منتشر شد، هشدار داده بود که حملات تازه ای به آمریکا انجام خواهند شد.
او همچنین در نواری صوتی که در ژانویه ۲۰۰۶ منتشر شد به رویدادهای جهانی، از جمله وضعیت سومالی اشاره کرد که نشان می داد نوار به تازگی ضبط شده است.
مجلس سنای آمریکا در ماه ژوئیه سال جاری جایزه ای را که برای دستگیری یا مرگ بن لادن تعیین کرده بود از ۲۵ میلیون دلار به ۵۰ میلیون دلار افزایش داد.