انتظار ۱۵ ساله برای تولید فیلم «شیخ احمد قمی»/ سطح تئاترهای روحوضی از «۵۰ کیلو آلبالو» بالاتر است

روح الله برادری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

آن سال‌‌ها مطرح شد که مبلغی خارج از ردیف بودجه برای ساخت «شیخ احمد قمی»پرداخت شود که هرگز به دست ما نرسید.

انتظار 15 ساله برای تولید فیلم «شیخ احمد قمی»/ سطح تئاترهای روحوضی از «50 کیلو آلبالو» بالاتر استروح‌الله برادری تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با مُخبر حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به توقف ۱۵ ساله تولید فیلم «شیخ احمد قمی» بیان کرد: سال ۸۰ بود که برای ساخت پروژه «شیخ احمد قمی» تقاضا داده بودیم که در سال ۹۵ و پس از گذشت ۱۵ سال این بودجه به دست ما نرسیده است. هر چقدر هم پیگیری کردیم و تماس گرفتیم بی‌استفاده بود. این فیلم اگر آن موقع ساخته می‌‌شد چیزی حدود ۶۰۰ میلیون هزینه داشت.

وی تصریح نمود: این در حالی است که  در آن سال‌‌ها با وجود اینکه سازمان سینمایی بودجه خوبی داشت، برای ساخت این فیلم همکاری نکرد و اسفندیار رحیم‌مشایی در سال ۱۳۹۰ این بودجه را خارج از ردیف بودجه سازمان سینمایی تأمین نمود و به آن سپرد تا برای ساخت این فیلم هزینه شود؛ اتفاقا این موضوع را هم اعلام نمود. اما با وجود پیگیری‌‌های ما آن بودجه هرگز به دست ما نرسید و نتیجه آن این است که بعد از ۱۵ سال هنوز پروژه روی زمین مانده و تولید نشده است. البته در طول این سال‌‌ها به ساخت آثار فاخر سینمایی مشغول بودیم و این پروژه را نیز پیگیری می‌‌کردیم.

برادری با اشاره به تلاش‌‌های مدیران سینمایی جدید برای کمک به سینما بیان کرد: من نقدی به مدیران سینمایی این دوره ندارم؛ چون دوستشان دارم و می‌‌دانم دارند تلاش خود را می‌‌کنند. حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی یک فرد مخلص، فرهیخته و فهیم است. ایوبی را هم دوست دارم و هم او را دوست می‌‌پندارم. شاید به دلیل شرایط مالی و بودجه‌ای، نتوانسته حق مطلب را ادا کند اما در مجموع به دلیل اقداماتی که کرده، به‌ عنوان یک سینماگر از او راضی هستم.

وی با انتقاد از فیلم‌‌های درجه چندم سینما بیان کرد: فیلم‌‌های هالیوودی را که ببینید متوجه می‌‌شوید برخی از فیلم‌‌های ما چقدر از فیلم‌‌های درجه هفتم غرب هم بی محتواتر و سطح پایین‌تر است. فیلمی مثل «۵۰ کیلو آلبالو» حتی تجاری هم نیست و به‌ نظرم تئاترهای روحوضی قدیمی سطحشان بالاتر از این فیلم است.

تهیه‌کننده سینما با اشاره به تجربه ساخت فیلم‌‌های هنر و تجربه بیان کرد: من همیشه و همه‌جا از این فیلم‌‌ها تعربف کرده‌ام. این اتفاق خوبی است که در سینمای ما افتاده که باعث قدم گذاشتن سینمای ما در این راه، اقدامات ایوبی بوده است.

گفتنی‌است؛ روح‌الله برادری در کارنامه هنری خود تهیه‌کنندگی فیلم‌هایی چون «گوشواره» و «خانه‌ روشن» و  «خاموشی دریا» ساخته وحید موساییان، «سیمای زنی در دوردست» به کارگردانی علی مصفا و فیلم‌‌های «خواب تلخ» ساخته محسن امیر یوسفی و «احتمال باران اسیدی» ساخته بهتاش صناعی‌‌ها در گروه هنر و تجربه را دارد.