انتقاد شدید اکبر گنجی از غربی‌ها در پارلمان اروپا

اکبر گنجی، روزنامه‌نگاری که مدتی را در زندان‌های ایران گذرانده، روز گذشته در سخنانی در پارلمان اروپا، به شدت از برخورد دوگانه غرب در مسئله فلسطین بنیادگرایی انتقاد کرد.
وی همچنین هرگونه اقدام نظامی علیه ایران را به نفع حاکمان جمهوری اسلامی ارزیابی کرد.

به گزارش «بی.بی.سی»، گنجی در ادامه سفر درازمدتش دور دنیا برای چند تن از اعضای پارلمان اروپا در استراسبورگ (فرانسه) سخنرانی کرد.

گنجی در این سخنان با اشاره به نقش اروپا در مسائل جهانی، حساسیتش نسبت به مسائل ایران و نا آرامی‌های منطقه خاورمیانه «صلح و آرامش در اروپا» را تا حد زیادی در گرو «صلح و آرامش در خاورمیانه، جنوب مدیترانه و شمال آفریقا» دانست.

او به نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا گفت که مردم منطقه خاورمیانه احساس می‌کنند در برخورد با مسئله فلسطین دوگانه برخورد می‌شود و این مسئله را عامل موفقیت «بنیادگرایان» در «بسیج افکار عمومی توده‌ها در جوامع اسلامی به نفع خود و علیه منافع غرب» خواند.

اکبر گنجی سپس به توصیف وضعیت در ایران پرداخت و مدعی شد که حاکمان ایران «برای بقای خود ناگزیرند که کشور را مدام در وضعیت جنگی نگه دارند تا از این طریق بتوانند احساسات ناسیونالیستی و مذهبی مردم را تحریک کنند، و اجماع ملی را حول مبارزه با دشمن خارجی بازتولید نمایند».

وی همچنین رهبران ایران را متهم کرد «در پی آن هستند که رهبری افکار عمومی جهان اسلام را نیز به دست آورند، و بر جایگاه گروههای بنیادگرایی مانند القاعده تکیه بزنند».

اکبر گنجی در ادامه از جهان غرب خواست تا «باب گفت‌وگوی سازنده با صداهای طرفدار میانه روی، مدارا، و دموکراسی را در دنیای اسلام بگشاید، و از گسترش تلاش‌های رسانه ای و سیاسی برای خلق تصویری غیر واقعی از فرهنگ و آموزه‌های دینی اسلام به عنوان دشمن مدرنیته و دموکراسی بپرهیزد».

او رسانه‌های غربی را متهم کرد که «تنها صدای بنیادگرایان اسلامی را منعکس می‌کنند و خاورمیانه را کانون تروریست‌ها و افراطیون بنیادگرا تصویر می‌نمایند».

اکبر گنجی ابراز امیدواری کرد «توافق بر سر مسائل هسته‌ای» به هزینه «نادیده گرفتن نقض حقوق بشر» تمام نشود.
او در خاتمه سخنانش «راه‌حل‌های نظامی از نوع مدل افغانستان و عراق» را نیز گره‌گشا ندانست و گفت که هزینه سنگین و توانفرسای جانی و مالی جنگ را مستقیما «مردم بی گناه ایران» تحمل خواهند کرد.

وی از دولتهای اروپایی خواست برای آنکه ثابت کنند در مناسبات خود با ایران صرفا در پی منافع اقتصادی و تضمین صدور نفت نیستند، باید هرگونه روابط اقتصادی، سرمایه‌گذاری، و انتقال تکنولوژی به ایران را به «رعایت موازین حقوق بشر، و رعایت قواعد رقابت سیاسی دمکراتیک، و نیز حاکمیت قانون» در این کشور مشروط کنند.

گنجی همچنین با حمایت از ورود ایران به سازمان تجارت جهانی، ادعا کرد «این فرایند راه‌های رفت و آمد با جهان خارج را بر روی ایرانیان می‌گشاید، و جامعه بسته مطلوب حاکمان خودکامه را ناممکن می‌سازد».