انتقاد شدید کروبى از احمد جنتى/کروبی: جنتى اخیرا دو سه نکته عجیب و غریب گفته است!

 کروبى در سخنان عصر دیروز خود در جمع اعضاى حزب اعتماد ملی یکبار دیگر انتقادات شدیدى را متوجه احمد جنتى دبیر شوراى نگهبان قانون اساسى کرد.به گزارش سرویس سیاسی آریا به نقل از روزنا، وى در بخشى از سخنان خود گفت: جنتى اخیرا دو سه نکته عجیب و غریب گفته است . او گفته اگر شوراى نگهبان نبود چه بلا هایى که بر سر کشور مى آمد و نظام دگرگون مى شد. ولى من مى گویم امام با آن عظمت که خالق انقلاب بود و اکنون همه از سفره او مى خوریم یکبار نگفت اگر من نبودم بلایى بر سر کشور مى آمد.
دبیرکل حزب اعتماد ملى افزود: از نظر من شوراى نگهبان تنها بخشى از قوه مقننه است . شورا باید مصوبات مجلس را با قانون اساسى و شرع تطبیق دهد. پس شوراى نگهبان جزئى از قانون اساسى است.
وى ادامه داد: پس بیان این جمله از سوى جنتى آیا اهانت به نمایندگان مجلس نیست؟
کروبى افزود: خداى نکرده انسان چقدر باید خود بین شود که بگوید اگر من نباشم همه چیز از بین مى رود.به عنوان فتنه بنى صدر فتنه عجیبى بود . مجلس عدم کفایت بنى صدر را داد یا شوراى نگهبان؟!
وى ادامه داد: جنگ مشکل عجیب و سختى بود اما این مردم ایران بودند که در مقابل آن ایستادگى و فداکارى کردند. فتنه منافقین را مردم و مجلس فرو نشاندند. پس نقش شوراى نگهبان در این میدان ها چه بود؟
صاحب امتیاز روزنامه اعتماد ملى افزود: من مبهوت هستم از این سخنان. ما همه کنار هم هستیم و همراه و فرزندان انقلاب.
کروبى خطاب به جنتى گفت: خدا را شکر که تو خلق شدى! اگر نبودى چه مى شد! این چه نوع ادبیاتى است.
وى در بخش دیگرى از انتقادات خود افزود: عبارت دیگرى خواندم از آقاى جنتى که گفته بودند دولت و مجلس مدیون شوراى نگهبان هستند! اصلا چه کسى چنین حرفى را زده است؟ خود مقام رهبرى در زمان ریاست من بر مجلس گفت که اگر امام نبود تا این انقلاب را به پیروزى برساند ما اکنون هیچ نقشى نداشتیم. ما همه مدیون مردم هستیم حتى شوراى نگهبان، مجلس و رهبرى هم همه مدیون مردم هستند.
وى افزود: از سخنان آقاى جنتى این برداشت را هم مى توان کرد که ایشان مى خواهد بگوید ما رقباى دولت و مجلس را حذف کردیم تا مجلس و دولت فعلى بوجود بیاید. پس آن را ما بوجود آوردیم!
کروبى در پایان گفت: اما ما با مجلس و دولت فعلى تفاهم داریم و از حقوق همه افراد حمایت مى کنیم.
دبیرکل حزب اعتماد ملى در بخش دیگرى از سخنان خود از آمادگى حزب اعتماد ملى براى حضور در انتخابات پیش رو خبر داد: ما خود را براى حضور در انتخابات آینده آماده کرده‌‏ایم و در هر انتخاباتى که در آینده برگزار شود شرکت خواهیم کرد.
مهدى کروبى در ادامه گفت: نشست یک روزه‌‏اى را اول یا پنجم مهرماه با روساى استانها برگزار خواهیم کرد تا گزارشى از عملکرد خود را در خصوص اینکه پیرامون انتخابات تاکنون چه کرده ایم ارائه داده و گزارش آنها را دریافت مى کنیم تا خود را براى انتخابات آماده کنیم، زیرا تا آن موقع همه کاندیداها ثبت نام کرده اند حالا که ما وارد کار شده‌‏ایم باید تشکیلاتی، منسجم و محکم کار خود را ادامه دهیم.
وى با طرح این سوال که چرا به دنبال تاسیس حزب هستیم،گفت: برخى مى‌‏گویند سن و سال شما براى اینکه بخواهید از اول شروع کرده و به کار حزبى بپردازید مناسب نیست و یا اینکه مى‌‏گویند فرهنگ تحزب در کشور ما هنوز جا نیفتاده و احزاب در اینجا پا نمى‌‏گیرند؛ شما تلاش مى کنید، اما دیگران بهره بردارى مى کنند و به طور کلى همه مى‌‏گویند ما کار خوبى کرده‌‏ایم.
دبیر کل حزب اعتماد ملى افزود: به طور کلى باید بگویم این انقلاب که با رهبرى امام(ره) به پیروزى رسید ساختار حکومت، اساس تشکیلات و قانون اساسى اش متکى به آراى مردم و انتخابات است، هیچ کجاى دنیا به این اندازه که در قانون اساسى ما بر روى راى و مشارکت و حضور مردم تاکید مى شود، تاکید نشده است.
کروبى ادامه داد: در اصل اول قانون اساسى آمده که نظام جمهورى اسلامى متکى به آراى مردم است و در اصل ششم آمده که همه کسانى که کشور را اداره مى‌‏کنند باید متکى به آراى مردم باشند. در دنیا راى و انتخابات زیاد داریم اما تعطیل و انحلال هم در کنارش داریم. قانون اساسى ما براساس اصل ۶۳ مى‌‏گوید تا زمانى که مجلس است باید انتخابات بعدى برگزار شده و هیچ روزى کشور بدون مجلس نباشد.
دبیر کل حزب اعتماد ملى گفت: هیچ مساله اى از انحلال که در بسیارى از کشورهاى وجود دارد در قانون ما نیامده و تاکنون نیز پیش نیامده است، در اصل ۶۸ قانون اساسى آمده است: اگر زمان جنگ باشد و به گونه‌‏اى که نتوان انتخابات انجام داد، رئیس جمهور باید پیشنهاد کند که سه چهارم مجموعه نماینده ها به این تاخیر راى دهند تا پس از فراهم شدن شرایط انتخابات برگزار شود.
کروبى تصریح کرد: در اصل ۱۱۱ آمده است: اگر براى رهبرى حادثه‌‏اى پیش آمد در اسرع وقت باید مجلس خبرگان تشکیل شود و در اصل ۱۳۱ آمده است: چنانچه حادثه‌‏اى براى رئیس جمهور پیش آمد حداکثر تا ۵۰ روز باید انتخابات برگزار شده و رئیس جمهور جدید انتخاب شود. کشورى که به راى و مشارکت مردم اینچنین توجه دارد و به مشارکت مردم اهمیت مى‌‏دهد، نمى‌‏تواند بدون تشکل و آرا مردم باشد.
وى با بیان اینکه حزب لازمه دمکراسی، نقد و نظارت بر عملکرد حاکمانه است، گفت: ما نمى‌‏توانیم در کشور حزب نداشته باشیم البته احزاب نباید معلول قدرت باشد که متاسفانه امروز احزاب ما معلول قدرت هستند به گونه اى که با کنار رفتن قدرت از بین مى روند.
دبیر کل حزب اعتماد ملى اظهار داشت: ما حزبى هستیم در چارچوب نظام و جمهورى اسلامی، ما همه نهادهاى نظام را قبول داریم و از آن حمایت کرده و به نقد و تذکر مى پردازیم، حرکت ما در چارچوب آرمانهاى امام، قانون اساسى و جمهورى اسلامى است.
وى با بیان اینکه قانون اساسى کشور ما ظرفیتهاى زیادى دارد، گفت: مشکل ما عدم استفاده از این ظرفیتها و عدم اجراى برخى از اصول آن است، قانون ما هرچند ممکن است مشکلاتى داشته باشد اما جامع الاطراف است. ما معتقدیم برخورد سلیقه‌‏اى و تنگ نظرانه از قانون درست نیست، آنها مى گویند حزب بازى نکنید راى تشریفاتى و مصلحتى است، وقتى چنین چیزى بگویند معلوم است اساس جمهورى اسلامى که راى مردم است چه مى شود.
وى با بیان اینکه ما قرائت تدوین کنندگان قانون اساسى را قبول داریم، تصریح کرد: این قانون متعلق به ۲۷ سال پیش است تعدادى از تدوین کنندگان آن، که از شخصیتهایى در حد مرجعیت هستند زنده اند، بگذارید آنها حرف بزنند و بگویند منظورشان از نظارت شوراى نگهبان چه بوده است.
وى با بیان اینکه حزب اعتماد ملى در چارچوب قانون اساسى عمل مى‌‏کند و حامى نهادهاى نظام از رهبرى تا مجلس و قوه قضائیه است، گفت: ما معتقد به قانون اساسى هستیم که امام به آن عمل مى کرد و بهشتى آن را بیان مى‌‏کرد.
کروبى اظهارداشت: در حزب باید سلسله مراتب تشکیلاتى رعایت شود حزب نمى تواند به صورت هیات عمل کند، اگر اصول تشکیلاتى حزب رعایت نشود امور به هم مى خورد و در مواقع حساس حزب متلاشى مى شود، این صحبت من به معناى این نیست که ما دیکته مى کنیم بلکه ما در نشست هاى مختلف نقطه نظرات را مى‌‏گیریم که در نهایت همه از مصوبات تبعیت مى‌‏کند.
وى با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان گفت: تعداد خبرگان رهبرى کم است و تنها حزب علما و روحانیون در آن حضور دارند و اعضاى خبرگان براساس اصل ۱۰۸ نظارت را به شوراى نگهبان واگذار کرده‌‏اند که نظر ما این است که این نظارت به دست مراجع و حوزه ها باشد.
وى افزود: ما مجموعه اى از نیروهاى خوب داریم که در خبرگان هستند و قطعا تایید مى شوند، شرکت نکردن ما در این انتخابات به معناى آن است که آنها هم ریسک کرده و وارد عرصه نشوند که باید بگویم ما هستیم و به آنها کمک مى‌‏کنیم.
وى با بیان اینکه به یقین بعد از ثبت نام کاندیداها بخشى از آنها تایید و بخشى هم رد صلاحیت خواهند شد، گفت: اگر رد صلاحیت افراد مستند، درست و قانونى باشد آن را مى پذیریم زیرا ما در مقابل قانون تسلیم هستیم، اما اگر ببینیم حقى ضایع شده رایزنى مى کنیم و اگر نتیجه نداد اعتراض خواهیم کرد ولى معنا ندارد که در انتخابات شرکت نکنیم.
کروبى با بیان اینکه مشکل ما سال دیگر به مربوط به انتخابات مجلس خواهد بود، گفت: از خط و نشانى که برخى بزرگان براى ما کشیده اند معلوم است که دوران سخت و دشوارى در پیش خواهیم داشت و من در خصوص صلاحیت و عدم صلاحیت به تناسب انتخابات صحبت خواهم کرد.
کروبى در ادامه اظهارداشت: ما یک حزب هستیم و آمده‌‏ایم تا از حقوق همه دفاع کنیم و در این راستا با همه تعامل، تفاهم و ارتباط داریم و رقابتمان نیز سالم و اسلامى خواهد بود و به تخریب و تضعیف هیچ‌‏کس نخواهیم پرداخت و چارچوب و راه خودمان را ادامه مى‌‏دهیم.
وى گفت: شما بدانید آنهایى که امروز سخن از ائتلاف مى زنند همانهایى هستند که شعار خروج از حکومت، رفراندوم را مى دادند، اما ما مى گفتیم باید در انتخابات شرکت کرد اما آنها به تحریم اصرار داشتند.
وى افزود: ائتلافى هاى امروز همانهایى هستند که در انتخابات نهم نظرسنجى مطرح مى کردند یک روز شعار تحریم، یک روز شعار خروج از حکومت و یک روز شعار از رفراندوم و یک روز هم ائتلاف را مطرح کردند؛ بگذارید هر کس کار خود را انجام دهد شما نیروهایتان را صرف مسائل ایجابى کنید و وقت خود را صرف مسائل حاشیه نکنید تا نیروهایتان تعدیل نشوند.
کروبى سخنان خود را با بیان این جملات به پایان رساند: من از حقوق سیاسى همه شهروندان دفاع مى‌‏کنم آنهایى که به قانون اساسى ملتزم‌‏اند از انتخابشان دفاع مى‌‏کنم و از آنهایى که جور دیگرى فکر مى کنند، از حقوق شهروندیشان دفاع مى‌کنم.