انصراف مرادی از قضاوت جام جهانی

داور بین المللی فوتبال با اعلام کناره گیری از جام جهانی گفت: از قضاوت در جام جهانی انصراف دادم، چراکه خانواده و شرافتم اهمیت بیشتری دارد. مسعود مرادی در گفت وگو با خبرگزاری فارس افزود: برای کناره گیری از جام جهانی دلایلی داشتم که مهمترین آن اتفاقاتی بود که بعد از دیدار پرسپولیس و مس رخ داد. صحبت هایی نقل شد مبنی بر اینکه بعد از قضاوت در المپیک شانس حضور در جام جهانی را ندارم و در مجموع از سوی عزیزانی که دستی بر آتش داوری دارند جو خوبی به وجود نیامد.مسعود مرادی امروز جمعه در حالی با ارسال یک نامه الکترونیکی (ایمیل) به مقر فیفا در سوئیس به طور رسمی از قضاوت در جام جهانی ۲۰۱۰ اعلام انصراف کرد، که نام او در جمع ۵۵ داور نامزد قضاوت در جام جهانی وجود داشت و  او باید در نشستی که به زودی در سوئیس برگزار می شد، شرکت می کرد.

مرادی که پس از قضاوت در دیدار پرسپولیس مقابل مس کرمان به شدت مورد انتقاد اهالی فوتبال قرار گرفت، اظهار داشت: 
در المپیک بسیار موفق بودم و مسابقه پرسپولیس و مس اولین دیداری بود که در ایران بعد از المپیک سوت می‌زدم. انتقاد را می‌پذیرم؛ اما متاسفانه بعد از این دیدار از نظر اعتقادی، فنی و شخصیتی فشار و تخریب زیادی علیه من شد و برخوردی که با من صورت گرفت حتی با کاروان ورزشی ایران در المپیک ایران انجام نشد.

مرادی تاکید کرد: رفتن به جام جهانی برایم کاری سخت و پرخطر شده بود، اگر چه قضاوت در این رقابت ها آرزوی هر داوری است؛ اما برایم مسائل اخلاقی، شخصیتی، فرهنگی و امنیت جانی بسیار مهمتر از مسائل ورزشی است.

داور بین المللی فوتبال ایران خاطر نشان کرد: یک روز قبل از قضاوت من در کویت در شهر مشهد و مسابقه پرسپولیس و پیام علیه من و رئیس کمیته داوران فحاشی می‌کنند آن هم در ماه مبارک رمضان و در حالی که من در ایران حضور نداشتم.

وی افزود: در ورزشگاه آزادی نیز صندلی و بطری به طرفم پرتاب کردند و مورد فحاشی قرار گرفتم. مدیر عامل باشگاه پرسپولیس در یک برنامه زنده به تماشاگران خود حق می‌دهد که علیه اشتباه داوری واکنش نشان دهند و این را حق هواداران خود می‌داند. من که معتقدم اشتباه نکردم؛ اما اگر داوری اشتباه کرد آیا باید چنین عکس العملی نسبت به وی نشان داده شود؟ امنیت خانواده ام به خطر افتاد.

مرادی با اشاره به مدیریت سازمان تربیت بدنی بر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس عنوان کرد: سازمان متولی این دو باشگاه است و باید بر کار مدیران استقلال و پرسپولس نظارت کند. شخص علی آبادی باید جوابگوی این مسئله باشد که مدیر یک باشگاه چنین جوی را در جامعه به وجود می‌آورد. شرافتم برایم خیلی اهمیت دارد.

تنها داور ایرانی حاضر در المپیک پکن ادامه داد: هادی دزفولی در برنامه زنده تلویزیونی می‌گوید من ژن داوری ندارم و این بامزه ترین لطیفه سال است که شنیده‌ام. تمام این برخوردها به این دلیل صورت می‌گیرد که من نامزد قضاوت در جام جهانی بودم. من ایشان را پیشکسوت خود نمی‌دانم و فقط از نظر سنی به او احترام گذاشتم. زیرا ایشان مرا تخریب کرد.

مرادی افزود زمانی که در کویت قضاوت می‌کردم تلویزیون دبی اسپورت از قضاوت تیم داوری ایرانی تمجید کرد؛ اما در کشورم یک روز قبل علیه من ناسزا گفتند. من نمی‌گویم مرادی را لای پر قو بخوابانید. حتی اگر به عقیده برخی با بخت و اقبال بلند شانس حضور در جام جهانی را پیدا کرده ام این یک موفقیت ملی است چرا با این تنگ نظری ها این موفقیت ها را نادیده می‌گیرند؟ من در اجلاس فیفا که در سوئیس تشکیل می‌‌شود شرکت خواهم کرد؛ اما مدارک لازم را برای شرکت در آزمون با خود نخواهم برد، زیرا دیگر نمی‌خواهم در جام جهانی قضاوت کنم.

مرادی در خصوص اینکه چنین رفتاری باعث خواهد شد که شایعه شود او از فهرست داوران جام جهانی کنار گذاشته شده است، گفت: در حالی انصراف می‌دهم که یکی از داوران برتر المپیک بودم. در سایت فیفا می‌توانید این مطلب را ببینید. ضمن اینکه اشکالی ندارند که برخی چه می‌خواهند بگویند. زمانی که بن همام رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت هنوز داوری برای جام جهانی انتخاب نکردیم حرفش درست بود زیرا هشت داور آسیایی هنوز نیز با یکدیگر رقابت دارند و نسبت به داوران دیگر در آسیا برتری دارم.

مرادی تاکید کرد: شاید برخی تمایل داشتند تحت هر شرایطی قضاوت کنند؛ اما من شرافت و اعتبارم و آرامش خانواده ام برایم از هر چیزی مهم تر است. برای جامعه داوری ایران آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم داوری ایران هر روز پیشرفت کند.

وی ادامه داد: هیچ کمبودی احساس نمی‌کنم و در حالی که از قضاوت در جام جهانی انصراف دادم که هنوز شانس قضاوت در این رقابت ها را داشتم. پس از این مصاحبه، هر اظهار نظری که از سوی افراد انجام شود نظرات شخصی آنها خواهد بود.