اهل بیت علیهم السلام صراط مستقیم بین مبدا و مقصد انسانند

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله جوادی آملی در این دیدار اظهار داشت: آن‌چه از معارف شیعه به دست می‌آید این است که انسان یک مبدأ دارد و یک مقصد و یک راه برای رسیدن به این مقصد! مبدأ را همه می‌دانند که خدای سبحان است و مقصد را همه می‌ دانند که معاد و قیامت است، اما آن‌چه نمی دانند این است که علی و اولاد علی, صراط مستقیم‌اند. تمام مشخصات شیعه در تشخیص همین راه است. راه, تنها رابطه بین مبدأ و مقصد است, اگر جامعه‌ای راه را ندانست قهراً ارتباطش از مبدأ به مقصد قطع می‌شود.

وی افزود: اینکه در زیارت‌های ائمه اطهار(علیهم السلام) مخصوصاً وجود مبارک امیرمؤمنان(علیه السلام) عرض می‌کنیم «أنتم الصراط الأقوم» یعنی بهترین راه و راه مستقیم‌ شمایید برای همین نکته است. این امام با آن قدرت نه تنها به مسلمان‌‌ها کمک می‌کرد; بلکه به فکر کافران هم بود و حاضر نبود که یک کافر در شهر یا کشور اسلامی گرسنه بماند؛ تمام ائمه اطهار(علیهم السلام) این ویژگی ‌ها و سجایای اخلاقی را دارا هستند.

این مرجع تقلید با تأکید بر پیروی شیعیان از آموزه ‌های ائمه اطهار(علیهم السلام) بیان داشت: ما مادامی شیعه هستیم که حاضر نباشیم در جایی که زندگی می‌کنیم حتی یک کافر, فقیر و گرسنه بماند و بدانیم که خدا پیروان اهل بیت (علیهم السلام) را رها نمی‌کند، ما هر چه بخواهیم باید از خدا بخواهیم و تنها راه خواستن از خدا همین مسیر اهل بیت(علیهم السلام) است.

آیت الله جوادی آملی در فراز دیگری از سخنان خود در توضیح توسل اظهار داشت: گرچه خدای سبحان به همه ما از خود ما نزدیک‌تر است ولی ممکن است ما از خدا دور باشیم؛ در حقیقت احتیاج به توسل برای آن است که ما از او دوریم. جریان نزدیکی و دوری دو قسم است: در نزدیکی و دوریِ مادی دو طرف نسبت یکسان دارند; مثلاً اگر دیوار شرقی چند متر از دیوار غربی دور است آن دیوار غربی هم به همین نسبت از دیوار شرقی دور است و اگر این دو شیء و دو جسم مادی که در کنار هم‌اند و این اوّلی به دومی نزدیک است دومی هم به اوّلی نزدیک است، اما در قُرب و بُعد معنوی این‌چنین نیست ممکن است یکی به دیگری نزدیک باشد و دیگری از آن اوّلی دور؛ مانند فرد کوری که برادرش که چندین سال از وی دور بوده است از سفر برگردد و به دیدار او بیاید, فرد کور برادر را نمی بیند اما برادرش وی را می‌ بیند؛ پس ممکن است کسی ما را ببیند و ما او را نبینیم و در قرآن کریم چنین فرمود: ﴿أَعْیُنُهُمْ فی‏ غِطاءٍ عَنْ ذِکْری﴾ یعنی چشم ایشان خدا را نمی‌بیند.

وی با توصیه بر زیارت اهل بیت خاطرنشان نمود: یکی از خاصیت‌های زیارت اهل بیت(علیهم السلام) این است که انسان می‌ تواند معرفت پیدا کند و برابر این معرفت, عمل کند و این معرفتِ عمل‌شده را به عنوان سوغات و زادراه به کشور خودش ببرد. امیدواریم جهان بشریت مخصوصاً اسلام بالأخص تشیّع بیش از پیش به خاندان عصمت و طهارت(علیهم السلام) گرایش پیدا کند و از فیوضات آن‌ها استفاده کند.

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۴ March 2016 | 2:44 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.