محصولات دانلودی

اولین واکنش واشنگتن به نامه احمدی نژاد به مردم آمریکا

وزارت خارجه آمریکا در اولین واکنش به نامه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران آن را “تلاشی ضعیف” برای گفتگو با مردم آمریکا خواند.

به گزارش سرویس سیاسی آریا ، یک مقام وزارت خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، به بی بی سی در واشنگتن گفته است این نامه که می توانست لحن مثبت تری به خود بگیرد، بخصوص در زمانیکه بحث هایی درباره مذاکره بین دو کشور بر سر موضوعاتی نظیر عراق در جریان است، احتمالا تاثیری منفی خواهد گذارد.بنابه این گزارش، چارلز کاپچن استاد روابط بین الملل دانشگاه جورج تاون نیز گفته است، محمود احمدی نژاد با نوشتن این نامه بدنبال جلب نظر مردم آمریکاست:“هدف این نامه افکار عمومی آمریکا و بهره برداری از احساسات ضد بوش است که در طی انتخابات میاندوره ای کنگره آمریکا بر ملا شد. اینکه این نامه چقدر مورد توجه قرار می گیرد باید بگویم احتمالا خیلی نه. زیرا احمدی نژاد وجهه چندان مثبتی در آمریکا ندارد و او به خاطر اظهارات گذشته خود درباره اسرائیل و انکار هولوکاست سرمایه سیاسی زیادی در اینجا ندارد. بسیاری از مردم آمریکا احمدی نژاد را بیشتر یک افراطی می بینند تا فردی که بتوانند با او معامله کنند.”به گفته کاپچن نامه محمود احمدی نژاد احتمالا مخاطب داخلی نیز دارد:“وقتی احمدی نژاد به مردم آمریکا نامه می نویسد شما می توانید شرط ببندید که یکی از چیزهایی که او به آن فکر می کند این است که نوشتن این نامه برای من در داخل ایران چه فایده ای دارد. تردیدی نیست که این نامه یک وجه داخلی دارد. اکثر مردم ایران دارای احساسات موافق امریکا هستند. من یکبار بیشتر در این کشور نبودم اما می توانستم علاقه مردم به آمریکا را بطور ملموس حس کنم. آنها گرچه مخالف سیاست آمریکا هستند اما بطور کلی علاقه عمیقی به این کشور دارند. من فکر می کنم این نامه احتمالا بدنبال بهره برداری از این احساسات نیز بوده است. نکته دوم این است که بین سیاستمداران ایران بر سر تقابل با آمریکا درباره عراق و برنامه های اتمی تهران اختلاف وجود دارد. احمدی نژاد ممکن است با این نامه بدنبال ایجاد یک توازن بین تندروها و اصلاح طلبان که او را به دو سمت گوناگون در برخورد با آمریکا هل می دهند باشد.”چارلز کاپچن که در زمان بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا کارشناس شورای امنیت ملی کاخ سفید بوده است درباره نگرش احتمالی دولت آمریکا به این نامه چنین می گوید:“فکر می کنم کارشناسان ایران در بخش های مختلف دولت آمریکا این نامه را به دقت بخوانند. آنها خواهند پرسید آیا چیز جدیدی در این نامه وجود دارد که صحنه را برای یک گفتگو آماده کند. اما باید بگویم که اگر احمدی نژاد بدنبال گفتگو با آمریکا است باید یک بیانیه ای صادر می کرد که به جای انتقادات تند به دولت بوش تنها به علایق و نگرانی های مشترک بین دو کشور محدود می شد.”در مجموع نامه آقای احمدی نژاد حاوی پیامی چندگانه است. هم می توان آن را چنین دید که ایران احتمالا آماده است در صورت تغییر رفتار آمریکا با این کشور وارد گفتگو شود و هم می توان آن را نامه ای دید که حاکی از ادامه سیاست تقابله جویانه در قبال آمریکاست.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 33
  • ۱۰ آذر ۸۵
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما