ایجاد سه شبکه جدید تلویزیونی در ایران

معاون سیما گفت: الان به این نتیجه رسیده‌ایم که باید شبکه‌های بیشتری ایجاد کنیم که شبکه ورزش از جمله این شبکه‌هاست و شبکه‌های مستند، نمایشی و کودک نیز از جمله دیگر است. نشست تشریح ویژه برنامه‌های تابستانی شبکه‌های مختلف سیما امروز با حضور مرتضی میر باقری معاون سیما، مجید رجبی معمار مدیر شبکه تهران، حسین ساری مدیر شبکه قرآن، علیرضا برازش مدیر شبکه اول سیما، علی‌اصغر پور محمدی مدیر شبکه سه، مهدی فرجی مدیر شبکه دو ، بیابانی مدیر شبکه آموزش و نمایندگان رسانه‌های جمعی با اجرای محمد اقبال واحدی در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان معاونت سیمای سازمان صدا و سیما برگزار شد.به گزارش فارس، در این مراسم مرتضی میرباقری ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: ما طبق برنامه‌ای که طبق دو سال اخیر داشتیم سیاستمان این است که در آستانه تابستان برخی از برنامه‌های رسانه ملی مخصوصا تلویزیون را به اتفاق مدیران شبکه به اطلاع مردم برسانیم و چنانچه مخاطبان بخواهند برای دیدن برنامه‌ها برنامه‌ریزی کنند این امکان وجود داشته باشد.

وی افزود: تابستان در کشور ما فصل اوقات فراغت و فصل کودکان و نوجوانان و جوانان است. نظام آموزشی ما نیز اعم از مدارس و دانشگاه‌ها که محور عمده تنظیم فعالیت‌های فرهنگی در کشور هستند تابستان برای آماده شدن در مهرماه تعطیل می‌شوند و شرایط ویژه‌ای برای تنظیم برنامه‌ها در خانواده‌ها و نسل جوان به وجود می‌آید.

وی با بیان اینکه تابستان یک تعطیلی ۹۳ روزه است که با توجه به حواشی آن تبدیل به ۱۰۰ روز می‌شود اظهار داشت: آمار و سرشماری ما در سال ۸۵ نشان می‌دهد که کشور ما ۷۰ میلیون جمعیت دارد و ۶۰ درصد از این جمعیت زیر ۳۰ سال هستند. یعنی چیزی حدود ۴۲ میلیون و زمانی که ما اقدام به تحلیل و بررسی جمعیت کشور می‌‌کنیم، می‌بینیم که از هر جهت ما با جمع متنابهی روبرو هستیم یعنی دانش‌آموزان ۱۵ میلیون نفر، دانشجویان ۵/۲ میلیون نفر و ۲۵ میلیون نفر در سن جوانی داریم و از هر زاویه نگاه کنیم با یک عدد بزرگ روبرو هستیم. 

او ادامه داد: ما در مقام برنامه‌ریزی قطعا باید تحلیل مناسبی از مخاطبان خود داشته باشیم. پس این میزان محصل و دانشجویی که ذکر شد همه حکایت از این می‌کند که حوزه‌ آموزشی که کمک کار است در اوقات غیر تعطیل ۸ ساعت از اوقات فراغت را پر می‌کند اما در تابستان علاوه بر این زمان ۸ ساعت دیگر نیز به ‌آن اضافه می‌شودو آمار و ارقام نیز نشان می‌دهد مردم به طور متوسط ۵/۴ ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند که این رقم در تابستان ۶ ساعت برای بزرگسالان و ۸ ساعت برای کودکان و نوجوانان است.

میرباقری با بیان اینکه ما باید نسبت به مخاطب خود بیشتر مراقب باشیم و خانواده ظرفیت و وقت کافی برای مدیریت فرزندان خود در این اوقات را ندارند، تصریح کرد: اطلاعات ما نشان می‌دهد که حداکثر تلاش‌هایی که در کشور ما برای اوقات فراغت فرزندانمان صورت می‌گیرد ۱۰ درصد است که اگر بخواهیم به صورت دقیق و بدون تسامح درباره آن صحبت کنیم این رقم به ۳ درصد می‌رسد.

او ادامه داد: یکی از رسالت‌های ما این است که تلاش کنیم که در این ۱۰ درصد ظرفیتی که در کشور ایجاد شده زمینه را برای استفاده بهینه کودکان و نوجوانان به وجود آورده‌ایم و مجموعه ظرفیت‌هایی که در سراسر کشور در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و … برای ساماندهی اوقات فراغت وجود دارد را شناسایی کرده و به مخاطبان معرفی کنیم. 

او با بیان اینکه ما در چند سرفصل مختلف به تهیه برنامه‌ های ویژه تابستان پرداخته‌ایم گفت: برنامه‌های تابستانی را متناسب با وضعیت جدیدی که مخاطبان پیدا می‌کنند منطبق خواهیم کرد و در ایام غیر تعطیل از صبح تا ظهر برنامه‌های کمتری را مربوط به جوانان و نوجوانان داریم چون کمتر در خانه هستند اما در تابستان همه برنامه‌های ما منعطف به فرصت ویژه‌ای می‌شود که ما به آنها اختصاص می‌دهیم.

معاون سیما ادامه داد: علاوه بر ۷ شبکه عمومی که داریم سه شبکه مجازی نیز از طریق برنامه‌ها ایجاد خواهیم کرد و درحقیقت ۱۰ شبکه خواهیم داشت که یک شبکه مختص فیلم و سریال، یک شبکه متعلق به کودک و نوجوان و شبکه دیگر مختص برنامه‌های جنگ و تفریحی خواهد بود و مخاطب در هر ساعت از شبانه‌روز اقدام به تماشای یکی از این سه محور ذکر شده بکند با تغییر شبکه تلویزیون خود برنامه‌ مورد علاقه‌اش را پیدا خواهد کرد.

وی افزود: نسبت به یکسری موضوعات دیگر نیز بیشتر توجه شده است که یکی از آنها مساله آموزش و مهارت است. فصل تابستان زمان بسیار مناسبی است که مخاطبان ما بتوانند یکسری از برنامه‌های مهارتی را با ابزارهایی که در اختیار دارند ببینند. شبکه آموزش نیز در این راستا از سال گذشته به صورت ویژه یک بسته مهارت‌آموزی را تهیه و پخش کرد.

میرباقری در سخنان خود به ویژه‌برنامه‌های شبکه قرآن اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از زمینه‌سازی‌های ما بحث انس بیشتر با قرآن است. هم شبکه قرآن و هم سایر شبکه‌های ما در یک برنامه ویژه که طراحی کرده‌ایم بیشتر با قرآن آشنا خواهند شد و امسال به دلیل اینکه سریال حضرت یوسف (ع) از هفته آینده روزهای جمعه پخش خواهد شد، شبکه قرآن هم تصمیم گرفته که امسال در طرح ۱۴۴۲ سوره حضرت یوسف(ع) را در دستور کار خود قرار دهد.
همچنین توجه به کتاب و کتابخوانی نیز نکته دیگری است که ما به آن توجه کرده‌ایم تا کودکانمان با این مقوله بیشتر آشنا شوند.سال گذشته در قالب برنامه از تو می‌پرسم ۲۰ کتاب از استاد شهید مطهری معرفی کردیم و امسال هم ۲۰ کتاب دیگر را معرفی خواهیم کرد. 

او با بیان اینکه در حوزه شبکه مجازی کودک و نوجوان نیز تلاش می‌کنیم نوآوری داشته باشیم ادامه داد: شبکه‌های ما تدارک یک سریال یک روز در میان را دیده‌اند که از شبکه دو پخش خواهد شد و در شبکه مجازی فیلم و سریال هم تلاش کرده‌ایم که این طرح از اول تابستان آغاز و تا ماه رمضان ادامه یابد و با آغاز فصل تابستان شبکه یک سریال حضرت یوسف(ع)، شبکه دو سریال فتانه ، شبکه سه سریال ترانه‌ مادری و شبکه تهران هم سریال عملیات ۱۲۵ را به روی آنتن خواهد فرستاد.

معاون سیما اظهار داشت: ما از امسال دو طرح به صورت مقدماتی را زمینه‌سازی خواهیم کرد که در سال‌های بعدی ادامه خواهد یافت که یکی از این طرح‌ها طرح جوان نمونه است که شبکه سه به مردم ارائه خواهد کرد و شبکه تهران هم برنامه شهروند برتر را ارائه خواهد داد که در آن ساختارها و دیدگاه‌های مردم و کارشناسان در این زمینه بررسی خواهد شد.

میرباقری در بخش دیگری از این جلسه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تاسیس شبکه تخصصی ویژه کودکان گفت: شبکه‌های کشورهای اطراف ما بیشتر برنامه‌هایشان را تهیه می‌کنند و آنچه به روی آنتن می رود تولید خود آنها نیست. با توجه به این امر برای آنها راه اندازی شبکه کار سختی نیست لیکن ما باید در حوزه تولید اعمال نظر داشته باشیم.
ما با توجه به محدودیت‌های فنی و کیفی که داشته‌ایم تمام تلاشمان این بود که بدون اضافه کردن شبکه کیفیتمان را بالاتر ببریم و الان به این نتیجه رسیده‌ایم که باید شبکه‌های بیشتری ایجاد کنیم. شبکه ورزش از جمله این شبکه‌هاست و شبکه‌های مستند ، نمایشی و کودک نیز از جمله دیگر است که ما با احداث آنها فاصله زمانی داریم.

وی همچنین درباره تولید ویژه برنامه‌های شاد در اعیاد نیز گفت: بحث شادی یک مساله جدی است که دغدغه خاطر ما بوده و هست. کارگروه‌هایی قبلا در این زمینه تشکیل شده و ما دستاوردهای آنها را دیده‌ایم و صدا و سیما در این زمینه تلاش می‌کند صرفا نمی‌خواهیم در این زمینه‌ها تولید کنیم.

وی ادامه داد: ما معتقدیم هر قدر که ساختارهای خودمان را به امر شادی نزدیک کنیم برنامه‌های شادتری به مردم ارائه خواهیم کرد و اگر سریال‌ها ، نمایش‌ها و تله‌فیلم‌های تک قسمتی ما به سمت برقراری یک فضای شاد حرکت کنند ما تمام ظرفیت‌ها را به عرصه آورده‌ایم ضمن اینکه ما طی سال‌های آینده ما‌ه‌های مبارک شعبان و رجب را در فصل تابستان داریم و باید برای این اوقات نیز برنامه‌ریزی ویژه‌ای کنیم.

میرباقری در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با فضای چند صدایی در سیما نیز گفت: ما بیش از ۱۰ برنامه در شبکه‌های مختلف داریم که صداها مختلف را در چارچوب نظام انقلاب و قانون اساسی مطرح می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به برنامه چراغ خاموش، صبح عالی بخیر، روز از نو ، مثلث شیشه‌ای ، کوله‌پشتی ، محرمانه و … اشاره کرد.

معاون سیما درباره وجود ممیزی و آئین‌نامه در تولید آثار تلویزیونی نیز گفت: آئین‌نامه‌ها و ضوابطی در زمینه پوشش،‌آرایش ، گفتار،رفتار و …. مشخص شده و ما در حوزه نظر و تدوین مشکلی نداریم اما بعضا در حوزه مصداق اختلاف نظرهایی پیش می‌اید که حکم وجود دارد و آن را به حداقل خواهد رساند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر آغاز نشدن ساخت برخی از سریال های ویژه ماه رمضان با توجه به زمان کمی که تا این ماه مبارک باقی مانده نیز گفت: سریال‌های ماه رمضان قبل از سال آغاز شده و تلاش‌هایی نیز در این زمینه انجام شده است و حتی ۲ سریال ساختشان از سال ۸۶ شروع شده مانند گل‌های گرمسیری در شبکه اول و مثل هیچ کس در شبکه دوم اما هر دو این شبکه‌ها پیشنهاد دادند که به موضوعات دیگری نیز بپردازند و ما نیز برای این انتخاب و جا به جایی مجوز دادیم. 

او ادامه داد: در این زمینه شبکه یک پیشنهادش را جدی تر دنبال کرده ولی شبکه دو ساخت سریال پیشنهادی دوم را به سال بعد موکول کرد. شبکه سه نیز موضوع را تعیین کرد، فقط مشکل در رابطه با کارگردان بود که حل شد. چون شبکه سه علاقمند بود کار امسال به کارگردانی رضا عطاران ساخته شود. شبکه تهران هم سریال مامور بدرقه را در راه ساخت دارد و تمهیدات لازم به طور کامل فراهم شده تا هیچ مشکلی در زمینه تولید سریال‌ها و پخش آن‌ها به وجود نیاید.

او در پایان سخنان خود گفت: تجمل‌گرایی یکی از نکاتی است که ما در برنامه‌های نمایشی سعی داریم آن را کاهش دهیم اما به این نکته باید توجه کرد که در برنامه‌های نمایشی عوامل تولید در کنار هم قرار می‌گیرند تا فیلمنامه را بنویسند و اجرا کنند.ما هنوز در این زمینه تا نقطه مطلوب فاصله داریم ولی تلاش می‌کنیم این مشکل نیز حل شود. 


                            رجبی معمار: مثلث شیشه‌ای تا پایان تابستان ادامه دارد

در این مراسم همچنین مجید رجبی معمار مدیر شبکه تهران در تشریح ویژه برنامه‌های این شبکه در اوقات تابستان گفت: برنامه‌های اصلی ما در گروه کودک و نوجوان تغییرات بسیاری خواهد داشت. مثلا ما هر روز برنامه توپولوها را داریم که ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ به روی آنتن خواهد رفت و پس از آن نیز برنامه رنگین‌کمان از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۱ پخش خواهد شد و سی دقیقه از برنامه هم توسط کارتون‌های جذاب پر خواهد شد.

وی با بیان اینکه در کنار اینها از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ مجموعه انیمیشن‌های جدید مرکز صبا پخش خواهند شد گفت: برنامه تماشاخانه هر روز از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۴:۴۵ فیلم‌های سینمای ویژه کودکان و نوجوانان را پخش خواهد کرد که در میان آنها آثار خوب داخلی و خارجی استفاده شده است و برنامه بعدی نیز برنامه نردبان است که با محتوا و فضای جدید از ساعت ۱۴:۴۵ تا ۱۵:۱۵ پخش خواهد شد.

وی در پایان گفت: برنامه تماشاخانه نیز با فیلم‌ها و انیمیشن‌های جذابی پر شده است. ضمن اینکه برنامه مثلث شیشه‌ای نیز به همین شکل و روال ادامه خواهد داشت.


ساری: طرح ۱۴۴۲ با موضوع سوره حضرت یوسف(ع) برگزار می شود


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، حسین ساری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما نیز گفت: شبکه قرآن و معارف سیما امسال مثل سال گذشته برنامه‌های ویژه‌ای را در نظر دارد و با توجه به تجربه‌ای که ایجاد شده و با رویکرد جدیدش ۲ الی ۳ سال است که تجربه برنامه‌های ترکیبی را دارد و برنامه‌هایی را برای کودکان و نوجوانان تدارک دیده و مسابقاتی نیز برای نوجوانان طراحی کرده که پخش آن‌ها از امروز آغاز می‌شود.


وی ادامه داد: بخش‌های نمایشی هم به این شبکه اضافه شده و هر روز ساعت ۱۶ تا ۱۷ برخی از فیلم‌های دینی از این شبکه پخش خواهند شد.

ساری اظهار داشت: برنامه مفصلی که برای تابستان امسال در نظر داریم طرح فراگیر و چند رسانه‌ای ۱۴۴۲ است که به دلایل مختلف مانند پخش سریال حضرت یوسف(ع) و وجود تفاسیر متعدد درباره این سوره، ما سوره حضرت یوسف(ع) را برای این طرح انتخاب کرده‌ایم و از این جهت چند رسانه‌ای است که همه شبکه‌های تلویزیونی به دلیل تنوع ساعت پخش و روزنامه جام جم نیز در این زمینه فعالیت دارند و با مراکزی هماهنگ شده که با بسترسازی رسانه‌ای اوقاتی را برای روان خوانی و قرائت سوره یوسف اختصاص دهند.


برازش: آموزش صرفه جویی محور برنامه‌های امسال شبکه یک است


علیرضا برازش مدیر شبکه اول سیما نیز در این نشست سخنان خود را با حدیثی از حضرت فاطمه(س) آغاز کرد و گفت: در شبکه‌های مجازی شبکه اول هم سهیم است اما مشکلی که ما امسال با آن درگیر هستیم کمبود آب و برق است و مسئولان نظام دست نیاز به سوی رسانه ملی دراز کرده‌اند و رسانه ملی هم با برنامه‌هایش دست نیاز به سوی مردم دراز کرده است. 

او افزود: ما امسال در مضیقه آب و برق هستیم و به همین دلیل شبکه یک برنامه‌ای تحت عنوان کلید و برنامه‌ دیگری نیز به نام عطش دارد و امیدواریم با ارائه این برنامه‌ها و کمک مردم به نحو خوبی از این بحران عبور کنیم.

وی در خاتمه سخنان کوتاه خود گفت: برنامه عصرانه‌ای با نام جوان امروز نیز داریم که با سبک جدیدی طراحی شده و از هفته آینده ساعت ۱۸ به روی آنتن خواهد رفت.


پورمحمدی: کوله پشتی با نام جدید کولاک می‌آید


علی‌اصغر پورمحمدی مدیر شبکه سوم سیما نیز در این مراسم گفت: ما تابستان امسال از صبح جشنواره ورزش‌ها و مسابقات خانوادگی در استان‌ها را داریم و مسابقات پیاده‌روی، کوهپیمایی و دو خانوادگی در شهرستانها را پخش می‌کنیم البته این برنامه در روزهای پنجشنبه و جمعه در مراکز استان‌ها پی گیری خو اهد شد. 

او افزود: برنامه خانه من ، خانه تو نیز با مجریان جدیدی به روی آنتن خواهد رفت و نزدیک ظهر نیز سریال درخواستی خواهیم داشت. البته برای بعد از ظهر نیز سریال جدید کره‌ای با نام تاجر بوسان پخش خواهیم کرد و سینما گلخانه نیز با فیلم‌های بهتری پخش خواهد شد.

وی تصریح کرد: برنامه کوله‌پشتی نیز با نام کولاک از روز دوشنبه با مجری جدید پخش خواهد شد و یک سریال پنج قسمتی شبانه با نام ترانه مادری داریم که بعد از بازی‌های جام ملت‌های اروپا ساعت ۲۳ روی آنتن خواهد رفت.

پورمحمدی گفت: البته برنامه‌های متفرقه‌ای هم درباره صرفه‌جویی برق و آب ، اصلاح شیوه راهنمایی و رانندگی و حرکت در جاده‌ها داریم . برنامه سیمای جوان نیز روی آنتن شبکه سوم سیما خواهد رفت و در آن فیلم‌های کوتاهی از سینمای جوان پخش خواهد شد. مسابقه آثار شهید مطهری نیز با نام فانوس در حال حاضر در حال ضبط است و تولید چند مسابقه نیز در دستور کار شبکه سه سیما قرار دارد که شاید به دلیل تراکم برنامه‌ها پخش آن‌ها به آینده موکول شود. 


 فرجی: امسال به برنامه‌های کودکان بیشتر پرداخته‌ایم


مهدی فرجی مدیر شبکه دو سیما نیز در نشست امروز گفت: ما امسال معروف‌ترین برنامه‌مان جشنواره فیلم‌های سینمایی است که امسال در ۷۵ شب یعنی تا ابتدای ماه رمضان ارایه خواهد شد و تا آن زمان برخی از برنامه‌های ما به پایان رسیده و برخی دیگر آغاز خواهد شد. 

او ادامه داد: برنامه خانه‌ای با طرح نو امسال با نام امشب و با همان گروه رامبد جوان و اشکان خطیبی به روی آنتن خواهد رفت و برنامه‌های کودک نیز با یک ساعت افزایش از ۹ تا ۱۱ صبح پخش خواهند شد.از ساعت ۱۱ تا ۱۱:۳۰ نیز سریال بزرگمرد کوچک به روی آنتن خواهد رفت که پخش آن از ۱۲ تیر ماه آغاز و تا ۱۲ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه برنامه تصویر زندگی نیز به طور کامل تغییر پیدا کرده گفت: برنامه ویژه ما در ایام تابستان برنامه سایبان است که قالبی فرهنگی دارد و پیرامون سینما، تئاتر، رمان و سایر مقولات فرهنگی بحث و گفتگو می‌کند و برای گروه مخاطب جوان طراحی شده است.

فرجی در  سخنان خود از تغییر زمان پخش برنامه کودک در بعد از ظهر خبر داد و گفت: باکس ویژه کودک در ایام تابستان از ساعت۱۸ تا ۱۹:۳۰ پخش خواهد شد و همکاران ما به صورت زنده و سبک جدیدی به اجرای برنامه خواهند پرداخت.


وی تصریح کرد: ما امسال از برنامه‌های طنز سال‌های دور نیز برنامه‌های ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای فراهم کرده ایم که با نام لحظه‌های خوش پخش خواهد شد و برنامه سفره ایرانی هم با رویکرد جدیدی از نیمه تیر به روی آنتن خواهد رفت.

وی در پایان گفت:در حال حاضر هم دوشنبه‌ها ساعت ۲۱ فیلم‌های سینمایی ما پخش می‌شوند که از اول تابستان پخش فیلم‌های این روز نیز به همان ۲۳:۳۰ و همزمان با جشنواره فیلم‌های تابستانی ما خواهد بود و در ایام تابستان روزهای دوشنبه ساعت ۲۱ مستندهای سینمایی به روی آنتن خواهند رفت.


بیابانی: به دنبال ایجاد فرصت برابر در آموزش عمومی هستیم


مدیر شبکه آموزش نیز در این نشست گفت: در طول سال تحصیلی که دستگاه‌های آموزشی مشغول آموزش هستند شبکه آموزش نیز در بخش‌های مختلف همکاری می‌کنند و این وظیفه شبکه آموزش است که با توجه به وظیفه‌اش به مسایل آموزشی و فراغتی بیشتر بپردازد.

وی ادامه داد خلاف سال‌های گذشته با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای کشور این آموزش‌ها ضبط و پخش می‌شود و کسانی که آنها را پیگیری کرده و شرکت می‌کنند می‌توانند گواهی آموزش را هم دریافت کنند.

بیابانی با بیان اینکه در اوقات تابستان صبح‌ها مهارت‌های زندگی مانند تعمیر وسایل خانگی و آموزش نگهداری از گلخانه پخش می‌شود گفت: ما بخشی هم برای آموزش ویندوز ویستا داریم و در کانال رشد نیز برق و مکانیک خودرو را بررسی می‌کنیم. ضمن اینکه ما ۷ بخش آموزش‌های مهارتی در قالب برنامه‌های مستندداریم و برنامه‌ گل‌آموز برای کودکان مسابقه‌دانستنی‌ها برای گروه دانش آموزی و دبیرستانی و آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان را هم داریم و سعی کرده‌ایم به عنوان شبکه‌ای که فرصت‌های برابر آموزشی را فراهم می‌کند برای کسانی که دسترسی ندارند آموزش‌های مورد نیاز را فراهم کنیم و پوشش شبکه ما در آینده به۷۰ درصد از کل کشور برسد.