ایران با غنی سازی اورانیوم، شرایط جدیدی به غرب تحمیل کرده است
خبرگزاری فرانسه به نقل از تحلیلگران و کارشناسان:


ایران با غنی سازی اورانیوم، شرایط جدیدی به غرب تحمیل کرده است


خبرگزاری فارس: خبرگزاری فرانسه در تحلیلی از گزارش اخیر محمدالبرادعی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران، گزارش داد درسی که از این گزارش گرفته می‌شود این است که ایران فضای جدیدی به غرب تحمیل کرده است که در آن می‌تواند آزادانه غنی سازی کند.


در این گزارش از قول دیپلمات‌ها و تحلیلگران آمده است نتیجه‌ای که از گزارش البرادعی گرفته می شود این است که تهران احساس می‌کند هم اکنون فضای جدیدی به وجود آورده که می‌تواند آزادانه اورانیوم غنی سازی و از بازرسی های سازمان ملل نیز سرپیچی کند.
یک دیپلمات نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه گفت:«ایرانی ها شرایط جدیدی به دنیا ارائه کرده اند و آن این که در حال غنی سازی اورانیوم هستند.»
دیپلمات‌های دیگر نیز اظهار داشتند ایرانی‌ها که از موفقیت‌شان در غنی سازی آن هم در مقابل چشمان ناظران آژانس جسور شده‌اند، هم اکنون فکر می‌کنند که می‌توانند شرایط شان را درمورد بازرسی‌های آژانس تحمیل کنند.
گری سیمور، کارشناس تسلیحاتی سابق در دولت‌های کلینتون و بوش اعتقاد دارد:«با این که ایران گفته است در صورت عدم اعمال تحریم از سوی شورای امنیت اجازه انجام بازرسی را به آژانس خواهد داد، اما به هیچ وجه نمی‌توان شرایط را به قبل از غنی سازی اورانیوم بازگرداند.»
در این حال آمریکا و کشورهای اروپایی هشدار داده‌اند در تلاش برای ارائه پیش نویس قطعنامه ای به شورای امنیت هستند که ضرب‌الاجلی الزام آور برای ایران تعیین خواهد کرد تا غنی سازی را متوقف سازد. اما چین و روسیه با چنین اقدامی مخالفند چرا که ممکن است منجر به اعمال تحریم یا حتی اقدام نظامی شود.
دیپلمات‌های نزدیک به آژانس می‌گویند دو توضیح برای سرپیچی ایران از خواسته‌های آژانس و شورای امنیت وجود دارد: نخست این که ایرانی‌ها در پی به دست آوردن زمان بودند تا بتوانند غنی سازی اورانیوم را تکمیل کنند و این کار را انجام دادند. دوم این که سیاستمداران جدیدی در ایران به قدرت رسیده اند.
دیپلمات دیگری می گوید ایرانی‌ها برای غنی‌سازی اورانیوم در مجتمع نطنز با سرعت تمام تلاش می‌کردند تا در مذاکرات آینده آن را به عنوان شرایط جدید وارد کنند.
دیوید آلبرایت که ریاست یک مرکز مطالعاتی را در واشنگتن بر عهده دارد، می گوید: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امکان بازرسی فعالیت‌های هسته ای ایران را از دست داده است زیرا تهران اجرای پروتکل الحاقی پیمان ان.پی.تی را که امکان این کار را فراهم می کند، متوقف کرده است.
وی افزود: «در حال حاضر بازرسی های آژانس محدود به بازرسی های مربوط به پادمان‌ها شده و احتمال دارد اگر شورای امنیت تحریم علیه ایران وضع کند، حتی این بازرسی ها را نیز از دست بدهد و این یک فاجعه خواهد بود.»