ایران با ۷۲ کشته در هر شبانه‌روز، دارنده رتبه اول تلفات تصادفات دنیا شد

معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به کشته شدن ۷۲ نفر در تصادفات هر شبانه‌روز از سال، گفت: کشته‌های تصادفات ایران به نسبت جمعیت و خودرو در دنیا اول شد.


به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سردار رویانیان، فرمانده پلیس راه کشور در حاشیه افتتاح طرح «امنیت نوروزی ۸۵» افزود: مرگ ۲۷ هزار نفر و مجروحیت ۲۵۰ هزار نفر در تصادفات سالانه، حاصل رفتارهای پرخطر رانندگان است، لذا باید در این زمینه تاکید کرد که سرعت و سبقت غیرمجاز حرکت بر لبه پرتگاه حوادث رانندگی است.


وی بر ضرورت انسجام ملی و بین‌المللی در عرصه ترافیک تاکید کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از ناهنجاری‌های ترافیکی در کشور ما هنجار و بسیاری از هنجارها به ناهنجاری تبدیل شده‌اند.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به کشته‌شدن یکهزار و ۴۱۷ نفر در ۹ هزار و ۶۶۹ تصادف جاده‌ای طی نوروز امسال گفت: پیش‌بینی می‌شود رشد کشته‌های تصادفات تا پایان سال به ۵/۷ درصد افزایش یابد که بدین ترتیب شمار کشته‌های تصادفات در کشور از مرز ۲۷ هزار خواهد گذشت.


سردار رویانیان با تاکید بر افزایش یک میلیون خودرو و یک میلیون دستگاه موتورسیکلت، افزایش ۲۰ درصدی سفرهای جاده‌ای، ورود یک میلیون و ۶۰۰ هزار راننده جدید، برگزاری انتخابات و تغییرات انجام شده در دستگاه‌های دولتی، کاهش بارش برف که در ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، طی ۱۰ ماهه سال جاری گفت: بر این اساس باید طی این مدت بین ۱۵ تا ۱۸ درصد کشته‌های تصادفات در کشور رشد می‌یافت که واقعیت این رقم تنها ۸/۵ بوده است و پیش‌بینی می‌شود در پایان سال این رقم به ۵/۷ درصد برسد که بدین ترتیب رشد کشته‌های ما ۵۰ درصد کمتر از حد پیش‌بینی و انتظار بوده است.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی رشد کشته‌های تصادفات را در سال ۸۳ نسبت به سال ۸۲ را ۱/۴ درصد عنوان کرد و گفت: ۲۴ هزار نفر طی ۱۰ ماهه سال جاری در کشور بر اثر تصادفات رانندگی کشته شدند که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال جاری از مرز ۲۷ هزار نفر بگذرد.


سردار رویانیان با اشاره به وقوع ۳۲۰ فقره تصادفات فوتی، ۲ هزار و ۳۱۴ تصادف جرحی و ۷ هزار و ۳۵ فقره تصادف خسارتی در جاده‌های کشور از ۲۵ اسفند ماه سال گذشته تا ۱۵ فروردین امسال گفت: بر این اساس استانهای فارس و خراسان با ۱۴۴، تهران ۱۳۴، اصفهان ۱۰۴ و خوزستان ۸۸ کشته بیشترین فوتی‌های جاده‌ای تصادفات نوروز سال ۸۴ را داشتند.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی افزود: همچنین پس از این استان‌ها، استانهای کرمان با ۸۱، گیلان ۷۰، مازندران و هرمزگان ۵۹ و آذربایجان شرقی با ۵۵ فقره کشته، پرحادثه‌ترین استان‌های کشور به لحاظ کشته‌های تصادفات نوروز ۸۴ بوده‌اند.


وی با اشاره به این که هر چند استانهای تهران، سمنان و قم استانهایی هستند که رشد قابل توجه کاهش کشته‌های تصادفات را در سال جاری به خود اختصاص دادند، تاکید کرد: در این مدت استان‌های تهران با یکهزار و ۲۴۹، گیلان یکهزار و ۱۵۵، مازندران یکهزار و ۸۹، اصفهان ۶۱۲ و خراسان ۵۹۶ فقره تصادف پرتصادف‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند. همچنین استان‌های فارس با ۷۳، مازندران ۳۵، خراسان ۳۱، مرکزی ۲۱ و اصفهان ۱۸ فقره بیشترین تصادف فوتی را داشتند.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی افزود: بر این اساس در استانهای فارس و خراسان، انحراف به چپ و تخطی از سرعت مطمئنه، تهران، عدم توجه به جلو و تخطی از سرعت مطمئنه، اصفهان، عدم توجه به جلو و تخطی از سرعت مطمئنه و خوزستان، انحراف به چپ و تخطی از سرعت مطمئنه و تغییر مسیر ناگهانی از علل اصلی بروز تصادفات در ۵ استان دارای بیشترین کشته‌های تصادفات در نوروز ۸۴ بوده است.


فرمانده پلیس‌راه کشور در ادامه تعداد نقاط حادثه‌خیز با شناسنامه در کشور را یکهزار و ۵۶۰ نقطه عنوان کرد گفت: دو برابر این تعداد نقاطی داریم که شناسنامه ندارند.


سردار رویانیان با اشاره به اینکه ۹۰ درصد تصادفات در ۱۸ استان کشور رخ می دهد گفت: این استانها نقاط بحرانی ما هستند که تلاشیم با همکاری وزارت راه از طریق نصب علایم و تجهیزات و توسعه راه مشکلات این نقاط برطرف شود.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اعلام این که تعداد سفرها با اتوبوس در نوروز امسال، بر اساس پیش‌بینی‌ها حداقل ۵۰ درصد افزایش می‌یابد، به کلیه ارگانها و شرکتها توصیه کرد که از بکارگیری اتوبوسهای غیراستاندارد و رانندگان غیرحرفه‌ای برای جابجایی مسافر خودداری کنند.


سردار رویانیان ، با اشاره به کاهش ۱۵ تا ۱۷ درصدی تصادفات اتوبوس‌ها و ۳۰ درصدی کشته‌ها و تلفات جاده‌ای در بخش وسایط نقلیه عمومی طی ۱۱ ماه نخست سال جاری تاکید کرد: بیش از یکصد شرکت وسایط نقلیه عمومی متخلف (کامیون و اتوبوس) در این مدت تعطیل شد.


وی به کاهش ۱۷ درصدی تصادفات دسته‌جمعی و ۴۰ درصدی کشته‌های این تصادفات در این مدت اشاره کرد و گفت: جلب مشارکت رانندگان و شرکت‌ها، افزایش تعامل بین پلیس، ‌سازمان راهداری و شرکت‌های مسافربری، انتخاب، تشویق و تقدیر از رانندگان نمونه که سال گذشته مرحله اول آن با معرفی ۱۱۰ راننده نمونه انجام یافت و امسال نیز مرحله دوم پس از عید اجرا می‌شود و افزایش ۵ برابری تعداد پلیس‌های مخفی در اتوبوس‌ها موجب شده که دیدگاه رانندگان این وسایط نقلیه تغییر کرده و شاهد کاهش میزان تصادفات این وسایط نقلیه در کشور باشیم.


سردار رویانیان افزود: امسال برای نخستین بار سرعت و تاخوگراف تمامی اتوبوس‌ها در ۶۵ پاسگاه کشور مورد کنترل قرار می‌گیرد.


به گزارش ایسنا، وی با اشاره به افزایش ۲ برابری کاروان‌های راهیان نور در نوروز امسال و تقارن نوروز با ۲۸ صفر و افزایش مسافرن مشهد و حرم رضوی(ع) به ایسنا گفت: بر این اساس پیش‌بینی می‌کنیم تعداد سفرها با اتوبوس در کشور حداقل ۵۰ درصد افزایش یابد که این امر ما را نگران می‌کند، چرا که با افزایش حجم سفر، میزان خطر نیز افزایش می‌یابد.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی افزود: لذا به کلیه رانندگان اتوبوس‌ها توصیه اکید می‌کنیم که قوانین را رعایت کنند.


وی همچنین از ممنوعیت تردد اتوبوسهای غیرایمن خبر داد و به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: به کلیه ارگانهای دولتی و مسؤولان کاروانهای راهیان نور توصیه می‌کنیم که از بکارگیری اتوبوسهای غیر استاندارد که نباید در سفرهای طولانی مورد استفاده قرار گیرند و رانندگان غیرحرفه‌ای که مجوز و دفترچه رانندگی در جاده ندارند، جدا خودداری کنند چرا که مأموران پلیس‌راه موظف شدند از تردد این وسایط نقلیه با مسافر در جاده‌ها جلوگیری کنند.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی همچنین از افزایش تعداد پلیس‌های مخفی در اتوبوس‌ها طی ایام نوروز خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی‌هایی در حال انجام است تا کنترل‌های ایستگاهی اتوبوس‌ها در تمامی شهرها انجام شود.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۵ درصد اتوبوس‌های کشور به سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) مجهز هستند تصریح کرد: در نوروز امسال به صورت آزمایشی در محور تهران – مشهد با استقرار امکانات ماهواره‌ای کلیه اتوبوس‌ها با استفاده از سیستم GPS مورد کنترل قرار گرفته و سرعت آنها را ماموران پلیس راه مورد سنجش قرار می‌دهند.


وی با اشاره به مرگ یکهزار و ۴۸۷ نفر در فاصله ۲۵ اسفند ۸۳ تا ۱۵ فروردین سال ۸۴ گفت: رشد کشته‌های تصادفات نوروز ۸۴، نسبت به نوروز ۸۳ ، ۱۰ درصد افزایش داشته است.


سردار رویانیان ضرورت افزایش حضور پلیس در تمام محورهای کشور را خاطرنشان کرد و افزود: در طرح «نوروزی ۸۵»، توان پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس راه در جاده‌ها و شهرهای کشور ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.


وی با اشاره به بکارگیری ۲هزار و ۵۰۰ نیرو از دانشگاه‌های پلیس، ۲هزار نیروی بسیجی پلیس‌یار در ۸ استان کشور ، ۲هزار و ۵۰۰ پلیس مخفی در اتوبوس‌ها، افزایش ۵۰۰ تیم گشتی نسبت به سال قبل در جاده‌ها، بکارگیری ۹ فروند بالگرد گشت هوایی ترافیک با آرام پلیس ترافیک در مسیرهای «تهران ـ‌ اصفهان»، «تهران ـ سمنان»، « شاهرود»، « مشهد» ، آزاد راهها، جاده قزوین و … و نیز ایجاد ۵۰ ایستگاه سلامتی در ۵۰ نقطه از جاده‌های کشور اظهار امیدواری کرد در نوروز سال ۸۵ شاهد کاهش مرگ و میر در جاده‌ها باشیم.


وی در خصوص وضعیت نابسامان موتورسیکلتها نیز گفت: در سال ۸۵ به سراغ کارخانجات تولیدکننده می‌رویم تا از وضعیت نابسامان کنونی جلوگیری کنیم.


سردار رویانیان افزود: سال آینده همچنین طرح «آموزش محلات بین‌راهی» شامل موتورسیکلت داران، وسایط کشاورزی کندرو و مدارس بین راهی انجام می‌شود که برای این کار از نیروهای بسیجی استفاده خواهد شد.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با یادآوری مشکل ایجاد شده در زمینه شماره‌گذاری خودروها طی ۴۸ ساعت گذشته، علت آن را مشکلات نرم‌افزاری اعلام و تصریح کرد: این نقص هم اکنون مرتفع شده است.


وی تاکید کرد: پلیس مقتدر باید قانونی، حرفه‌ای، مودب و مهربان باشد که این مقولات در برنامه‌های سال آینده بطور جدی پیگیری خواهد شد.


به گفته سردار رویانیان، جریمه سال آینده هدف اول پلیس نخواهد بود.


معاون راهنمایی و رانندگی ناجا با اعلام تجهیز ماموران پلیس راه به سلاح گرم گفت: اعتقاد نداریم ماموران پلیس راهور درون‌شهری باید به سلاح مجهز باشد.


به گزارش ایسنا سردار رویانیان در پایان تردد موتورسیکلت سواران و کامیون‌ها در جاده‌های اصلی طی ایام نوروز را ممنوع دانست و افزود: پلیس موظف شده است کامیون‌هایی که مواد فاسد شدنی و سوختی در محورهای کشور حمل می‌کنند و به دلیل سرعت پایین موجب بروز ترافیک می‌شوند را به کنار جاده هدایت کند.


معاون راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تاکید کرد: حمل مسافر با وانت نیز اکیدا ممنوع است و ماموران به شدت با متخلفان برخورد خواهند کرد.


وی با اشاره به این که ۷۰ درصد عامل مرگ و میر در کشور را عامل انسانی تشکیل می‌دهد، در پایان از رانندگان خواست با احتیاط و حوصله و آهسته رانندگی کنند.