ایران بیست‌وسومین صادرکننده بزرگ جهان

سازمان تجارت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران با صادرات ۸۶‌میلیارد دلاری طی سال ۲۰۰۷ در زمره برترین صادرکنندگان جهان قرار داشته و رتبه بیست و سوم جهان را به خود اختصاص داده است.به گزارش ایسنا، سازمان تجارت جهانی در گزارش خود با عنوان آمارهای تجارت بین‌الملل ۲۰۰۸ عنوان کرده است که صادرات ایران در سال ۲۰۰۷ افزایش سالانه ۱۲ درصدی داشته و به ۸۶میلیارد دلار رسیده است که این میزان 0.8 درصد کل صادرات جهانی است.

در همین حال این سازمان معتبر تجاری بین‌المللی میزان واردات ایران در سال ۲۰۰۷ را ۴۶ میلیارد دلار عنوان و اعلام کرده است که با چنین وارداتی ایران در مکان سی‌ام جهان جای دارد.


به اعتقاد این موسسه واردات ایران در سال مذکور رشد ۱۳ درصدی داشته و ۴/۰ درصد مجموع واردات جهانی را تشکیل داده است.

اما در بخش دیگری از گزارش سازمان تجارت جهانی  که با در نظر گرفتن کشورهای عضو اتحادیه اروپایی به‌صورت مستقل تنظیم شده  ایران به ترتیب مکان ۳۷ در صادرات و ۴۸ در واردات جهان را به خود اختصاص داده است.

به اعتقاد سازمان تجارت جهانی، در صورت در نظر گرفتن اتحادیه اروپایی به‌عنوان یک کشور واحد، این اتحادیه با صادرات ۱۶۹۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری بزرگ‌ترین صادرکننده جهان نام گرفته و پس از آن چین و آمریکا در مکان‌های بعدی قرار دارند. برای چین صادرات ۱۲۱۷ میلیارد دلاری و برای آمریکا صادرات ۱۱۶۲ میلیارد دلاری اعلام شده است.

ژاپن، کانادا و جمهوری کره نیز در مکان‌های بعدی جای دارند.

همچنین در بخش واردات ، آمریکا در صدر جدول به‌چشم می‌خورد. این کشور در سال ۲۰۰۷ چیزی بیش از ۲۰۲۰ میلیارد دلار واردات داشته است.

اتحادیه اروپایی، چین، ‌ژاپن و کانادا نیز به ترتیب دیگر واردکنندگان بزرگ جهان هستند.