ایست قلبی ، علت مرگ اکبر محمدی


 
images/20060803/UNTITLED.jpg
 
به دنبال اظهارنظرهای متفاوت پیرامون مرگ اکبر محمدی در زندان ، قاضی فخرالدین جعفرزاده در یک گفتگوی اختصاصی با جام جم عنوان کرد: وی به دلیل ایست قلبی فوت کرده است.
در این ارتباط گفتگوی خبرنگار جام جم با سرپرست دادسرای جنایی را بخوانید.


مرگ اکبر محمدی چه زمانی به دادسرا اعلام شد؟
در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۵ ساعت ۲۰ مسوولان زندان در تماس با قاضی کشیک دادسرای جنایی اعلام کردند اکبر محمدی در زندان فوت کرده است.
با بررسی در این ارتباط معلوم شد وی پس از آن که احساس ناراحتی می کند به بهداری زندان منتقل می شود که پزشک معالج زندان متوجه می شود ، اکبر محمدی دچار ایست کامل قلبی و تنفسی شده است که بلافاصله اقدامات لازم برای احیا انجام می شود اما این تلاشها بی نتیجه بوده است.

وی داروی خاصی مصرف می کرده بیماری خاصی داشت؟
بله وقتی پزشکان او را معاینه می کنند متوجه می شوند یک قرص T.N.G که افراد برای ناراحتی قلبی از آن استفاده می کنند در زیر زبانش قرار داشته است. براساس پرونده های بالینی موجود در بهداری زندان که اکنون به دادسرای جنایی ارسال شده است ، اکبر محمدی از فروردین سال ۷۹ به طور مرتب به پزشکان متخصص بهداری زندان به علت ناراحتی هایی که داشته مراجعه می کرده است.

آیا در جسد آثار ضرب و جرح وجود داشت؟
پس از انتقال جسد به پزشکی قانونی شخصا به اتفاق بازپرس به محل مراجعه و به همراه متخصصان پزشکی قانونی ، جسد به طور کامل معاینه شد که مشخص شد کوچکترین آثار و علائم کبودی در بدن وی وجود ندارد.

جسد کالبدشکافی شد؟
بله ، جسد در حضور من و بازپرس جنایی توسط دکتر نازپرور ، رئیس سالن تشریح و دیگر دستیاران وی به طور دقیق کالبدشکافی و قرار شد نتیجه نهایی و علت تامه مرگ به دادسرای جنایی اعلام شود.

پزشکان مرکز پزشکی قانونی علت مرگ را چه می دانند؟
تشخیص اولیه ایست قلبی است اما پس از ارائه نتیجه کالبدشکافی گزارش به صورت کتبی به بازپرس پرونده اعلام خواهد شد.

از پزشکان معالج زندان و پزشکی قانونی تحقیق شده است؟
بله ، پرونده بالینی اکبر محمدی یک پرونده قطور است. پزشکان عقیده دارند چون وی اقدام به اعتصاب غذا کرده ، سیستم دفاعی بدن او تحلیل رفته است. در اعتصاب غذا ممکن است یک لحظه شوک وارد شده باشد که این شوک موجب ایست قلبی و تنفسی شده است اگر چه پزشکان بر این عقیده اند که ممکن است برای برخی دیگر که اقدام به اعتصاب غذا می کنند ، این مدت طولانی تر باشد.

شایعات فراوانی در خصوص مرگ اکبر محمدی وجود دارد؟
ما در دادسرای جنایی روند قضایی پرونده را دنبال می کنیم. این شایعات تکذیب می شود و هیچکدام صحت ندارد. این پرونده همانند دیگر پرونده هایی است که روزانه به دادسرای جنایی ارسال می شود و ما با دقت آنها را بررسی و سپس تصمیم قضایی و قانونی را اتخاذ می کنیم.