اکبر عبدی یک نفر را از اعدام نجات داد !

اکبر عبدی یک نفر را از اعدام نجات داد !

«اکبر عبدی» چندی قبل برای بازی در یک فیلم سینمایی، همراه گروه فیلمبرداری به زندان مرکزی اصفهان رفته بود که هنگام کار در سکانسی از فیلم با یک محکوم به اعدام که دو متر و ۳۵ سانتیمتر قد دارد بازی کرد. بازی در همین سکانس کافی بود تا او پای درد دل‌های مردی بنشیند که برای مرگ لحظه‌شماری می‌کرد.

مرد – ۳۰ ساله – که در یک قدمی چوبه دار قرار داشت، در تشریح داستان تلخ زندگی‌اش به هنرپیشه سرشناس گفت: «اهل یکی از روستاهای شهرستان «تربت حیدریه» هستم که دو سال قبل با چند ناشناس آشنا شدم. آنها پس از ریختن طرح دوستی و به بهانه کمک مالی از من خواستند یک محموله لوازم یدکی خودرو را به صورت قاچاق از «تربت حیدریه» به اصفهان انتقال دهم. اول نمی‌خواستم پیشنهادشان را قبول کنم اما وقتی به یاد مشکلات مالی خود، همسر و دو فرزندم افتادم وسوسه شدند و قبول کردم. بنابراین وسایل را بار ماشین کرده و راهی اصفهان شدم اما در نائین مأموران پلیس به من مشکوک شده و در بازرسی ماشین از لابه‌لای لوازم یدکی ۷۷ کیلو «کراک» کشف کردند. آنجا بود که تازه متوجه نقشه شوم قاچاقچیان بی‌وجدان شدم. چرا که آنها از سادگی‌ام سوءاستفاده کرده و محموله مواد مخدر را در ماشین گذاشته بودند. پس از دستگیری خیلی تلاش کردم ثابت کنم از ماجرای جاسازی مواد مخدر بی‌اطلاع بودم اما موفق نشدم و حرفم به جایی نرسید. سرانجام هم محاکمه شده و با حکم قاضی به اعدام محکوم شدم. بعد از انتقال به زندان تصمیم گرفتم تا زمان آزادی‌ام روزه بگیرم. حالا هم حدود دو سال است که در زندان هستم و به نجات از اعدام امیدوارم چرا که بیگناهم و …
پس از پایان حرف‌های مرد ۲۳۵ سانتیمتری، هنرپیشه سرشناس سینما و تلویزیون تصمیم گرفت برای نجات او از اعدام، تلاش‌ کند. بنابراین او به جای بازی در فیلم سینمایی نزد عبداللهی – رئیس زندان مرکزی اصفهان – و حسینی – قاضی ناظر زندان – رفت و درباره مرد اعدامی با آنها گفت‌وگو کرد. سرانجام با پیگیری‌های اکبر عبدی و مسئولان عالی‌رتبه قضایی استان، پرونده بلند‌قدترین زندانی ایران که حالا در آستانه اعدام، هنرپیشه هم شده بود به شورای عالی پزشکی قانونی ارسال شد. متخصصان پزشکی قانونی هم پس از بررسی‌های دقیق علمی درباره سلامت روحی، روانی مرد زندانی اعلام کردند قدرت‌ عقلی و ذهنی او در حد یک انسان معمولی نیست.
با این حال نظریه کارشناسان به تهران فرستاده شد که متخصصین پزشکی قانونی تهران هم آن را تأیید کردند. بدین ترتیب مرد اعدامی پس از محاکمه دوباره و با توجه به نظریه پزشکی قانونی با حکم دادگاه به حبس ابد محکوم شد.

یک نظر برای "اکبر عبدی یک نفر را از اعدام نجات داد !" ارسال شده
  1. ناشناس گفت:

    damesh garmmmmmmmmmmmmmmmm