اکبر گنجی: نامه من در تغییر سیاست آمریکا تأثیر گذاشته است!

 اکبر گنجی در مصاحبه با رادیو صدای آلمان مدعی شد که نامه او در تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران تاثیر داشته است.

به گزارش سرویس اخبار ویژه خبرگزاری آریا؛  اکبرگنجی، نویسنده نشریات در زمان حاکمیت دوم خرداد که در خارج از کشور به سر می برد ، دو هفته پیش با چاپ نوشته‌ای در روزنامه “واشنگتن پست” از کنگره آمریکا خواست که دیگر بودجه ای برای فعالان داخل ایران به تصویب نرساند، زیرا با این کار امنیت فعالان حقوق بشر به خطر افتد. در این زمینه دویچه وله  مصاحبه‌ای با اکبر گنجی انجام داد .
در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که تصور می‌کنید این تغییر سیاست در طرح موسوم به برنامه‌‌ی دموکراسی آمریکا تا چه اندازه متاثر از نامه‌ی شماست و تا چه اندازه ناشی از توافق‌های احتمالی میان ایران و آمریکا در رابطه با عراق است؟


 گفت: من اطلاعی از تصمیم‌گیری‌های پشت‌پرده‌ی دولت آمریکا و مذاکراتی دولت آمریکا با دولت ایران دارد طبعا ندارم و نمی‌توانم پیشداوری‌ای در این خصوص داشته باشم و بعید می‌دانم که به مذاکرات دولت ایران درباره‌ی عراق ربط داشته باشد. چون این مذاکرات عمدتا به اختلافات در مورد عراق و رویارویی دولت ایران و عراق برمی‌گردد. به هرحال تحولاتی که اینجا دارد می‌گذرد درجامعه آمریکا و اتفاقاتی که در داخل این جامعه صورت می‌گیرد بر این سیاستها می‌تواند موثر باشد در تغییر و تحولی که صورت گرفته است.


 دویچه‌وله پرسید: پس احتمال اینکه به نامه‌ی شما مربوط باشد را کمتر می‌دانید؟اکبر گنجی تاکید کرد: این نامه هم به هرحال تاثیر داشته، یعنی به هرحال اینجا بحثی بوده در سطح عرصه‌ی عمومی و رسانه‌ها در مورد بحث این بودجه. کسانی به دفاع نوشتند بعضی از این نومحافظه‌کاران در روزنامه‌های اینجا، چون قرار بود این بودجه تصویب بشود. و خب من هم دیدم اینها چیزهایی که می‌نویسند به ضرر منافع ملی ما است و به ضرر کشور ما و حتا به ضرر خود دولت آمریکا. و مقاله‌ای که من نوشتم در واشنگتن پست به هرحال آن هم تاثیر خاص خودش را داشته است در این فرایند، همانطور که آنها خودشان ذکر کرده‌اند.