اگر ایران به شورای امنیت ارجاع شود، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می‌شود

لاریجانی تصریح کرد: اگر به هر نحوی بحث هسته‌یی ایران را به شورای امنیت ارجاع دهند، ما بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی‌مان اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرده که نتیجه آن پایین آمدن سطح همکاری‌های ایران و ‌آژانس است، هم چنین کلیه‌ی تعلیق‌ها را باید برداریم.


به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌یی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در ابتدای سخنان خود در کنفرانس خبری در توضیحاتی از گذشته بررسی‌های مربوط به پرونده‌ی هسته‌یی کشورمان اظهار داشت: ما به دوستان اروپایی‌مان تاکید می‌کنیم که ظرفیت خود را در بررسی مساله هسته‌یی ایران صفر ندانند. ما فکر می‌کردیم که آنها می‌توانند و قادرند یکی از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین مسایل منطقه و بین‌المللی را حل کنند.


وی گفت: ما از خروج اروپایی‌ها از مذاکرات هسته‌یی استقبال نمی‌کنیم، همچنین نمی‌خواهیم ناتوانی اروپایی‌ها را به ظهور برسانیم.


لاریجانی گفت: پیشنهاد می‌کنم اروپایی‌ها از ابزار زورمندانه در این مسیر استفاده نکنند؛ هیچ دولتی در درون جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند از حقوق مسلم ایرانیان در استفاده از فناوری هسته‌یی صرف‌نظر کند.


لاریجانی با اشاره به ازسرگیری تحقیقات هسته‌یی ایران به عنوان عاملی در ارجاع مساله هسته‌یی به شورای امنیت گفت: اینکه به خاطر تحقیق و توسعه پرونده ایران را به شورا ببرند کاری ناپسند و ناخرسند کننده است و این برای آینده روابط بین‌الملل پیامد خوبی ندارد.


وی با اشاره به اظهارات رییس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه فناوری هسته‌یی ایران را مساوی با تولید بمب اتمی می‌داند گفت: نمی‌دانم چرا رییس جمهور آمریکا چنین دروغ بزرگی را می‌گوید؟ خوب نیست اینگونه در دنیا به طور شفاف دروغ بگویند. وقتی بازرسان نظارت کامل بر فعالیت‌های ایران دارد هیچ عاقلی نمی‌گوید که می‌توان در این شرایط بمب اتمی ساخت.


وی گفت: هم چنین برخی کشورهای اروپایی معتقدند ایران نباید دانش هسته‌ای داشته باشد و این را به طور جدی در جلسات خصوصی به ما می‌گویند؛ اما من به آنها می‌گویم این مساله را به طور علنی بگویید که همه بدانند که شما می‌خواهید ملت‌ها را به لحاظ دانش هسته‌یی طبقه‌بندی کنید و از آن یک نظام ارباب و رعیتی بسازید.


لاریجانی گفت: آژانس به عنوان یک نهاد بین‌المللی موظف به حمایت از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌یی کشورهای عضو است. اما برخی کشورهای عضو شورای حکام از ظرفیت‌های خود علیه کشورهای عضو استفاده می‌کنند و بیانیه‌ی لندن به این معنا بود که این کشورها مرجع نهادهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان ملل متحد را زیر سوال بردند.


وی افزود: معتقدم شورای حکام در جلسه فردا در نقطه‌ی آزمون مهمی قرار دارد.


لاریجانی در خصوص دیدارش با مقامات چین و روسیه گفت: ما مذاکراتی داشتیم و نقطه‌ نظرات خود را بیان کردیم. گرچه نظرات ما با نظرات آنها برای حل مساله هسته‌یی تفاوت‌هایی داشت، اما آنها بناست نظرات ما را به رهبران خود منتقل کنند؛ در عین حال نقطه‌ نظرات ما چیز پنهانی نبود. همان‌هایی بود که تاکنون اعلام کرده‌ایم.