اگر به شورای امنیت ارجاع شویم، غنی‌سازی را در سطح صنعتی انجام می‌دهیم
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در گفت‌وگو با “فایننشال تایمز”:


اگر به شورای امنیت ارجاع شویم، غنی‌سازی را در سطح صنعتی انجام می‌دهیم


خبرگزاری فارس: دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه با یک روزنامه انگلیسی هشدار داد، اگر پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شود، تهران غنی‌سازی اورانیوم را در بعد صنعتی انجام خواهد دهد.


“علی لاریجانی” در مصاحبه با “فایننشال تایمز” که در شماره امروز این روزنامه به چاپ رسید، تاکید کرد: «اگر ما به شورای امنیت ارجاع داده شویم دولت از سوی مجلس موظف شده از همه اقدامات داوطلبانه از جمله اجرای پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌‌ای (“ان‌پی‌تی”) دست بردارد.»
وی در پاسخ به این سؤال که آیا این تهدید به این معنی است که ایران تولید سوخت و غنی‌سازی صنعتی را از سرخواهد گرفت، پاسخ داد: «بله»
لاریجانی افزود: «به هر حال معاهده ان‌پی‌تی همچنان زنده است و می‌تواند ادامه حیات داشته باشد و ایران در ان‌پی‌تی باقی خواهد ماند. اگر این معاهده به درستی اجرا شود می‌تواند به نظم بین‌المللی کمک کند.»
سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس به عنوان طرف‌های مذاکره کننده هسته‌ای با ایران تلاش دارند با حمایت آمریکا در جلسه اضطراری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ارجاع یا عدم ارجاع پرونده هسته‌‌ای ایران به شورای امنیت تصمیم‌گیری کنند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در این باره به روزنامه فایننشال تایمز گفت: «درباره ارجاع اتفاق نظر وجود ندارد و نحوه رفتار اروپا با تهران نشان می‌دهد اجماع بین‌المللی وجود ندارد.»
وی افزود، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از اعمال فشار بر ایران اکراه دارد و چین نیز همین نظر را دارد.
لاریجانی مذاکره را در اولویت برنامه‌های ایران خواند و درباره پیشنهاد روسیه برای انجام غنی‌سازی در خاک این کشور گفت: «پیشنهاد روسیه یکی از مواردی است که ما می‌توانیم بررسی کنیم. به هر حال این پیشنهاد باید کامل شود. برخی نکات در آن وجود دارد که باید در طرحی جامع‌تر مورد بازبینی قرار گیرد.»
وی تصریح کرد: «بطور کل، ‌ما از هر ایده‌‌ای که می‌تواند به حل مسئله کمک کند، استقبال می‌کنیم. اگر چینی‌ها نظری دارند ما می‌توانیم آن را نیز مدنظر قرار دهیم. اما ما پیشنهادی از جانب آنها دریافت نکرده‌‌ایم. باید ببینیم این ایده تا چه حد سازنده است.»
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بار دیگر ضمن هشدار به اسرائیل از اتخاذ تدابیر لازم برای پاسخ به هرگونه تهاجم اسرائیلی‌ها خبر داد.
تل‌آویو تهدید کرده از راهکار نظامی برای جلوگیری از تبدیل ایران به قدرت هسته‌ای استفاده خواهد کرد.
لاریجانی تاکید کرد: «اگر اسرائیلی‌ها اندکی خرد داشته باشند این اشتباه را مرتکب نخواهد شد.»
وی افزود: «آمریکایی‌ها نیز اگر اندکی خرد داشته باشند به این تشخیص خواهند رسید که این امر (حمله) اوضاع منطقه را به گونه‌ای تغییر خواهد داد که به نفع آنها نخواهد بود.»
وی همچنین تاکید کرد،‌ ایران مصمم است روابط نزدیک خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حفظ کند اما باید درخواست‌ها برای دسترسی به مراکز نظامی محدودتر شود.