اگر همیشه از همسرتان نه می‌‌شنوید بخوانید!

به گزارش خبرینه و به نقل از جام جم سرا ، مژگان نیکنام متخصص روان شناسی بالینی در خصوص علت نه شنیدن‌‌های مداوم بعضی افراد از سوی همسران خود بیان کرد: زندگی زناشویی تابع کسری مهارت‌‌های ارتباطی است و مشکلات عمده افراد به نداشتن آگاهی و شناخت نسبت به خود و این مهارت‌‌ها است.

وی ادامه داد: در کنار بار عاطفی در زندگی مشترک افراد نیاز به مهارت‌هایی چون درک متقابل، گفت‌وگو، مصالحه و صحبت منطقی با یکدیگر دارند همچنین برای بهبود روابط افراد نیاز به آموزش در این زمینه‌‌ها دارند که قسمتی از آموزش از دوران کودکی و با الگوپذیری از پدر و مادر در فرد شروع شده است و قسمت دیگری از آموزش‌‌ها تحت تأثیر فرهنگ، محیط و اطرافیان در اختیار افراد قرار می‌‌گیرد.

نیکنام تأکید نمود: یکی از مهم‌ترین مشکلات زوجین بحث کنترل‌گری و مالکیت نسبت به طرف مقابل بعد از ازدواج است افراد باید بدانند که ازدواج نکرده‌اند که فردی را به تابعیت خود درآورند بلکه ازدواج می‌‌کنیم که در کنار آن ثبات شخصیتی خود، حفظ استقلال فردی را با احترام در یک مرز مشترک زناشویی با آن هویت مکملی که انتخاب کرده‌ایم برقرار کنیم.

وی افزود: افرادی که از همسر خود به طور مداوم در مقابل خواسته‌‌های خود واژه «نه» را می‌‌شنوند ابتدا باید ریشه‌ی آن را در خود جستجو کنند و نقاط ضعف و قدرت خود را بیابند سعی کنند قاطعیت را در خود افزایش دهند، پس از انجام این موارد در صورت مشاهده رفتار نامناسب و «نه» شنیدن‌‌های مکرر به احتمال قوی همسر آن‌ها دچار مشکل است.

وی خاطرنشان نمود: در صورت مشاهده مشکل افراد اگر به تنهایی نتوانستند آگاهی خود را بالا برده و مشکل را به صورت منطقی حل کنند بهتر است از یک مشاور یا روانشناس کمک‌‌های لازم را بگیرند چون این افراد برای بهبود در روابط و حل مشکلات در درجه اول باید خود را تغییر دهند، مهارت‌‌های ارتباطی را یاد بگیرند، به جلسات مشاوره بروند، سعی در خودشناسی داشته باشند، شیوه‌‌های درست گفتاری را یاد بگیرند و در نهایت الگوها و نگرش خود را تغییر دهند تا بتوانند زندگی راحت‌تر و موفق‌تری داشته باشند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطلب بالا در حوزه خانواده و ازدواج و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۵ March 2016 | 7:30 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.