ایرج قادری هم درگذشت و به خاک سپرده شد + عکس

فارس: «ایرج قادری» بازیگر و کارگردان سینما صبح امروز در بیمارستان مهراد تهران در گذشت.

خبرگزاری فارس: ایرج قادری درگذشت

«ایرج قادری» بازیگر و کارگردان سینما ساعت ۴ صبح امروز در بیمارستان مهراد تهران در گذشت.

مرحوم ایرج قادری متولد ۱۳۱۴ تهران، دارای تحصیلات ناتمام در رشته پزشکی و داروسازی است. وی فعالیت سینمایی را سال ۱۳۳۴ با بازی در فیلم «چهار راه حوادث» به کارگردانی مرحوم ساموئل خاچیکیان آغاز کرد.

او سال ۱۳۴۱ شرکت سینمایی «پانوراما» را به همراه موسی افشار تأسیس کرد.

وی در اردیبهشت ۱۳۹۱ به دلیل تشدید بیماری سرطان ریه در بیمارستان بستری شد و به دلیل همین بیماری سرانجام در نیمه شب یکشنبه دار فانی را وداع گفت.

از جمله فیلم هایی که او کارگردانی کرد می‌توان به شبکه، پاتو زمین نذار، محاکمه ، آکواریوم ، چشمان سیاه، سام و نرگس، شهرت، طوطیا، پنجه در خاک، نابخشوده، می‌خواهم زنده بمانم، تاراج، برزخی‌ها، دادا و … اشاره کرد.

ایرج قادری در بی‌بی سکینه آرام گرفت

ایسنا: ایرج قادری ـ کارگردان و بازیگر سینما- بامداد امروز ـ ۱۷ اریبهشت ماه ـ درگذشت و در سکوت و بدون هیچ‌ اطلاع‌رسانی در بهشت بی بی سکینه کرج به خاک سپرده شد.

فرامرز امینی از دوستان و نزدیکان قادری این خبر را تایید کرد و گفت: این خاکسپاری دقایقی پیش به پایان رسید.

این کارگردان و بازیگر فقید سینما با نام کامل امیرایرج قادری متولد ۱۳۱۴ در تهران و دارای مدرک تحصیلی کاردانی بود.

او فعالیت در سینما را با بازی در نقش کوتاهی در فیلم «چهارراه حوادث» ساموئل خاچیکیان در سال ۱۳۳۳ آغاز کرد و اولین فیلم خود را نیز در سال ۱۳۴۴ با نام «داغ ننگ» کارگردانی کرد.

وی در نزدیک به ۶۰ سال حضور در سینما فیلم‌هایی چون «لیلاج»،«رابطه»،«خشم عقاب‌ها»،«نقره داغ»،«عطش»،«بی‌قرار»،«رفیق»،«هدف»،«هوس»،«بت»،«پشت و خنجر»،«سرسپرده»،«حکم تیر»،«برزخی‌ها»،«دادا»،«تاراج»،«می‌خواهم زنده بمانم»،«پنجه درخاک»،«طوطیا»،«شهرت»،«سام و نرگس»،«چشمان سیاه»،«محاکمه»،«آکواریوم»،«پاتوزمین نزار» و «شبکه» را کارگردانی کرد وعلاوه بر برخی از فیلم‌هایش در فیلم‌های دیگری چون «چشمه آب حیات»،«ماجرای جنگل»،«سکه شانس»،«کوچه مردها»،«دل‌های بی‌آرام»،«بی‌گانه »،«ناخدا با خدا»،«ترکمن»،«مرگ درباران»،«پلنگ درشب»،«عموفوتبالی»،«لبه تیغ» و «پنجمین سوار سرنوشت» به ایفای نقش پرداخت.

قادری که طی چهار سال گذشته به سرطان ریه مبتلا بود از ابتدای سال جاری در بیمارستان بستری بود و طی روزهای گذشته توسط دستگاه تنفس می‌کرد تا اینکه بامداد امروز درگذشت.

«شبکه» آخرین فیلم با بازی و کارگردانی ایرج قادری آماده اکران است.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱