این یک بمب‌ سنگر شکن است

این یک بمب‌ سنگر شکن است

جهان > دیدگاه – نیلوفر قدیری:
۳ سال پیش وقتی موج افشاگری‌‌های اطلاعاتی درباره افراد و شرکت‌‌ها در جهان آغاز شده‌ بود و حتی به ایمیل‌‌های شخصی مقام‌‌های اطلاعاتی و سیاسی غرب هم رسید

مشتریان شرکت پانامایی موساک فونسکا در مکاتباتی از مدیران این شرکت پرسیدند، آیا جای اطلاعات آن‌ها امن است؟ آیا احتمال نفوذ و افشاگری وجود دارد؟

مدیران این شرکت پانامایی در پاسخ اطمینان دادند که نحوه طبقه‌بندی اطلاعات مشتریان این شرکت از ضریب امنیتی بالایی برخوردار است و احتمال هک و افشای آن وجود ندارد. اما این ابراز اطمینان پوچ از آب درآمد. هفته گذشته ۱۱.۵میلیون سند از اسناد و اطلاعات این شرکت پانامایی در ده‌‌ها رسانه جهان به‌طور هم‌زمان منتشر شد. اسنادی که نشان می‌داد در ۴۰سال گذشته چه کسانی از این شرکت برای فرار مالیاتی و پنهان کردن دارایی و پولشویی استفاده کرده‌اند.

این بمب خبری هم تلفات آنی داشت هم لرزشی در اعماق سیستم مالی و اقتصادی جهان ایجاد کرد که تبعات آن بعدا معلوم می‌شود. در میان میلیون‌‌ها برگ سند افشا شده از این شرکت که در نتیجه یک سال کار مشترک تحریریه‌های خبری ۱۰۰رسانه جهان اکنون در دسترس عموم قرار گرفته، نام صدها مقام سیاسی، مدیر تجاری، ستاره سینما و فوتبال دیده می‌شود؛ از نزدیکان پوتین و شی‌جین‌پینگ رهبران دنیای شرق تا پدر دیوید کامرون و خود نخست‌وزیر ایسلند که نماد پاکدستی و شفافیت در غرب به حساب می‌آمدند. ۲روز بعد از انتشار این اسناد، نخست‌وزیر ایسلند را دیگر به اتاق کارش راه ندادند. در انگلیس کامرون نخست‌وزیر هر روز مجبور است درباره ارتباطش با شرکت پدرش توضیح بدهد و در سطح جهانی، نهادهای نظارتی و بازرسی بین‌المللی از ناکارآمدی خود شرمنده شده‌اند.

فضای بدبینی به سیستم حاکم بر اقتصاد جهانی که از سال۲۰۰۸ با بحران دومینووار آغاز شد، اکنون تشدید شده‌است. اعتراف و اعتراض به نابرابری اجتماعی پررنگ‌تر شده و دیگر هیچ نهاد و عهد و پیمان بین‌المللی اقتصادی به دیده اعتماد نگریسته نمی‌شود. اکنون از نظر افکارعمومی هر قانونی را می‌توان دور زد، هر سیاستمداری می‌تواند فاسد باشد و هر زمان باید منتظر افشاگری تازه‌ای بود.

کاری که بمب‌گذاران انتحاری و جنگ‌های جهانی نتوانستند بکنند، حالا افشای اطلاعات و انتشار آزاد اعداد و ارقام و اسامی به‌راحتی در حال انجام آن هستند. تفاوت اما در این است که برای مواد منفجره و بمب و موشک ممکن است بتوان سنگر و دفاع ایجاد کرد اما این بمب، یک بمب ضدسنگر است. حتی در چین که با دیوار بلند سانسور تلاش شده تا نام و نشانی از عبارت «اسناد پاناما» برای کاربران اینترنت در این کشور باقی نماند، مردم از وجود نام داماد رئیس‌جمهور در فهرست اسناد فرار مالیاتی شرکت پانامایی بی‌خـبـر نیستند. اگر چه جزئیات آن را نمی‌دانند.

در آمریکا در همین روزهای اخیر معلوم شده که ده‌‌ها شرکت شبیه موساک فونسکای پانامایی در کسب‌وکار فرار مالیاتی در ایالت‌های مختلف آمریکا مشغول هستند. رسانه‌های آمریکایی این را مایه شرم کشورشان خوانده‌اند. این افشاگری‌‌ها در نتیجه تحلیل و بررسی این میلیون‌‌ها برگ سند ممکن است بازهم ادامه پیدا کند.

ممکن است این افشاگری مانند افشاگری ویکی‌لیکس درباره دیپلماسی معیوب آمریکایی یا افشاگری اسنودن درباره جاسوسی گسترده نهادهای اطلاعاتی آمریکا، بعد از مدتی به فراموشی سپرده شود اما پیامدهای آن‌که بی‌اعتمادی به سیاستمداران و نظام مالی حاکم بر جهان و بی‌عدالتی ناشی از آن است، هرگز فراموش نمی‌شود. این رویداد نشان داد اطلاعات را دیگر با هیچ ابزاری در هیچ سنگری نمی‌توان پنهان کرد.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.