“بابی فیشر” استاد بزرگ شطرنج جهان در گذشت

“بابی فیشر” استاد بزرگ شطرنج جهان در سن ‌۶۴ سالگی در گذشت.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، “فیشر” جمعه در بیمارستانی در ایسلند در گذشت.


فیشر که در اصل متولد شیکاگو و بزرگ شده بروکلین در شوروی سابق است در سال ‌١٩٩٢ از طرف ایالات متحده به دلیل انجام مسابقه برابر بوریس اسپاسکی در یوگسلاوی و عدم توجه به تحریم‌های بین المللی با اتهامات جدی روبرو شد.


به عنوان یک قهرمان او از شهرت جهانی برخوردار بود ولی به دلیل نوع تفکر شخصی خود پس از مدتی از نظرها محو شد.


او اعتقاد داشت: «شطرنج نبرد روی صحنه و هدف اصلی نابودی ذهن حریف مقابل است.»


گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج جهان درباره فیشر می‌گوید: “روند صعودی فیشر در جهان شطرنج و دهه ‌۶� میلادی به همراه پیشرفت شطرنج در سراسر دنیا به معنی انقلابی برای این ورزش بود، گرچه متاسفانه او خیلی زود از دنیا رفت.”


فیشر در سال ‌١٩٧۵ و در حالی که برای دفاع از عنوان قهرمان جهانی خود از مسابقه مقابل آناتولی کارپوف امتناع کرد، عنوان جهانی خود را از دست داد و در ادامه از صحنه مسابقات جهانی و مرکز توجهات محو شد.


«کرسان فیوم ژینوف» رییس فدراسیون جهانی شطرنج فیشر را پدیده و آغازگر دوران جدیدی در تاریخ شطرنج نامید و او را از نظر توانمندی‌ ذهنی در رتبه‌های پایین تری پس از نیوتون و اینشتین قرار داده است. فیشر در سن ‌١۴ سالگی قهرمان شطرنج آمریکا شد و در ‌١۵ سالگی عنوان استاد بزرگ را کسب کرد. وی در سال ‌١٩٧٢ پس از انجام مجموعه‌ای از مسابقات، اسپاسکی را از عنوان قهرمانی جهان خلع کرد و اولین قهرمان شطرنج جهان شد که در آمریکا متولد شده است.


وی از ‌٢١ مسابقه موفق به کسب ‌۵/١٢ امتیاز در برابر ‌۵/٨ امتیاز اسپاسکی شد.


بابی فیشر در ‌٩ ماه مارس ‌١٩۴٣ متولد شد و در سن ‌٨ سالگی خود را به عنوان یک اعجوبه شطرنج مطرح کرد. در ‌١٣ سالگی جوانترین بازیکن شطرنجی بود که مقام قهرمانی مسابقات رده سنی نوجوانان در ایالات متحده را کسب کرد و در ‌١۴ سالگی به مقام قهرمانی مسابقات آمریکا رسید. در ادامه روند قهرمانی‌ها فیشر در سن ‌١۵ سالگی با به دست آوردن عنوان استاد بزرگی جوانترین شطرنج بازی شد که موفق به کسب این عنوان در تاریخ شطرنج جهان شده است.


پیروزی تاریخی بابی فیشر مقابل اسپاسکی روس در آن مقطع زمانی توسط بسیاری از آمریکاییها به پیروزی در جنگ سرد تعبیر شد.

او در سالهای پایان عمر ساکن ایسلند بود و در سال ‌٢� � ۵ زمان ورود به ایسلند در جمع خبرنگاران گفت: «من شطرنج سنتی بازی نمی‌کنم و بی تردید اگر به روش سنتی مسابقه دهم، باز هم بهترین خواهم بود».


او همچنین با ادعاهای خود علیه ساختار جهانی شطرنج موضع گیری کرد و اعتقاد داشت نتایج بسیاری از مسابقات سطح بالای جهانی از قبل مشخص شده است.


برخی از عادات عجیب وی در زمان برگزاری مسابقات شطرنج همواره باعث قرار گرفتن وی در مرکز توجهات شده بود. از جمله اینکه در حین مسابقه قدم می زد، اگر احساس می‌کرد نور سالن مسابقه برای وی کافی نیست مسابقه نمی‌داد و از همه مهمتر اینکه اصطلاحا دقیقه ‌٩� و به فاصله اندکی قبل از شروع مسابقه در سالن حضور می‌یافت.