آخرین مطالب
درج حدیث پیامبر در مورد زنان بر روی فاکتور فست فود!۱۰ بازیکن برتر بازی FIFA 21تبلیغ حرمت سقط جنین توسط یک مسیحی در پشت ماشین!مجموعه ۳۰ جمله عاشقانه، انگیزشی، فلسفی و مفهومیدرباره شهدای عراقی که برای ایران جنگیدند!مسدود کردن ۱۱۸ اپلیکیشن و بازی چینی از جمله PUBG در هند!

بازارها برای ورشکستگی ونزوئلا آماده می‌شوند

با ادامه سقوط قیمت نفت و تشدید بحران اقتصادی در ونزوئلا، بازارهای مالی جهان برای رویارویی با ناتوانی کاراکاس از پرداخت بدهی‌هایش …

بازارها برای ورشکستگی ونزوئلا آماده می‌شوند

با ادامه سقوط قیمت نفت و تشدید بحران اقتصادی در ونزوئلا، بازارهای مالی جهان برای رویارویی با ناتوانی کاراکاس از پرداخت بدهی‌هایش آماده می‌شوند.

به نوشته فایننشال‌تایمز، دو سال پیش، وام‌دهندگان مضطرب شروع به طرح این مساله کردند که سه کشور آرژانتین، اوکراین و ونزوئلا به احتمال زیاد از پرداخت بدهی‌های خود باز خواهند ماند. وام‌دهندگان این سه کشور را«تثلیث نامقدس» خوانده‌اند. آرژانتین و اوکراین سال گذشته از پای درآمدند و اگر حق با بازارها باشد، ونزوئلا خیلی از آنها عقب نخواهد ماند.

بنا بر این گزارش، سقوط بهای نفت و فروش گسترده اوراق بهادار این کشور به‌ دلیل کاهش رتبه اعتباری آن یک بار دیگر شدت گرفت. کاهش بهای نفت به این عضو اوپک که ۹۵ درصد درآمد آن وابسته به صادرات نفت است، صدمه زیادی زده است. کاراکاس ممکن است در مورد برنامه‌های خود در زمینه پرداخت بدهی‌هایش حرف‌هایی بزند اما نگرانی‌ها در مورد اینکه دولت و شرکت نفت دولتی این کشور، پترولوس دی ونزوئلا بی‌پول شوند درحال افزایش است.

درحالی که چاپ اسکناس همچنان دارد افزایش می‌یابد، پیش‌بینی شده نرخ تورم در این کشور در طول سال جاری به سطح غیرقابل تصور ۷۲۰درصد برسد. سرمایه‌گذاران اوراق بهاداری را می‌خرند که سررسید آنها نزدیک است و پیش‌بینی می‌کنند که فقط اصل و فرع این اوراق قابل وصول است. پس از این، صحبت‌ها به این سمت سوق می‌یابد که در صورت ورشکستگی دولت و شرکت‌های نفتی ونزوئلا چه کار می‌توان کرد و شرایط اوراق بهادار را چگونه می‌توان تغییر داد که در نهایت قابل وصول شوند.

بازده اوراق بهادار دلار ونزوئلا که سررسید آنها سال ۲۰۲۷میلادی است بیش از ۲۹درصد است و براساس اعلام بانک بارکلیز انگلیس، یک حادثه اعتباری در راه است مگر اینکه قیمت‌های نفت افزایش چشمگیری پیدا کنند. بازده اوراق بهادار، درصد سود مورد انتظار سرمایه‌گذار با توجه به ریسک موجود است. اما رشد چشمگیر قیمت‌های نفت بعید به نظر می‌رسد زیرا قیمت نفت برنت که یک قیمت پایه بین‌المللی است، این هفته به حدود ۳۰دلار در هر بشکه رسیده است. کاهش قیمت‌های نفت به معنی افزایش تقاضا برای اوراق بهادار کم ریسک و ایمن است.

این روزنامه می‌نویسد درحالی که هیچکس پیش‌بینی نمی‌کند که ورشکستگی ونزوئلا به یک شکست مالی در بازارهای نوظهور منجر شود، وضعیت بدهی شرکت‌های نفتی می‌گویند در صورتی که سرمایه‌گذاران انتظار داشته باشند، ارزش اسمی اوراق بهادار نفتی برای مدت زیادی از ارزش واقعی آنها بیشتر باشد، مشکلات آینده ممکن است سلامت اقتصاد جهانی را به خطر بیندازد. واقعیت این است که نگرانی‌هایی در مورد شرکت‌های بدهکار نفت ونزوئلا وجود داشت اما وضعیت اوراق بهادار دلار آن را بدتر کرده است.

پیش از این، تحلیلگران مستقل اعلام کرده بودند از آنجا که هزینه تولید یک بشکه نفت برای شرکت دولتی«پی. دی. وی. اس. ای» ونزوئلا تقریبا معادل ۲۰دلار است، هر قیمتی کمتر از این سطح، آخرین واحدهای سود باقیمانده که برای این کشور بسیار حیاتی هستند را از بین می‌برد.  فرانسیسکو مونالدی، اقتصاددان ونزوئلایی در این باره می‌گوید:«کاهش قیمت نفت ونزوئلا به ۲۴دلار در هر بشکه برای این کشور یک فاجعه است.» اقتصاددانان صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کنند، تولید ناخالص داخلی ونزوئلا در سال ۲۰۱۶میلادی به میزان ۱۰درصد کاهش یابد و تورم سالانه آن به ۱۵۰درصد برسد.

این درحالی است که نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا باید تا پایان امسال ۱۶میلیارد دلار بابت وام‌های دریافتی بپردازد درحالی که ارزش ذخایر این کشور که تقریبا به صورت طلا نگهداری می‌شوند حدود ۱۵میلیارد دلار است. نقطه عطف هنگامی است که تولید نفت برای ونزوئلا غیراقتصادی شود. مدیران شرکت نفت «پی.دی.‌وی.‌اس.‌‌ای» این کشور می‌گویند، ونزوئلا با هزینه استخراج ۱۰دلار در هر بشکه در شمار کشورهای با کمترین هزینه استخراج در جهان است. اما مونالدی می‌گوید، هزینه‌های حمل و نقل نفت به پالایشگاه‌ها، حق امتیاز شرکای خارجی و برخی فاکتورهای دیگر در این رقم حساب نشده است. مونالدی می‌گوید:«ممکن است هنوز تولید نفت برای شرکت نفت دولتی ونزوئلا سودآور باشد اما اگر همه هزینه‌ها را حساب کنید باید این شرکت به زودی به‌ دلیل زیانده بودن تعطیل شود.»

براساس محاسبات مونالدی و دیگر تحلیلگران صنعت نفت، هزینه واقعی تولید نفت در ونزوئلا تقریبا ۲۰دلار در هر بشکه است. بنا به اعلام مدیریت اطلاعات انرژی امریکا، ونزوئلا در سال ۲۰۱۴میلادی دوازدهمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان بود.

ونزوئلا با وجودی که به داشتن بزرگ‌ترین ذخایر اثبات شده نفت در جهان به خود می‌بالد اما بیشترین ذخایر نفتی آن در منطقه‌یی قرار دارد که به کمربند «اورینوکو» معروف است؛ میدانی که توسعه آن مستلزم سرمایه‌گذاری عظیم خارجی است زیرا نفت خام آن بسیار غلیظ و قیر مانند است بنابراین هزینه حمل و نقل آن سنگین است. مونالدی در این باره می‌گوید:«نتیجه این است که هیچ سرمایه‌گذاری خصوصی در اورینوکو اتفاق نخواهد افتاد و تولید نفت شرکت دولتی «پی.‌دی.‌وی.‌اس.‌ای» به‌زودی یا متوقف می‌شود یا کاهش خواهد یافت.»

* تعادل

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۷ January 2016 | 10:33 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.