شبکه های هرمی، گلدکوییست، تجارت الکترونیک، فساد، تعرض جنسی و…

گروه ناجـــــــا – با بررسی پرونده های مربوط به فعالیت اعضای شرکت های هرمی شکل از قبیل گلدکوئیست درمی یابیم علاوه بر ضرر و زیان مادی، باعث بروز مشکلات خانوادگی و حتی تعرضات جنسی به اعضای این شبکه ها شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس، بازاریابی شبکه ای در حقیقت روش نوین برای بازار یابی به شمار می آید که به علت کاهش هزینه ها و حذف عوامل توزیع و مراکز پخش  کالا و به تبع آن حذف واسطه ها و دلالها می تواند باعث ایجاد منفعت برای تولیدکننده و مصرف کننده باشد.


اما سوء استفاده از این روش علمی که دهها سال در دنیا سابقه دارد در اکثر  کشورهای جهان سوم از جمله ایران نوعی تهدید برای اقتصاد ملی و نیروی انسانی به شمار می آید. زیرا در این کشورها به علت ضعف قوانین از یکسو و عدم درک اجتماعی صحیح از مفهوم تجارت الکترونیک زمینه را برای منفعت طلبی شرکتهایی چون گلدماین، گلدکوییست، سون دایاموند و … به راحتی فراهم کرده و به تدریج به معضلات این کشورها افزوده می گردد.


 در صورت تصویب نهایی مصوبه ممنوعیت فعالیت گلد کوئیست و شرکت های هرمی  در کشور  توسط شورای نگهبان هرگونه فعالیت اینگونه موسسات که با ایجاد ساختار هرمی، زنجیره ای بی انتها از افراد برای جذب افراد دیگر و مشارکت آنها در جذب سرمایه می کنند، ممنوع می شود.


طراحان این طرح معتقدند،  فعالیت شرکت ها و موسسات غالبا غیر ایرانی از قبیل گلدکوئیست با انجام فعالیت های ناسالم اقتصادی، منشا ضرر وزیان اقشار مختلف مردم می شوند و با روال غیر شرعی مبادرت به ارایه فعالیتهای غیر تولیدی مقادیر هنگفتی از ثروت ملی کشور را به صورت ارز از ایران خارج می کند و زیانهای جبران ناپذیری را به بدنه اقتصادی کشور وارد می سازند.


اما این تنها یک روی سکه است و در طرف دیگر، پرونده های موجود در دادسراها حکایت از بروز مشکلات خانوادگی، از هم پاشیدگی کانون خانواده و حتی تعرضات جنسی به اعضای این شبکه های کثیف وجود دارد.


بنا به گفته « محمدرضا طایفی» رئیس شعبه سوم دادسرای رسیدگی به جرائم کارکنان دولت، روزانه ۲۰ پرونده در خصوص شکایات از شرکت های هرمی شکل در این شعبه ارجاع و مطرح می شود و این درحالی است که تنها بخشی از این پرونده ها در خصوص ضررهای مالی به اعضاء است و مابقی آن مربوط به مشکلات و مسائلی که کانون خانواده را در برمی گیرد.


گفتنی است، در بازاریابی شبکه های هرمی از زن به صورت ابزاری استفاده شده و مشاهده می شود که بیشترین لیدرها و عضوگیران فعال این شرکت ها زنان هستند.


به عنوان مثال جوان ۳۴ ساله ای به نام «محسن-ر» با مراجعه به مرکز عملیات معاونت اطلاعات ناجا طی شکوائیه ای از همسر خود به علت عضویت در شرکت گلدکوئیست شکایت کرد.


محسن در گفتگو با خبرنگار ما در مورد انگیزه اش از طرح این شکایت گفت:  همسرم مدتی است که به عضویت شبکه گلدکوئیست درآمده است. من ابتدا با این کار مخالفتی نکردم اما در ادامه او برای آنکه شاخه خود را فعال کند بدور از چشم من شروع به برپایی و حضور در مجالس مختلط  می کرد و با وجود داشتن یک فرزند سه ساله  به بهانه اینکه به زو دی پولدار خواهد شد شبها تا پاسی از شب در خارج از منزل به سر می برد. این مسئله باعث بروز اختلاف بین ما شده است.


همچنین در بررسی پرونده دیگری در این خصوص مرد ۵۰  ساله ای به نام «محسن -م» با مراجعه به ماموران اطلاعات ناجا اظهار داشت که همسرش به نام «ثریا» پس از عضویت در شبکه گلدکوئیست دیگر حاضر به ادامه زندگی با او نیست و قصد طلاق از او را دارد.


او که به شغل رانندگی مشغول است گفت: همسرم از مدتها پیش عضو گلدکوئیست شد و به عنوان یکی از فعالان، ماهانه مبلغی از شرکت فوق دریافت می کرد. او پس از مدتی سرنازسازگاری با من گذاشت و هرزمان که دلش می خواست از منزل خارج شده و باز می گشت.


من به خاطر شغلم مجبورم ساعتها در خارج از منزل باشم او نیز با استفاده از این موضوع در نبودم، زنان و مردان زیادی را به خانه دعوت می کند. وقتی نیز به او اعتراض می کنم اظهار می دارد که برای خودش منبع درآمدی دارد و من نباید در مورد زندگی اش اظهار نظر بکنم. او با این بهانه که دیگر نیازی به من ندارد قصد جدایی از من را دارد.


او ادامه داد: شاید  اگر گلدکوئیست نبود زندگی ما از هم پاشیده نمی شد.


گزارش ها و پرونده های بسیاری نیز درباره تعرض جنسی به زنان عضو این شبکه ها ی کثیف وجود دارد.  در این زمینه، یکی از پرونده هایی که توجه ما را بیشتر به خود جلب کرد پرونده دو برادر به نام های «میثاق و میثم» بود.


این دو برادر نیز که یکی از فعالان شرکت مذکور هستند با ارائه پیشنهاد به دختران جوان برای عضویت در این شبکه و دعوت از آنان برای حضور در مجالسی که به این منظور برپا می کردند با آنان طرح دوستی می ریختند.


این دو به بهانه واهی ازدواج با همدستی مادرشان که او نیز یکی از فعالان این شبکه است دختران را فریب داده و به آنان تعرض جنسی می کردند.


تا کنون پنج دختر فریب ادعاهای این دو جوان را خورده و دو تن از آنان نیز از ترس اطلاع خانواده های خود، دست به خودکشی زده اند.   


میثم و میثاق نیز یکی از زیرشاخه های دختری به نام «لیدا- ل» هستند و از طریق او وارد این شبکه شدند. « لیدا» که یکی از شاخه های اصلی گلدکوئیست بود ماه گذشته جسدش در حوالی تهران در حالیکه براثر اصابت دو گلوله به قتل رسیده بود کشف شد.


براساس اطلاعات پلیس، احتمالاً این دختر براثر اختلافات مالی که با فعالان دیگر این شرکت داشته است به قتل رسیده است.


با بررسی پرونده های موجود در معاونت اطلاعات ناجا دراین زمینه درمی یابیم که مشکلات ناشی از فعالیت اینگونه شرکتها در کشور ما تبدیل به مساله ای ملی شده است. 


«طایفی» بازپرس شعبه سوم دادسرای رسیدگی به جرایم کارکنان دولت و قاضی پرونده های مربوط به گلدکوئیست در مورد نحوه فعالیت شرکت های هرمی شکل گفت: اینگونه شرکتها ابتدا به عنوان فعالیت در زمینه سیستم های کامپیوتری مجوز لازم برای ثبت شرکت را گرفته و سپس به فعالیت های اقتصادی می پردازند. در صورتی که مسوولان شرکت باید مجوز لازم برای فعالیت های مالی و اقتصادی را از وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی  کسب کنند.  


طایفی در مورد علت رشد بی رویه شرکت های هرمی شکل در کشورمان گفت: عدم آگاهی مردم و در مقابل آگاهی مسئولان این شرکت ها که براساس اصول روانشناسی وارد عمل می شو ند و رویای پولدار شدن یک شبه را به مردم القا می کننند باعث شده تا ما هر روز شاهد به  وجود آمدن شرکت هایی از این قبیل با اسامی جدید باشیم.


او ادامه داد: مسوولان  شرکت ها در جلسات به معرفی افرادی می پردازند که توانسته اند با عضویت در این شرکت ها به سود برسند اما اشاره به این نکته ضروری است که این افراد تنها تعداد انگشت شماری هستند  و اکثریت اعضاء دچار ضرر مالی و در صورت معرفی نکردن عضو جدید قربانی می شوند.  


این قاضی و حقوقدان از مردم خواست که عضو این قبیل شرکت ها نشوند و اگر قرار است در این شرکت ها سرمایه گذاری کنند ابتدا مجوزهای لازم از بانک مرکزی را در خواست کنند.      


 از طرف دیگر فعالیت شرکت های هرمی در سراسر جهان مردود شناخته شده است. حتی در کشورهای پیشرفته نیز می گویند فعالیت این شرکت ها باعث از بین رفتن عدالت کاری می شود. زیرا در شرایط مساوی باعث نابرابری کاری و وجود تبعیض در بین افراد می شوند.


همچنین کالاهای شبکه های هرمی ارزش غیرواقعی دارد و این کالاهای آنها چیزی جز ابزاری برای خالی کردن جیب مردم نیست.


حال این سئوال پیش می آید که چه باید کرد تا مردم به سمت سرمایه گذاری اندوخته های خود در کشور رفته از سرمایه گذاریهای خارجی روی برگردانند؟


«طایفی»، بازپرس شعبه سوم دادسرای رسیدگی به جرایم کارکنان دولت و قاضی پرونده های مربوط به گلدکوئیستطایفی در پاسخ به این سئوال گفت: فعالیت این شرکت ها در گرو وجود اعضاء است. در واقع حیات این شرکت ها بسته به افراد است. اگر مردم آگاهی لازم از اهداف و نتایج عضویت در این شرکت ها را به دست آورند و با این علم وارد این گونه فعالیت های اقتصادی نشوند دیگر شرکتی هایی از این قبیل به وجود نخواهد آمد.


او افزود: از طرفی دیگر مسوولان بانک مرکزی ، وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت بازرگانی باید با ارایه راهکارهای مناسب افراد را به سرمایه گذاری در داخل کشور ترغیب کنند.


این حقوقدان و قاضی با اشاره به اینکه از لحاظ شرعی نیز فعالیت این شرکت ها توسط مراجع تقلید حرام اعلام شده است گفت: از لحاظ شرعی نیز اخذ مال نامشروع حرام است و اکثر فقها نیز درآمدهای ناشی از اینگونه فعالیت ها را «اکل مال به باطل» می دانند.


بیان این نکته ضروری است که با متخلفان و فعالان در شبکه های هرمی به دلیل خروج غیرقانونی ارز و ورود کالای قاچاق به کشور براساس قانون اخلالگران در نظام اقتصادی برخورد می شود و تحت تعقیب قرار می گیرند.


نیروی انتظامی نیز براساس دستور مقامات قضایی کشور تمامی نیروهای خود را برای شناسایی و دستگیری فعالان این شبکه بسیج کرده است.