بازدید هیات فرهنگی ایران از کلیساهای شرق آشوری و کلدانی در بغداد

به گزارش خبرینه و به نقل از خبرگزاری مهر، علی فریدونی در دیدار با مارگیورگیز، پاتریاکِ جدید کلیسای شرق آشوری در بغداد ضمن ابراز خرسندی، عنوان کرد: با توجه به مقتضیات فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران برگزاری این گونه نشست ها و تعاملات صمیمی بین جامعه مسلمان و جامعه مسیحی ایران و عراق ضروری است و باید تداوم پیدا کند.

وی گفت: گرایش به خداوند و بندگی او به عنوان جوهره و خمیر مایه همه ادیان توحیدی، نقطه اشتراکی است که موجب می‌شود یک نوع وحدت و همبستگی بین آنان به وجود آید.

مارگیورگیز، پاتریاکِ جدید کلیسای شرق آشوری پاتریاک نیز در این دیدار با اشاره به برخورد مناسب جمهوری اسلامی ایران با اقلیت های مذهبی خصوصا آشوریان مقیم ایران گفت: رفتار مسالمت آمیز و ارتباط میان جامعه مسیحی اقلیت با جامعه اکثریت مسلمان در ایران و عراق می تواند الگویی برای سایر مناطق جهان باشد.

در ادامه این سفر، علی فریدونی و هیات همراه از کلیسای آشوری و کلدانی کاتولیک در بغداد نیز دیدن کردند و به گفتگو با مقامات این کلیسا پرداختند.

در این نشست با تاکید بر اینکه هرگونه افراطی گری و خشونت از نظر دو دین اسلام و مسیحیت مورد تقبیح قرار گرفته است بر اهمیت و جایگاه انسان به عنوان خلیفه الله در دیدگاه اسلام شیعی با مسیحیت کاتولیک مورد اشاره قرار گرفت.

همچنین در این دیدار با اشاره به اقدامات فرهنگی و اجتماعی ایران درباره هموطنان پیرو ادیان توحیدی، دیدار رهبر انقلاب با یک خانواده شهید آشوری در ابتدای سال جاری میلادی و برگزاری تور فرهنگی اقلیت ها به قم مورد توجه قرار گرفت.

در ادامه این سفر مدیرکل دفتر مجامع و هیات همراه از سفارت جمهوری در عراق بازدید کردند و با حجت الاسلام و المسلمین اباذری و سلطانی فر کاردار سفارت ایران دیدار کرده و به گفت و گو پیرامون موضوعات فرهنگی و دینی پرداختند.

بت کلیا؛ نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی در این دیدار ضمن تبریک دهه مبارک فجر گفت: تعامل خوب بین جامعه مسلمان و مسیحی در عراق و ایران را پیش از هر چیز مدیون عهدنامه امام علی (ع) با آشوریان عراق هستیم که در واقع یک منشور بین المللی بوده و حقوق شهروندی برای پیروان سایر ادیان را محفوظ می دارد و ما شاهد هستیم که آشوریان به همراه دیگر اقلیت ها در ایران بسیار راحت هستند.

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۹ February 2016 | 3:52 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.