محصولات دانلودی

بازنشسته‌‌‌ها در انتظار حقوق میلیونی

هیأت دولت در جلسه امروز خود میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری ‌بگیران تأمین اجتماعی را مصوب و اعلام می‌‌کند.

افزایش حقوق بازنشستگان

هیأت دولت در جلسه امروز خود میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری ‌بگیران تأمین اجتماعی را مصوب و اعلام می‌‌کند،مدیر‌عامل سازمان تأمین اجتماعی هفته گذشته در برنامه گفت‌و گوی ویژه شبکه ۲ سیما عنوان کرد که حداقل حقوق امسال ۸۱۲ هزار تومان است که با مزایا به ۹۰۰ هزار تومان می‌‌رسد.

پیش‌تر محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور وعده داده بود که حداقل حقوق بازنشستگان در سال ۹۵ به یک میلیون و ۵۰ هزار تومان افزایش می‌یابد، اینکه آیا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به آن‌چه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرده می‌رسد یا نه باید تا عصر امروز منتظر بمانیم.

بسیاری از بازنشستگان تأمین اجتماعی به میزان افزایش حقوق در چند سال اخیر معترض هستند و هرسال قدرت خرید آن‌ها کم می‌شود و نوعی عقب افتادگی افزایش حقوق دارند. هفته گذشته هیأت دولت میزان افزایش حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری و بازنشستگان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح را بین ۱۲ تا ۲۰درصد افزایش داد که این میزان افزایش مشمول حال بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نشد، هر چند مدیر‌عامل سازمان تأمین اجتماعی پیش‌تر وعده داده بود که میزان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی قطعا بیش‌از نرخ تورم خواهد بود.

براساس اعلام مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تشکل‌های صنفی بازنشستگان، ‌بیش از ۶۰ درصد از بازنشستگان تأمین اجتماعی حداقل‌بگیر هستند و در مجموع بازنشستگان تأمین اجتماعی به سختی گذران زندگی می‌کنند.

 ضعف تامین اجتماعی

یکی از اعضای هیأت مدیره کانون بازنشستگان شهر تهران نیز با انتقاداز وضعیت بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی به همشهری گفت: حدود ۳‌ماه از سال۹۵ سپری شده ولی هنوز سازمان تأمین اجتماعی نتوانسته افزایش حقوق ما را پرداخت کند، این موضوع نشان از ضعف سازمان دارد، سازمان تأمین اجتماعی الان دولتی است و توان تصمیم‌گیری مستقل ندارد. این در حالی است که صفر تا ۱۰۰ این سازمان متعلق به بیمه‌شدگان است و دولت نباید در تصمیم‌گیری‌‌ها دخالت کند.

اکبر عیوضی با اشاره به سخنان پارسال نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور که وعده داده بود حقوق بازنشستگان سال آینده ۲۰ تا ۴۰درصد افزایش می‌یابد توضیح داد که این میزان در سال۹۵ به ۱۲ تا ۲۰درصد کاهش پیدا کرده و آن هم شامل بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نشده ‌است.

 دولت، مشکل اصلی تأمین اجتماعی

سازمان تأمین اجتماعی از سال‌های دور برای دولت‌‌ها جایگاه «حیاط خلوت» داشته و هر وقت به منابع مالی نیاز بوده بلافاصله نخستین و در دسترس‌ترین محل تأمین این سازمان بوده‌است. اکنون دولت با حدود ۱۱۵هزار میلیارد تومان بزرگ‌ترین بدهکار به سازمان تأمین اجتماعی است. این مشکلات با تغییر ساختار سازمان تأمین اجتماعی ابعاد بزرگ‌تری پیدا کرد.

عیوضی نیز با اشاره به تغییر ساختار سازمان تأمین اجتماعی در دولت دهم و افزایش مشکلات این سازمان با تغییر ساختار، خواستار بازگرداندن ساختار این سازمان به وضعیت سابق شد و تصریح کرد: «بهترین راهکار خروج سازمان تأمین اجتماعی از وضعیت نابسامان کنونی برگرداندن این سازمان به بیمه‌شدگان است تا بیمه‌شدگان بتوانند راسا تصمیم‌گیری و اجرا کنند. احیای سه‌جانبه‌گرایی و شورای‌عالی تأمین اجتماعی یقینا می‌تواند به مشارکت بازنشستگان و بیمه‌شدگان در تصمیم‌گیری‌‌ها بینجامد.

به گفته عضو هیأت مدیره کانون بازنشستگان شهر تهران در زمانی که سازمان تأمین اجتماعی متعلق به بیمه‌شدگان بود، همه تصمیم‌گیری‌‌ها بر عهده شورای‌عالی تأمین اجتماعی بود، ولی شوربختانه این شورا در دولت گذشته منحل شد و الان دولت دخالت و مدیرعامل و هیأت مدیره را منصوب می‌کند و بیمه‌شدگان هیچ دخالتی ندارند، در حالی دولت صرفا باید ناظر باشد.

 غرامت عقب افتادگی

عضو هیأت مدیره کانون بازنشستگان شهر تهران همچنین از طرح دریافت غرامت عقب افتادگی افزایش حقوق بازنشستگان خـبـر داد و گفت: چون در ۱۰سال اخیر افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران بر بنیاد نرخ تورم نبوده، از طریق مراجع ذیصلاح پیگیر هستیم تا دولت یا سازمان تأمین اجتماعی موظف به پرداخت غرامت افزایش حقوق بازنشستگان شوند. عقب افتادگی افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی موضوعی است که سیدتقی نوربخش، مدیرعامل این سازمان ۱۳خرداد امسال در گفت‌وگوی ویژه شبکه دو سیما آن را تأیید کرد و گفت: شوربختانه نتوانسته‌ایم نقصان‌‌ها را جبران کنیم و عقب افتادگی‌‌ها مربوط به یک دهه گذشته می‌شود.

 تبعیض نباشد

ارائه و اجرای ۲برنامه برای افزایش حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی تبعیض آمیز است و عین همان چیزی که برای بازنشستگان سایر صندوق‌های بیمه‌ای اجرا شده باید شامل حال بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نیز شود. علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به عقب افتادگی افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی افزود: افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به‌هیچ‌وجه نباید از میزان افزایش حقوق بازنشستگان سایر صندوق‌‌ها کمتر باشد، زیرا تعداد بازنشستگانی که در سایر صندوق‌‌ها حداقل بگیر هستند به‌مراتب کمتر از سازمان تأمین اجتماعی است. البته مبلغ حداقل حقوق آن‌ها نیز به‌مراتب بیشتر است.

شبکه ۲ سیما

اخبار مرتبط:

افزایش حقوق بازنشستگان در فیش خرداد اعمال می‌‌شود

خبرهای خوش نوبخت درباره افزایش حقوق بازنشستگان

افزایش ۱۲ درصدی حقوق بازنشستگان در سال ۹۵

افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان

افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۵ June 2016 | 9:29 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
حراجی و تخفیف ویژه برای محصولات دانلودی
-------------------------------------------

گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما