باغ لاله‌ گچسر

همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه و به مدت ۲ هفته درب باغ لاله‌‌ها بر روی هزاران نفر از مشتاقان طبیعت و گردشگری باز می‌‌گردد …

همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه و به مدت ۲ هفته درب باغ لاله‌‌ها بر روی هزاران نفر از مشتاقان طبیعت و گردشگری باز می‌‌گردد. این باغ با هدف ترویج و شناساندن فرهنگ لاله ایرانی به نام شرکت مهد لاله ‌ها در زادبوم مادری خود، یعنی البرز مرکزی فعالیت می‌ نماید.

مجموعه باغ لاله ‌های گچسر در سال ۱۳۶۰ احداث گردیده و به عنوان زیباترین جاذبه جاده چالوس ثبت شده است، این باغ در حدود ۱۰ هزار متر وسعت دارد که با کاشت هزاران پیاز، شامل انواع متنوعی از گلهای لاله از دسته ستاره ای، حاشیه دار، پرگلبرگ، جامی، فنجانی و قدحی در رنگ ‌های زرد، قرمز، نارنجی، ارغوانی و صورتی چشم هر بیننده ای را به خود جلب می‌ نماید.

این باغ نمونه کوچکی از باغ لاله کوکن هولف هلند است که زمان گل دهی تقریبا هم‌زمان با لاله ‌های هلند یعنی در ماه اردیبهشت و اوایل خرداد می‌ باشد.

نام ‌های دیگر این باغ؛ باغ لاله، باغ لاله‌‌ها، باغ لاله‌‌های گچسر، باغ لاله‌‌های کرج، باغ لاله‌‌های البرز نامیده می‌ شود.

باغ لاله‌‌ها در کیلومتر ۵۴ جاده کرج چالوس و کمی قبل تر از پیست اسکی دیزین و در روستای گرماب بخش آسارای استان البرز قرار دارد.

بازدید از این باغ رایگان بوده و محدودیت خاصی از نظر رسیدن به مقصد ندارد، هر بازدید کننده علاقمندی می‌ تواند از زیبایی ‌های این باغ لذت ببرد.

دسترسی: روستای گچسر از راه جاده کرج – چالوس قابل دسترسی است.

دیگر جاذبه ‌های منطقه گچسر:
همچنین روستای گچسر به دلیل برپایی در یک ناحیه کوهستانی جاذبه ‌های طبیعی متنوع و زیبایی دارد که برخی از مهم ترین آن ‌ها عبارتند از:

چشمه ولد:
این چشمه که در جنوب غربی گچسر و شمال غربی دهکده ولد واقع شده. به کار گیری این آب معدنی برای درمان بیماری ‌های جلدی، مجاری تنفسی و روماتیسم توصیه شده است.

چشمه ولد از مشهورترین جاذبه طبیعی روستای گچسر است.

غار یخ مراد:
این غار در مسیر جاده تهران – چالوس در ناحیه خوش و آب و هوای آزادبر گچسر قرار دارد و با دو ساعت پیاده روی از روستا قابل دسترسی است. سرمای درون غار به اندازه ای است که تا خرداد ماه نیز قندیل ‌های یخ در آن قابل مشاهده است. در فصل بهار، گل ‌ها و گیاهان معطر و زیبایی، محیط بیرون غار را می‌ پوشاند و فضای دلنشینی برای اقامت موقت گردشگران فراهم می‌ آورد.

رودخانه گچسر:
رودخانه گپسر از میان روستا عبور می‌ کند. حاشیه رودخانه با درختان مختلفی مانند گردو و سیب به تفرجگاه و سایه سار تبدیل شده است.

آثار تاریخی روستای گچسر می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:
پل سنگی گچسر:
این پل تاریخی در دو کیلومتری گچسر، پلی سنگی با معماری ویژه وجود دارد و قدمت آن به دوره ایلخانی می‌ رسد که شاید در دوره صفوی نیز مرمت شده است.

کاخ گپسر (هتل):
کاخ روستای گچسر در زمان حکومت رضاشاه احداث شده و در حال حاضر، به عنوان هتل بهره برداری می‌ شود.

کوره ‌های گچپزی:
کوره ‌های گچپزی در فاصله ۳ کیلومتری جنوب گچسر قرار دارند. قدمت این کوره ‌ها به دوره قاجاریه منسوب شده است.

از غذاهای رایج روستا می‌ توان به آبگوشت محلی، حلوا و انواع آش اشاره کرد.

منابع: http://danakhabar.com – https://fa.wikipedia.org – http://www.poolnews.ir