بالآخره المپیک پکن بعد از چهارسال انتظار شروع شد

المپیک ۲۰۰۸ با هنرنمایی چینیها جاودانه شد

آغاز بزرگترین رویداد ورزشی جهان در پکن

جام جم آنلاین: بیست و نهمین دوره مسابقات المپیک ۲۰۰۸ عصر امروز جمعه در حالی در پکن پایتخت چین آغاز شد که هنرنمایی افسونگر چینی ها در زمینه های مختلف، چشم جهانیان را خیره کرده است. مراسم گشایش المپیک که از ساعت ۲۰ به وقت محلی – ۳۰/۱۶ به وقت تهران- شروع شده بود، لحظاتی پیش با حمل هنرمندانه مشعل المپیک در فضای ورزشگاه ملی “لانه” توسط یک ورزشکار چینی پایان یافت.از آنجا که چینی‌ها عدد هشت را عدد خوب و خوش یمنی می‌دانند، بازی‌های المپیک پکن بطور دقیق راس ساعت هشت و هشت دقیقه و هشت ثانیه بعد از ظهر روز هشتم ماه هشتم (اوت) سال ۲۰۰۸ میلادی به صورت رسمی در ورزشگاه ملی چین موسوم به “لانه” با آتش بازی و نورافشانی گسترده گشایش یافت.

نمایندگان ۲۰۵ کشور حاضر در این مسابقات، با در دست داشتن پرچم کشورهایهایش رژه رفتند اما پیش از آن، هنرمندان چینی به مدت حدود سه ساعت، نقشهایی با شکوه از هنر، تاریخ و تمدن چین را با استفاده از فناوری روز جهان به طرز خیره کننده ای به نمایش گذاشتند .

شمار افرادی که در مراسم رژه و اجرای برنامه‌های نمایشی حضور داشتند به ۱۶۰ هزار نفر می‌رسد.  از این تعداد، حدود دو هزار نفر طبال و موسیقیدان و ۱۵ هزار نفر هنرمندان رشته های مختلف نمایشی بودند.

مهمانان این مراسم در ورزشگاه “لانه” که از آن به عنوان “آشیانه پرنده” نیز یاد می شود، بیش از ۹۰ هزار نفر اعلام شده ، در حالی که پیش بینی شده است این مراسم از سوی چهار میلیارد نفر در سطح کره زمین از طریق تلویزیون دنبال شود.  تقریبا همه رسانه های معتبر تلویزیونی جهان بطور زنده مراسم گشایش المپیک را در پکن بطور زنده پخش کردند. در ایران، این مراسم از سوی شبکه سوم سیما بطور زنده نمایش داده شد، اگرچه به دلیل رعایت شئونات اخلاقی و اسلامی از جمله رقص زنان ، گاه پخش زنده مراسم به صورت محدود قطع می شد.

بیش از ۸۰ تن از روسای کشورها و دولتها در ورزشگاه “لانه” در مراسم گشایش المپیک حضور داشتند. “جرج بوش” رییس جمهوری امریکا، “نیکلا سارکوزی” رییس جمهوری فرانسه و “ولادیمیر پوتین” نخست وزیر روسیه از جمله این افراد بودند.”هوجین تائو” رییس جمهوری چین افتتاح کننده رسمی این مسابقات بود.

“ژاک روگ” رییس کمیته بین المللی المپیک در بیانیه ای گفت: ” ما امشب شاهد به تصویر کشیده شدن تاریخ خواهیم بود. برای نخستین بار بازیهای الپیک در کشور چین برگزار می شود و این نه تنها برای ورزش رو به جلوی چین نقطه عطف به حساب می آید بلکه برای تمام جنبش المپیک لحظه ای تاثیرگذار خواهد بود. “

وی افزود:” برای ۱۶ روز بازیهای المپیک نه تنها در پکن حرف اول را می زند بلکه ما کشورهای دیگری را کشف خواهیم کرد که اجازه داده اند تا در شور و اشتیاق آنها سهیم باشیم و فقط یک رویداد همچون المپیک قادر به انجام این کار خواهد بود.”

 بیش از ۱۱ هزار ورزشکار مرد و زن از  205 کشور جهان به مدت ۱۶ روز در ۳۰۲ ماده در ۲۸ رشته ورزشی در بیست و نهمین دوره رقابت های المپیک با یکدیگر رقابت می کنند. شمار این افراد با مربیان و سرپرستان آنها به حدود  16 هزار نفر می رسد.  بیش از ۲۰ هزار خبرنگار نیز پوشش خبری و تصویری مسابقات را برعهده دارند.

نمادهای خوش یمنی المپیک بیست و نهم در پکن پنج عروسک به تعداد حلقه‌های المپیک با نام فووا هستند و نشان رسمی بازی‌های المپیک نیز “پکن رقصان” نام دارد.

رکورد حضور کشورهای مختلف در المپیک پکن با حضور ۲۰۵ کشور شکسته شده است، در حالی که در المپیک بیست و هشتم که در آتن یونان برگزار شد ۲۰۱ کشور حضور داشتند. المپیک پکن از نظر هزینه نیز رکورد زده است زیرا دولت چین برای برگزاری آن ۴۳ میلیارد دلار هزینه کرده است، حال آنکه یونان ۱۵ میلیارد دلار برای برگزاری دوره قبلی آن در سال ۲۰۰۴ در آتن صرف کرده بود.

مسابقات المپیک از فردا شنبه در پکن آغاز می شود.


رژه ورزشکاران ایرانی


ایران در قالب یک هیات ۳۵ نفره از ورزشکاران رشته های مختلف خود دقایقی پیش در مراسم افتتاحیه بیست و نهمین دوره بازیهای المپیک  همگام با دیگر کشورها رژه رفت. یونان به عنوان میزبان قبلی المپیک اولین کاروانی بود که وارد ورزشگاه لانه شد.

لباس اعضای کاروان ورزش ایران به رنگ سبز و سفید بود و پرچم جمهوری اسلامی ایران را “هما حسینی”  قهرمان قایقرانی با حجاب اسلامی در دست گرفته بود.

ایران در مجموع با ۵۵ ورزشکار مرد و زن در ۱۵ رشته ورزشی کشتی آزاد ، کشتی فرنگی ، قایقرانی ، تیراندازی با کمان ، بوکس ، شنا ، بسکتبال ، وزنه برداری ، تکواندو ، جودو ، دوومیدانی ، دوچرخه سواری ، پینگ پنگ ، بدمینتون و شنا در بازیهای المپیک ۲۰۰۸ پکن شرکت می کند.