بانک ‌های اروپایی طرف معامله با ایران نگران نباشند

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین برگرفته از خبرگزاری رویترز جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در نشست مدیران ارشد بانک ‌های اروپایی در لندن اعلام نمود؛ بانک ‌های اروپایی نباید درباره از سرگیری روابط تجاری قانونی با ایران، نگران اقدامات تلافی جویانه آمریکا باشند.

یک مقام انگلیسی اعلام نمود؛ حدود ۱۰ نفر از مدیران ارشد بانک ‌های اروپایی در این نشست که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا تلاش داشت نگرانی ‌های بانکداران را درباره جریمه ‌های گذشته برسر نقض تحریم ‌های ایران آرام کند، حضور داشتند.

جان کری بیان کرد : ما می‌ خواهیم خاطر نشان کنیم که انجام معاملات تجاری قانونی که بر بنیاد توافق نامه کاملا مشخص است، برای بانک ‌ها امکان پذیر است.

در همین حال پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا رپرتاژ داد؛ جان کری پس از دیدار با فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس و مدیران بانک ‌های اروپایی در لندن بیان کرد: من می‌ خواهم در اینجا از آقای هاموند به خاطر میزبانی از بانکداران اروپایی برای پاسخگویی به سوالات جامعه بانکداری درباره تاثیرات رفع تحریمها و سوالاتی که آن‌ها درباره حقیقت کارکرد این موضوع دارند، تشکر کنم. در برخی موارد نوعی بی میلی برای خطرپذیری یا آن‌چه از آن به عنوان خطر یاد می‌ کنند، وجود داشته است.

وی در ادامه افزود: بنابراین امروز آن‌چه ما با حضور مقامات وزارت خزانه داری و مقامات مربوطه تلاش کرده ایم که انجام دهیم، این بوده است که به برداشت ‌های غلط و یا شایعات صرف پایان دهیم. ما می‌ خواهیم که این موضوع را به طور شفاف نشان دهیم که تجارت مشروع که به طور شفاف در تعریف شرایط توافق وجود دارد در دسترس بانک ‌ها قرار دارد تا مادامی که آن‌ها تحقیقات لازم را درباره سرمایه گذاری خود انجام دهند و بدانند که با چه فردی معامله می‌ کنند آن‌ها در برابر معیارهای تعریف نشده و نامناسب، مسئولیتی نخواهند داشت.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما همچنین به تلاش ‌های خود ادامه می‌ دهیم تا ایران به تعهدات خود بر بنیاد توافق ‌های صورت گرفته و معیارهایی که لازم است که رعایت شوند، پایبند باشد. بنابراین این حرکتی بود تا از راه آن به سخنان بانکداران گوش فرادهیم و بدانیم که برداشت ‌های آن‌ها چیست، موانعی که آن‌ها خواهان رفع آن‌ها هستند، چیست و بتوانیم تا آنجا که می‌ توانیم به طور مستقیم برای آن‌ها تفسیر خود از قانون و معیارها را توضیح دهیم تا با شفافیت به جلو حرکت کنیم و امیدوارانه این توانایی را داشته باشیم که کارها را بر بنیاد توافق انجام دهیم.

برگرفته شده از:خبرگزاری صدا و سیما