آخرین مطالب
‏رونمایی سونی از گوشی جمع و جور و کامپکت جدیدش (اکسپریا ۵ مارک ۲)هشدار! برف شادی می‌تواند سبب آتش سوزی شود (عکس متحرک)گرانترین کالاها و محصولات فروش اینترنتی در ایراندرج حدیث پیامبر در مورد زنان بر روی فاکتور فست فود!۱۰ بازیکن برتر بازی FIFA 21تبلیغ حرمت سقط جنین توسط یک مسیحی در پشت ماشین!

بایدها ونبایدهای هیئت های مذهبی ازدیدگاه رهبرانقلاب

پایگاه دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت ا… خامنه ای منتشر کرد

هیئت های مذهبی دارای چند ویژگی هستند که آنها را از سایر تشکل ها و جمع ها جدا می کند: اولین ویژگی شان این است که توسط مردمی که علاقه مند به اسلام و ائمه   طاهرین علیهم  السلام هستند، اداره می  شوند و بر محور عشق به ائمه  طاهرین علیهم  السلام تشکیل شده  اند. ویژگی دوم این است که هزینه  های این هیئت  ها توسط خود مردم تأمین می  شود و نه دستگاه های دولتی و حکومتی. ویژگی سوم هم این است که سه عنصر «مردم»، «روحانیت» و «مداح» در این هیئت  ها جمع شده  اند. «مردم» هیئت را تشکیل می  دهند و هزینه  هایش را تأمین می  کنند، «روحانی» به عنوان کسی که معرفت و محبت به ائمه علیهم  السلام را گسترش می  دهد، و «مداح» هم به  عنوان هنرمندی که می  تواند این محتوا را به دل و جان مردم منتقل کند، در هیئت حضور دارد.

هیئت های مذهبی در طول تاریخ به  خصوص در طول تاریخ تشیع در ایران، عامل اصلی گسترش فرهنگ اسلامی در بین مردم و نهادینه کردن آن بوده  اند. رهبر معظم انقلاب درباره این موضوع فرموده اند: «ما مسلمان ها و به خصوص ما شیعیان، امتیازی داریم که دیگر ملیت ها و ادیان این امتیاز را به قدر ما ندارند و آن عبارت است از اجتماعات دینی که به شکل روبه رو، چهره به چهره، نفس به نفس تشکیل می شود که این را در جاهای دیگر دنیا و در ادیان دیگر کمتر می شود پیدا کرد. هست؛ نه به این قوّت، نه به این وسعت، نه به این تأثیرگذاری و محتواهای راقی.» (۱۳۸۷.۴.۴)

توصیه های رهبر انقلاب به هیئات:

توصیه  هایی که رهبری در مورد هیئات مذهبی مطرح می  کنند، فراوان و متنوع است اما می توان آن ها را به طور کلی در شش دسته طبقه بندی کرد:

۱ . فضای هیئت

درباره  فضای جلسات، حضرت آقا معتقدند که باید تلفیقی از عنصر «منطق» و «عاطفه» باشد. ایشان معتقدند اساس حرکت تشیع بر «منطق قوی» و «عواطف» استوار است. یعنی اگر جلسه  ای باشد که بحث  های استدلالی آن زیاد باشد، اما بحث  های محبتی و عاطفی آن کم باشد، این جلسه معمولاً نمی  تواند مخاطب را جذب خودش کند. افراد معمولاً سراغ جلسه  ای می  روند که بخشی از آن استدلال باشد و بخشی هم عاطفه. این امتزاج عاطفه و استدلال همیشه مورد تأکید رهبر انقلاب بوده است. ایشان فرموده  اند: «اولاً اساس حرکت عمومی تشیع علاوه بر منطق قوی بر عواطف بود. از روز اول تا امروز در کنار عقل، عشق حضور جدی داشت؛ برای همین هم حرکت تشیع نابود نشد یعنی از بین نرفت و الا باید صد مرتبه در امواج متلاطم سیاست های متعرض و عناد  آلود نابود شده بود. منطق قوی است. یعنی صرف عواطف نیست، اما منطق تنها هم نیست. عواطف هم با آن درآمیخته است. این از آن جاهایی است که عقل و عشق با هم می  سازد.» (۱۳۸۱.۷.۲۰)

۲ . منبر

ایشان در جلسه ای در جمع فعالان هیئت  های رزمندگان اسلام درباره  اهمیت و کارکرد منبر در هیئت فرمودند: هیئت  های مذهبی باید کلاس درس باشد. یعنی این طور می  فرمایند که اگر کسی ۱۰ جلسه یا یک دهه رفت پای منبری نشست، آخر دهه احساس کند یک مطلب را فهمیده است. مثلاً فهمیده باشد که خواص و عوام عاشورا چه کسانی بودند و چه موضوعاتی موجب شد تا عده ای در برابر امام معصوم علیه السلام قرار بگیرند و او را به شهادت برسانند. لذا ایشان در مورد بحث منبر می  فرمایند که عزاداری را واقعاً به معنای حقیقی واژه باید به صورت کلاس درس دربیاوریم. این حالت را ما الان کم می  بینیم، به خصوص در هیئت  ها کم مشاهده می  شود. این جزو نقص  های کار کنونی کشور ماست. این همه مجالس عزا و این همه مناسبت  های مربوط به وفات و شهادت و ولادت ائمه علیهم السلام که اجتماعات مردم را به صورت طبیعی به وجود می  آورند یک فرصت بسیار بزرگی است و فرمودند از این فرصت  ها باید شما استفاده کنید. (۱۳۸۶.۸.۲)

۳ . هیئت نباید سکولار باشد

در جلسه ای که سال گذشته اعضای ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام خدمت حضرت آقا رسیدند، بنده صحبت کردم و اشاره داشتم که ما در هیئت  ها به شعرا و سخنرانان خودمان گفتیم که باید به دغدغه  های نظام اسلامی که دغدغه مردم هم هست، پرداخته شود و از این جلسات باید برای بصیرت  افزایی استفاده شود. ایشان هم بعداً در خلال صحبت خود به همین موضوع اشاره کردند و فرمودند: «یک نکته هم همین مطلبی است که آقای نجات اشاره کردند که درست هم هست. هیئت ها نمی توانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه  مند به امام حسین(ع) است، یعنی علاقه  مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین(ع) این است. این که آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که نبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است.»

یعنی هیئت این نیست که به سیاست کاری نداشته باشد؛ چون بعضی سخنران  ها عادت کردند که می  گویند ما سیاسی نیستیم. رهبر انقلاب معتقدند این عبارت، عبارت صحیحی نیست. ایشان فرموده  اند: «یکی از خصوصیات ائمه  طاهرین این بوده که همه  آن ها مبارزین و مجاهدین فی سبیل ا… بودند. یکی از ائمه  طاهرین را سراغ ندارید که این ها در موضع مجاهدت و مبارزه قرار نداشته باشد.» (۱۳۸۲.۸.۲)

این آموزه و این خط همان عاملی است که موتور محرکه  شیعه را به کار انداخته است و ما بعد از ۱۳۰۰ سال از ظهور اسلام، شاهد هستیم پرچم شیعه در مناطقی از جهان اسلام بلند شده و این مسئله باعث عصبانیت سیاسیون، متعصبین و متحجرین منطقه و جهان شده است. ما قبل از انقلاب با تمسک به همین آموزه  ها مبارزه می  کردیم. شهادت  طلبی  ها و مبارزه  ما با طاغوت از همین منبرها شروع  شد. یعنی این که حضرت امام(ره) عصر روز عاشورای سال ۴۲ تشریف می  برند به مدرسه فیضیه و آن منبر معروف خود را می روند و خطاب به شاه می  گویند که ای جناب شاه! من به تو نصیحت می  کنم، دست از این اعمال و رویه بردار، من میل ندارم که اگر روزی ارباب  ها بخواهند تو بروی، مردم شکرگزاری کنند؛   من نمی  خواهم تو مثل پدرت بشی و شروع می  کنند به شاه نصیحت کردن. بنابراین حضرت امام در برهه  های مختلف از عاشورا و تاسوعا و اربعین و محرم و صفر استفاده کردند برای پیروزی نهضت علیه رژیم. این یعنی هیئت سیاسی.

همچنین پس از پیروزی انقلاب هم ما از این ظرفیت استفاده کردیم. یعنی ما در دفاع مقدس با تمسک به مبارزه و شهادت  طلبی ائمه علیهم  السلام بود که رزمندگان خودمان را تشویق می  کردیم؛ رزمندگان ما با سربندهای «یا فاطمه الزهرا» و «یا حسین» به جبهه ها  رفتند و در آن جا هم می  گفتند که ما می  خواهیم همان طور که امام حسین علیه  السلام شهید شد، شهید شویم.

پس معرفت زایی و شناخت باید از مهم ترین کارکردهای هیئت  باشد. یکی از مهم ترین کارها این است که به مردم بگوییم «هویت حسینی» و «هویت یزیدی» در دوران حاضر مربوط به چه کسانی است. چنانچه رهبر انقلاب فرموده اند: «فهمیدن قضیه عاشورا فقط در تاریخ نیست، در هر زمانی باید دید عناصر تشکیل دهنده هویت یزیدی کجا پیدا می شود؟ آن  گاه در مقابلش باید عناصر تشکیل دهنده  هویت حسینی را به میدان آورد. منبر باید انسان ساز باشد، اندیشه ساز باشد. روضه و نوحه و سینه زنی باید فضا را از مسائل زنده  حسینی، معرفت و آگاهی پر کند.» (۱۳۸۷.۱.۲۳)

۴ . مداح هیئت

راجع به مداحی به  طورکلی نظر رهبر انقلاب این است که اگر محتوای شعر و نوع خواندن آن مداح هنرمندانه باشد بعضاً تأثیرش از دو یا سه منبر هم بیشتر است. بارها ایشان در صحبت  های خود فرموده اند که مداح باعث «معرفت  افزایی» به افراد می  شود. ایشان مداحی را «جوشاندن چشمه  های عواطف در دل  ها» می  دانند: «مداحی، معرفت افزایی است. مداحی، پراکندن معرفت و حکمت و امید و عقیده  راسخ است. مداحی، جوشاندن چشمه های عواطف در دل هاست؛ با استفاده  از هنر شعر، هنر آواز، هنر اجرا.» (۱۳۹۲.۲.۱۱)

یک موقع یک فردی راجع به واقعه   کربلا داستانی می  گوید که داستانش، هم خیلی زیبا و هم خیلی حزن  انگیز است؛ آن فردی هم که می  شنود متأثر می  شود؛ اما یک فرد دیگری می  آید همین داستان زیبا را تبدیل به فیلم یا تئاتر یا یک اثر هنری می  کند و آن وقت خیلی اثر می  گذارد بر قلوب انسان ها؛ اثری که درازمدت است. کار مداح هم مانند کار یک هنرمند است که یک موضوع را با استفاده از نوا و صدای خوش و هنرمندانه به مخاطب عرضه می کند که موجب اثرگذاری بیشتر آن می شود. رهبر انقلاب در یک جایی فرموده اند: «در کار مداحىِ شما چند چشمه  هنری وجود دارد: شعرتان هنر است؛ صدایتان هنر است؛ آهنگی که انتخاب می کنید، هنر است؛ اشارات و کارهایی که انجام می دهید، هنر است. » (۱۳۷۷.۷.۱۹) لذا می  گویند در مداحی، شعر خوب و هنرمندانه خواندن بسیار مهم است.

۵ . اشعار مداحی

راجع به بحث شعر، حضرت آقا می  گویند شعری را قبول داریم و می  گوییم که این شعر برای مجلس امام حسین علیه السلام خوب است که واجد چند خصوصیت باشد. فرموده  اند شعر باید «محکم»، «قوی»، «خوش   مضمون» و «قانع کننده» باشد: «شعر شما باید خوب، محکم، قوی، خوش مضمون و قانع کننده باشد. گاهى قصیده اى که شما مى خوانید، به اندازه  چند منبرِ یک منبرىِ خوش بیان تأثیر مى گذارد. گاهى یک بیت شعرِ بجا به قدر یک کتاب قیمت دارد. اینها آسان و مجانى به دست نمى آید. انسان باید زحمت بکشد، کار و تلاش کند، شعر خوب را بیابد، آن را حفظ کند و بخواند.» (۱۳۷۷.۷.۱۹)

درباره   خصوصیت دیگر شعر فرموده  اند که باید دارای مفاهیم اسلامی باشد و صرف قشنگ و جذاب بودن کفایت نمی کند. مثلاً بعضی از اشعاری را که مداحان می  خوانند قشنگ است و آدم خوشش می  آید، اما هیچ مفهوم اسلامی همراهش نیست. افراد هم می  آیند و همراهش گریه می  کنند اما معرفتی در آن نهفته نیست. به همین دلیل ایشان فرموده اند: «یکی از چیزهایی که باید در این اشعار باشد، عبارت از مفاهیم بلند اسلامی – مثلاً در باب توحید یا نبوت – است. بهترین اشعار قدما در باب توحید و نبوت، همین مدایحی است که شعرای بزرگ ما در مقدمه  دیوان ها و مثنوی هایشان ذکر کرده اند و گفته اند.» (۱۳۶۸.۱۰.۲۸)

۶ . سبک و آهنگ مداحی

درباره  سبک هایی هم که مداحان برای سرود ها و نوحه های خود در ایام ولادت و شهادت انتخاب می کنند، ایشان توصیه ها و نکاتی دارند.

اولین نکته  ای که ایشان راجع به سبک روی آن تأکید دارند، «توجه به موسیقی اصیل ایرانی» است؛ ایشان معتقدند بسیاری از گوشه  های موسیقی ایرانی برگرفته از مرثیه  ها و مداحی  هاست.

یعنی بسیاری از موسیقی  هایی که الان مرسوم است و آهنگسازان ما در دستگاه  های مختلف می  سازند، برگرفته از مرثیه  های مداحی های قدیمی در ایران است. بنابراین مداحان می توانند از این موسیقی اصیل سنتی ایران که اتفاقاً دارای تنوع زیادی هم هست، برای ساخت سبک ها و آهنگ های خود استفاده کنند.

مهم ترین نکات

فضای جلسات مذهبی باید تلفیقی از منطق و عاطفه باشد

این که هیئت عزاداری مراقب باشد که وارد مباحث اسلام سیاسی نشود، غلط است

معرفت زایی و شناخت باید از مهم ترین کارکردهای هیئت ها باشد

اشعار مداحی باید محکم، قوی، خوش مضمون و قانع کننده باشد

در انتخاب سبک مداحی باید به موسیقی اصیل ایرانی توجه شود

مداحی، جوشاندن چشمه های عواطف در دل هاست

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱۵ October 2015 | 7:29 am منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.