با احتمال ۸۰ درصد، از مرگ خود مطلع شوید

مرگ دست خداست، درست؛ اما پزشکانی که می‌خواهند احساس قطعی‌تری نسبت به آینده بیماران خود داشته باشند، با آزمایش‌های جدید، احتمال وقوع آسیب‌های مرگ‌آفرین را در این بیماران و نیز در دیگر افراد دارای برنامه بهداشت، تندرستی و مراقبتی، برآورد می‌کنند.

نویسنده پزشکی خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در گزارشی که امروز منتشر شد، از طراحی آزمونی خبر می‌دهد دوازده سؤالی، که هرچه نمره شرکت‌کنندگان در آزمون کمتر باشد، احتمال مرگشان نیز کمتر است. این هم فایده یک نمره پایین و کم در امتحان.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، در این گزارش آمده است: به تازگی تستی جدید طراحی شده است که در آن، شما نیازمند کسب نمره پایین هستید نه بالا.

این امتحان دوازده ‌سؤالی، میزان خطر مرگ شما را در چهار سال آینده پیش‌بینی می‌کند؛ یعنی هرچه نمره شما بیشتر شود، این خطر بیشتر است.

این تست که برای افراد بالای پنجاه سال است، توسط عده‌ای از محققان مرکز امور پزشکی «سان‌فرانسیسکو» طراحی شده و برای کمک به پزشکان و بیمارانی است که می‌خواهند، احساس قطعی‌‌تری نسبت به آینده داشته باشند و همچنین برای تطابق برنامه‌های بهداشتی و مراقبتی با بیماران.

دکتر «سئی لی» مدیر این برنامه می‌گوید: «ما می‌دانیم که بیماران و خانواده‌ها اطلاعات بیشتری را برای آینده می‌خواهند. این یکی از سؤالات عادی هر انسانی است که در آینده چه بر سر من می‌آید».
این گزارش روز چهارشنبه در مجله انجمن پزشکی آمریکا به چاپ رسید.مقیاس‌های این تست مرتبط با مرگ‌ومیر است.
دیابت، سیگار کشیدن و قدم زدن بی‌معنی در طول چند خیابان و خانه، هر کدام ۲ امتیاز دارد. دقت نمرات هر چهار سال یک بار، بعد از سن شصت سالگی، بیشتر می‌شود.

نمره بین صفر تا پنج، نشان‌دهنده احتمال مرگ کمتر از ۴ درصد و در چهار سال آینده است، حال آن‌که نمره ۱۴ این احتمال را به ۶۴ درصد افزایش می‌دهد.

در این تست، از عادات خوردن شما پرسیده نمی‌شود، اما از شما پرسیده می‌شود که آیا توانایی هل دادن یک صندلی در عرض اتاق را دارید یا خیر؟

محققان می‌گویند: این تست با دقت تقریبی ۸۱ درصد به اشخاص پیر، شانس زنده ماندنشان را نشان می‌دهد.
البته محققان توصیه کرده‌اند که این کار را در خانه نکنید، چراکه باعث ایجاد پیش‌داوری برای شما می‌شود.

شماری از کارشناسان نیز می‌گویند: تست یادشده به علت وجود فاکتورهای دیگر، نمی‌تواند چندان دقیق باشد، چراکه فاکتورهایی برای افزایش شانس زندگی وجود دارد؛ مانند ترک سیگار یا ورزش کردن.

این تست بر پایه اطلاعات به دست آمده از ۱۱۷۰۱ آمریکایی بالای پنجاه سال است که در سال ۱۹۹۸ در این تحقیق شرکت کردند. محققان با حمایت مالی «انستیتو ملی سن و سال» طی چهار سال این نتایج را تحلیل کردند. آنان احتمال مرگ را بر اساس خصوصیات بهداشتی اشخاص محاسبه کردند که باعث پیش‌بینی احتمال مرگ در چهار سال آینده زندگی می‌شود.

دکتر «دونالد جوریویش» از مدیران دانشگاه «ایلینویز» شیکاگو، که ۵۲ سال دارد، این آزمایش را انجام داده و با آوردن یک نمره پایین می‌گوید: احساس بهتری نسبت به آینده دارد.

دکتر «جورج لینج» ۵۷ ساله از این تست به خاطر عدم اندازه‌گیری فشار خون و کلسترول انتقاد کرده است. وی که نمره کمی را به دست آورد، دارای اضافه وزن است و تعجب می‌کند که چرا به خاطر آن، امتیازی نگرفته است.«لی» می‌گوید: دیابت و ناتوانی در قدم زدن در چند خیابان، امتیازات بیشتری دارند.

یک نظر برای "با احتمال ۸۰ درصد، از مرگ خود مطلع شوید" ارسال شده

نظرات بسته شده است.