محصولات دانلودی

با افغانها شوخی قشنگی نکردیم

کار، سرمایه، مسکن، زن، تابعیت برای فرزندان و …. زمینه‌هایی هستند که اگر برای هر پناهنده‌ای فراهم باشد، هیچ گاه فکر رفتن از سرزمین میزبان به سرش نمی‌زند؛ چه رسد به افغانی‌ها که در کشورشان هیچ روزنه حیاتی نیست.


به گزارش گروه اجتماعی ایسنا طی سالهای گذشته بسیاری از مشاغل همچون خدمات شهری، حفاریهای آب و فاضلاب، ساختمان‌سازی و حتی برخی صنایع در انحصار افغانی‌های حاضر در ایران درآمده است.


درعین حال ازدواج دختران ایرانی با مردان افغانی در بین اقشاری از جامعه رواج بیشتری پیدا کرده و اگر تا دیروز این نوع ازدواجها به صورت پنهان از چشم قانون و عرف، صورت می‌گرفت، امروز افغانها، ازدواج با زن ایرانی را پس از حداقل ۱۰ یا ۱۵ سال زندگی در کشورمان سخت نمی‌دانند و حتی حق خود تلقی می‌کنند.


با این وصف داشتن کار و ازدواج با زن ایرانی، دولت را هم مجبور کرده است که به آنها اقامت غیردائم بدهد و در گام بعدی شاهد هستیم که دولت، در راستای کمک به زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند، با شرایطی، به فرزندان بالای ۱۸ سالشان، حق تابعیت می‌دهد.


هیچ کدام اینها اگر نگوییم به بیراهه رفتن دولت است و مورد انتقاد، می‌تواند زمینه‌ساز سؤالات دیگری در خصوص حضور سامان نیافته افغانهای غیرمجاز در ایران باشد.


گروه اجتماعی ایسنا در همین باره گفت‌و‌گویی با علیرضا احمدی، رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه انجام داده و به بررسی علل شکست طرح بازگشت داوطلبانه افغانها از ایران و تبعات مختلف ادامه حضور طولانی مدت آنها پرداخته است.داماد خارجی زیاد داریم


احمدی ابتدا به تعداد نسبتا قابل توجه ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع بیگانه اشاره می‌کند و می‌گوید: به هر حال ایرانی‌ها داماد خارجی زیاد دارند و ازدواج با اتباع خارجی از سوی خانواده‌های ایرانی بخصوص در خانواده‌های بی‌بضاعت، عموما بدون کسب اطلاعات از مراجع قانونی و وزارت امور خارجه صورت می‌گیرد.


رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجهخاطرنشان می‌کند که کسب اجازه از دولت در ازدواج با مردان خارجی برای حفظ حرمت، ارزش و حقوق قانونی و امکانات مناسب زندگی افراد بوده تا پس از مدتی زندگی آنها، به دلیل اطلاع از گذشته فرد خارجی بر هم زده نشود.


وی تأکید می‌کند که حق و حقوق قانونی بسیاری از زنان در این نوع ازدواجها که بدون کسب اجازه قانونی صورت می‌گیرد، در مورد مهریه، دارایی‌ها، حضانت و بسیاری موارد دیگر دچار مشکل می‌شود.


رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه بر این باور است که اگر امروز افغانها براحتی با زنان ایرانی ازدواج می‌کنند، دلیلی جز تمایل و فراهم کردن زمینه‌های مناسب از سوی خودمان ندارد. بواقع ما ایرانی‌ها افغانها را غریبه نمی‌دانیم. اگر چه برای ما مشکلات و آسیبهای زیادی داشته‌اند.شرایط افغانستان را نمی‌توان نادیده گرفت


به گزارش ایسنا طی سالهای گذشته، مرزهای شرقی ما مانع جدی برای عبور و مرور غیرقانونی و غیرمجاز افغانها نداشته و آنها بصورت جدی نه برای خروج و نه برای ورود مجدد خود به ایران هیچ گونه نگرانی ندارند و این واقعیت پیش روی ماست.


رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه در این باره معتقد است که به هر روی نمی‌توان حضور همسایه‌ای با شرایط افغانستان را در نظر نگرفت و لازم است با آنها به شکل ایجابی برخورد داشت. واقعیت این است که شرایط زندگی در افغانستان به هیچ وجه مناسب نیست و آوارگان این کشور با توجه به شرایط آماده و بی‌دردسر در ایران تمایل به زندگی در کشورمان را پیدا می‌کنند.

احمدی می‌گوید: یا باید به کمک سایر کشورها به بازسازی افغانستان و ایجاد فضاهای لازم در آنجا اقدام و تلاش کنیم که به جای کشت خشخاش و انتقال آن به ایران، چغندرقند بکارند و در همانجا از آنها خریداری کنیم و یا بگذاریم مثل ۲۷ سال گذشته، افغانها بیایند و بروند و بدون دغدغه‌ از امکانات کشورمان استفاده کنند و رابطه مسالمت‌آمیز گذشته‌ هم ادامه یابد؛ اما …


وی ادامه می‌دهد: در این صورت، یک امای بزرگ وجود دارد و آن این که پس از ۲۷ سال، تصمیمات جدی‌تری برای ادامه حضور افغانها در کشور بگیریم.در مورد ساماندهی اتباع غیرمجاز شوخی قشنگی را آغاز نکردیم


رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه اعتقادش را در خصوص ساماندهی حضور افغانها و نقد سیاستهای گذشته این گونه بیان می‌کند: باید پس از ۲۷ سال، مشکل رسیدگی به امور افغانهای ساکن ایران و افغانهایی که هر روز از مرزهای کشورمان تردد می‌کنند را تا به حال حل می‌کردیم و خودمان را با «نمی‌شودها» و «اما اگرها» سرگرم و قانع نمی‌کردیم. بنابراین به نظر می‌رسد رسیدگی به این مساله چندان مشکل هم نبوده باشد و برنامه ما در ارتباط با اخراج اتباع افغانی غیرمجاز شوخی قشنگی نبود.


احمدی گفت: پس از سالها مقاومت در مرزهای شرقی، هنوز هم بزرگترین مشکل خود را انسداد مرزها اعلام می‌کنیم؛ حال آن که در مورد قرارگاهی که برای رسیدگی جدی به این مساله در مرز احداث کرده‌ایم، توجه کافی نداریم.


وی با اشاره به عدم تخصیص اعتبار لازم به قرارگاه شرق می‌گوید: انسداد مرز به شکل فعلی، مبارزه هر روزه با اشرار و قاچاقچیان به تنهایی و بدون کمک کشورهای همسایه، کار و وظیفه مشکلی است که لاجرم بر گردن ایران قرار گرفته و گریزی از آن نیست؛ پس چرا نباید در مورد آن جدی اقدام کنیم.


رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه می‌افزاید: از سوی دیگر در حال حاضر بخش ابل توجهی از افغانها، در بازار کار ایران حاضر هستند و حضور طولانی مدت و ارزان آنها در بسیاری از مشاغل، امری لایتغیر شده و کارفرمایان تاکید می‌کنند که اگر افغانها بروند، بسیاری از این شغلها روی زمین می‌مانند.


وی بر این باور است که باید در شرایطی که افغانهای ساکن ایران، تمایل به حضور در بازار کار کشورمان را دارند و ایرانی‌ها نیز حضور آنها را غیرمفید نمی‌دانند، باید به این حضور سامان و به آنها گواهی اشتغال و سایر مدارک رسمی داد و از آنها عوارض مردم عادی را دریافت کرد.رفت‌و‌آمد بی‌دغدغه افغانهای غیرمجاز


رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه در توصیف وضع موجود، همچنین به رفت و آمد و فعالیت بی‌دغدغه‌ افغانی‌های غیرمجاز در سطح شهرها اشاره کرده و می‌گوید: اتباع افغانی و غیرافغانی غیرمجاز، براحتی در سطح شهر در کنار سایر مردم ما کار می‌کنند؛ تردد می‌کنند و در برخی موارد تکدیگری هم می‌کنند. در حالیکه در کشورهای دیگر (غیرهمسایه)، اتباع خارجی با هزار ترفند خود را از چشم ماموران پنهان می‌کنند اما بالاخره ماموران آنها را دستگیر کرده و تکلیفشان را روشن می‌کنند.


وی می‌افزاید: متاسفانه نه تنها در داخل شهرهای ما این وضعیت حاکم نیست، بلکه برخورد با اتباع غیرمجاز در مرزها نیز چندان جدی به نظر نمی‌رسد و حتی در برخی قسمتهای مرز، این آزادی در تردد به صد درصد هم می‌رسد.


احمدی خاطرنشان می‌کند: که باید شرایط را برای اتباع مجاز که مجوز دارند، به نحوی آماده کنیم که آنها نگران خروج خود از کشور و بازگشت و دریافت مجوز نباشند تا کمتر به سمت ورود و خروج غیرقانونی بروند. به این ترتیب هم دولت می‌تواند تعداد آنها را به طور واقعی داشته باشد و هم می‌توان امیدوار بود که وضعیت قاچاق انسان تا حدودی سامان یابد.


رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه با اشاره به تردد کوتاه‌مدت ولی چشمگیر ایرانی‌ها به ترکیه و بازارهای مرزی این کشور گفت: ایرانی‌هایی که هر روز برای خرید کالاهای مختلف به ترکیه تردد می‌کنند، درآمد سرشاری را برای ترکیه به همراه می‌آورند و چنانچه ما نیز تردد افغانی‌ها را در مرزهای شرقی ساماندهی کنیم، می‌توانیم از چنین امکانی برخوردار شویم.


احمدی در عین حال تاکید می‌کند: متاسفانه عدم مواجهه درست با افغانها طی سالهای گذشته، باعث شده که آنها «برنامه‌های اخراج اتباع خارجی غیرمجاز» دولت را باور نکنند؛ چرا که کمتر جریمه یا اخراج شده‌اند.واقعا دولت می‌خواهد افغانها بروند؟


به گزارش ایسنا وقتی با شرایط «شکست طرح خروج داوطلبانه افغانها از ایران» و «عدم رسیدگی جدی به ادامه حضور آنها در کشور» مواجه می‌شویم، ساده‌ترین چیزی که به ذهن می‌رسد می‌تواند این باشد که نکند برخی‌ها اصلا نگران رفتن افغانها و تعطیل شدن برخی کارهای دفتری و اداری مربوط به امور اتباع باشند و چون مردم ایران، افغانی‌ها را به عنوان مهمانان ناخوانده، همه جوره پذیرفته‌اند، پس بهتر است چندان نسبت به خروج آنها اصرار نداشته باشیم.


خبرنگار ایسنا این ذهنیت را در قالب سؤالی از چند مسؤول حوزه اتباع در سازمانهای مختلف مطرح کرد. آنها نسبت به تایید این مساله تردید نداشتند و تاکید کردند که نباید این مساله مهم یا همان ذهنیت توصیف شده را بی‌ارزش دانست.


فلسفه طرح چنین ذهنیتی شاید عدم پاسخ درست به سوال مهم و اساسی باشد که معتقد است برنامه‌های پیش‌بینی شده اخراج افغانها و اتباع بیگانه غیرمجاز از کشورمان، با کندترین حالت ممکن پیش می‌رود و هیچ برنامه جدیدی هم جز جمع‌آوری ضربتی اعلام نمی‌شود؟


از سویی دیگر به نظر نمی‌رسد که وزارت کشور به عنوان نهاد مسؤول در این مساله، نتواند اجبار یا الزام بیشتری برای کارفرمایان در آب و فاضلاب، مخابرات، شهرداری و … ایجاد کند؟ همچنین خبری از اقدام جدی‌تر شورای هماهنگی اتباع خارجی غیرمجاز که در آن نمایندگان رسمی چندین دستگاه مسؤول حاضر هستند، نیست.


یادآور می‌شویم احمد حسینی، مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، شهریور ماه امسال از برنامه دولت برای ساماندهی اتباع مجاز افغانی تا سه ماه آینده (پایان آذر ماه) خبر داده بود؛ اما طی این مدت هر بار که خبرنگار ایسنا از وی یا وزیر کشور در خصوص این طرح سؤال کرد، پاسخ مشخصی داده نشد و به نظر می‌رسد هنوز در مورد این طرح، برنامه‌ریزی کافی صورت نگرفته و شاید اعلام شروع برنامه‌ریزی برای اتباع افغانی مجاز که سالهاست در کشور بدون ساماندهی زندگی می‌کنند، پس از یک نگرانی کوتاه مدت شکل گرفته و بعد مجددا فراموش شده است.تراکم جمعیتی اتباع افغانی در برخی شهرها نگران‌کننده است؟


به گزارش ایسنا، بنا به گفته مسؤولان محلی شهرستانهای استان تهران بخصوص ورامین، پاکدشت و اسلامشهر، بیش از نیمی از جمعیت این شهرستانها را اتباع افغانی تشکیل می‌دهند و حضور اتباع شاغل در مشاغل گوناگون در همه نقاط آن مشهود است. اگر سری به شهر ری و محله‌هایی چون زمان‌آباد بزنیم متوجه تراکم جمعیتی و نمودهای اجتماعی آن خواهیم بود. از سوی دیگر برخی استانهای شرقی نیز جمعیت قابل توجهی از افغانها را در خود جای داده‌اند و به تبع آن بافت زندگی شهری و اجتماعی استانها تغییر کرده است.باید تراکم جمعیتی افغانها را به سمت شرق ایران و سپس کشورشان برد


احمدی، رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ایسنا در این باره تأکید می‌کند که باید برای خروج تدریجی اتباع افغانی از کشورمان، تراکم جمعیت آنها را به سمت شرق کشور ببریم تا در شرایط تراکم جمعیت، زمینه‌های کار و زندگی برای آنها سخت شود و در عین حال زمینه‌های کار و زندگی را در کشورشان فراهم کنیم تا پس از مدتی نسبت به ترک ایران و حضور در کشور خود تمایل پیدا کنند.منافع کشور یا منافع کارفرمایان، کدامیک ترجیح دارد؟


به گزارش ایسنا سالهای سال است که گروهی از کارفرمایان ایرانی، در بخشهای مختلف کار از جمله تولید و صنعت، از نیروی کار ارزان قیمت و پرکار افغانی، بدون پرداخت مالیات به دولت استفاده و درآمدهای سرشاری کسب کرده‌اند.


اگر چه سالهاست افغانها در ساختمان‌سازی و برج‌سازی، احداث کانالهای فاضلاب، ساخت تاسیسات شهری و نیز خدمات شهری همه کاری انجام داده‌اند و پرکار هم ظاهر شده‌اند، اما این وضعیت نه برای آن عده از افغانها که برخلاف دسته دیگری از هموطنانشان، مجبور به انتخاب این مشاغل در ایران بوده‌اند، سود مالی داشته و نه سودی حاصل از حضور اتباع بیگانه نصیب مردم و دولت شده است.ماهانه۱۵۰ هزار تومان به افغانها بدهیم تا بروند، بهتر است


احمدی، رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا در این باره می‌گوید: استدلال سازمانها و یا کارفرمایانی که حاضرند بدون برنامه ساماندهی دولت، نیروی کار ارزان افغانی را برای امور خود بکار گیرند، قابل قبول نیست و نمی‌توان منافع بلند مدت کشور را در کنار منافع کوتاه مدت این سازمانها و کارفرمایان قرار داد.


به گفته وی منافع کشور ایجاب می‌کند که مثلا سازمانی، به جای هزینه سالانه ۷۰ میلیارد تومانی خدمات خود با بکارگیری نیروی کار افغانی، هزینه‌ای دو برابر داشته باشد اما از سیاستهای دولت در ساماندهی اتباع غیرمجاز بیگانه تبعیت کند.


وی با اشاره به یارانه‌ای که روزانه بابت حضور هر افغانی مجاز یا غیرمجاز به کشور تحمیل می‌شود، می‌گوید: بر اساس محاسبات ما، حتی اگر به هر افغانی، ماهانه ۱۵۰ هزار تومان بدهیم تا از کشور خارج شود، به نفع کشور عمل کرده‌ایم.روزانه ۲ دلار صرف ارائه امکانات به افغانی‌ها در ایران می‌شود


به گزارش ایسنا ملاحظات اجتماعی و مردم‌شناسانه بر این امر صحه می‌گذارد که حضور طولانی مدت یک قوم یا ملیت متفاوت در کشوری دیگر، چنانچه با درگیری و مناقشه همراه نباشد و به زندگی مسالمت‌آمیز بینجامد، در طولانی مدت، جداسازی‌ها امکانپذیر نیست و تفکیک آنها به اجبار یا تحقیر، می‌تواند دردسرساز هم بشود.


به گفته رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه ، بر اساس محاسبات صورت گرفته، روزانه برای امکانات بهداشتی، غذایی، سوخت، مسکن، حمل و نقل عمومی، آموزش و پرورش افغانها در ایران، حدود ۲ دلار هزینه می‌شود.مهمان‌نوازیها مجانی است؟


شاید شما این ذهنیت را داشته باشید که ایران چندان مجانی هم از افغانی‌ها مهمان نوازی نکرده و بابت حضور هر افغانی، مبلغ قابل توجهی از سازمانهای بین‌المللی می‌گیرد!


اکنون این سوال مطرح است که آیا آمار و ارقام مشخصی از دریافت‌های ایران در سالهای گذشته از سازمانهای بین‌المللی برای حضور افغانها در کشورمان وجود دارد؟می‌توان گفت سالانه ۴تا۵ میلیون دلار به ایران کمک می‌شود


احمدی، رییس اداره تابعیت و امور پناهندگان وزارت امور خارجه توضیح می‌دهد: ایران پول ثابت و مشخصی بابت حضور افغانی‌ها از سازمانهای بین‌المللی نمی‌گیرد؛ چرا که سازمان بین‌المللی پناهندگان، بودجه‌ریزی مشخصی ندارد و به مناسبتهای مختلف و با توجه به کمک‌های دیگر کشورها، هر از گاهی، مبالغی را به کشورها پرداخت می‌کند و یا وام می‌دهد؛ ولی می‌توان گفت که حدودا سالانه ۴ تا ۵ میلیون دلار به ایران پرداخت می‌شود.و این واقعیتی پیش روی ماست!به گزارش ایسنا با اوصافی که به آنها اشاراتی شد، به نظر می‌رسد باید در خصوص ساماندهی اتباع افغانی مجاز و غیرمجاز در ایران، با توجه به شرایط افغانستان، هر گونه تعارف را کنار بگذاریم و بپذیریم همان گونه که مسؤولان امر تاکید می‌کنند این واقعیتی پیش روی ماست و باید واقع‌بینانه‌تر برنامه‌ریزی و عمل کرد تا خسارات حضور طولانی مدت افغانی‌ها و سایر اتباع بیگانه غیرمجاز بیش از این متوجه جامعه نباشد و دست کم سود مالی سرشار را نصیب منحصرا افرادی نکند که از نیروی کار بیگانه بهره می‌گیرند و تن به سیاستهای دولت هم نمی‌دهند

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 57
  • ۰۲ دی ۸۵
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما