با صدای پرویز پرستویی، ترانه علیدوستی و ثریا قاسمی …
با صدای پرویز پرستویی، ترانه علیدوستی و ثریا قاسمی


«جمشید و خورشید» علیه فیلم «۳۰۰» به نمایش در می‌آید


خبرگزاری فارس: فیلم انیمیشن«جمشید و خورشید» پس از ۳ سال کار و هزینه‌ای بیش از ۵۰۰ میلیون تومان آماده نمایش شده است. این فیلم باهدف تولید و نمایش آثار برگرفته از واقعیت‌ها و فرهنگ کهن ایرانی ساخته شده است.


به گزارش خبرگزاری فارس، تهیه‌کننده فیلم انیمیشن سینمایی «جمشید و خورشید»امروز در نشستی به مناسبت آماده شدن این فیلم گفت: هالیوود همواره تلاش کرده است قهرمان‌های دروغین خود را از طریق آثار سینمایی و انیمیشن به دنیا صادر کند.

نادر یغمائیان گفت: فیلم «۳۰۰»،‌اسکندر و آثاری با این مضامین برای تخریب واقعیت‌های تاریخی و فرهنگی ملت صلح دوست ایرانی ساخته می‌شوند و تلاش دارند در راستای تبلیغات دروغین علیه ما افکار عمومی را مورد تاثیر قرار دهند.

ویادامه داد: تولید و نمایش فیلم «۳۰۰» محصول فعالیت دولت‌هایی است که با نظام جمهوری اسلامی ایران مشکل دارند و تلاش می‌کنند با استفاده از قدرت رسانه‌ای اهداف خودشان را شکل بدهند.

تهیه‌کننده «جمشید و خورشید» تاکید کرد:‌ یکی از راه‌های مقابله با تحریف واقعیت‌های فرهنگی ما تولید و نمایش آثار برگرفته از واقعیت‌ها و فرهنگ کهن ایرانی است، فیلم «جمشید و خورشید» نیز با همین هدف ساخته شده و امروز آماده نمایش در داخل و خارج کشور است.

یغمائیان گفت: امروز شخصیت‌های انیمیشن آمریکا، ژاپن و چند کشور دیگر سال‌هاست در تلویزیون و ویدئوهای خانه‌های ما نمایش داده می‌شود و باید با تولید و نمایش آثار ایرانی تاثیر این قهرمان‌های غیرواقعی را در میان مخاطبان از میان برد.
بهروز یغمائیان کارگردان فیلم «جمشید و خورشید» نیز گفت: تولیدفیلم‌های اینمیشن یا آثاری که از تکنیک‌های کامپیوتری بهره‌ می‌برند، هزینه کمتری نسبت به آثار رئال ندارد، اما هالیوود با توجه به تاثیر این گونه آثار که مخاطبان زیادی دارند، سعی در تخریب فرهنگ و تاریخ ملت بزرگ ما دارد.

وی که پیش از این فیلم انیمیشن سینمایی «خورشید مصر» را ساخته است، افزود: نمایش فیلم «۳۰۰» قطعا بی‌هدف نیست، چرا که این گونه فیلم‌ها فرصت مناسبی برای تهاجم علیه تاریخ و فرهنگ کهن ما به شمار می‌آید و از آنجا که آثار سینمایی مخاطبان بسیاری در سراسر دنیا دارد هنرمندان ما نیز باید با آثار ارزشمند خود به مقابله با این تهاجم برخیزند.

بهروز یغمائیان تاکید کرد: وجود لوح کوروش یا شعر سعدی در سردر سازمان ملل فرهنگ و صلح طلبی ملت ایران را به نمایش می‌گذارد، اما مخالفان تلاش می‌کنند با نمایش فیلم‌هایی نظیر ۳۰۰ تصویر خشن و جنگجو و غیرواقعی از ایرانیان ارائه دهند.

در این نشست همچنین فریدون فرهودی فیلم‌نامه نویس و مشاور فیلم‌نامه فیلم «جمشید و خورشید» در همین‌باره گفت: در سینمای هالیوود همواره تلاش شده است که با خلق و نمایش قهرمان‌های مختلف واقعیت را به نفع خودشان جلوه بدهند. در آثار مختلف از تارزان گرفته تا فیلم‌هایی مثل ۳۰۰ آنها با استفاده از شیوه‌های روایتی و ساختاری تحریف‌های خود را به رنگ واقعیت درآوردند.

وی افزود: خارجی‌ها حتی در نمایش آثار ایرانی و حضور فیلم‌های ما در جشنواره‌ها نیز آثاری را گزینش می‌کنند که نگاهی منتقدانه به مسایل داخلی داشته باشد، به همین دلیل آثار دفاع مقدس را مورد بی‌توجهی قرار می‌دهند و فیلم‌های داستانی ما بی‌توجه‌اند.
فرهودی گفت: نمایش فیلم‌هایی مثل جمشید و خورشید گام کوچکی برای باورپذیری و ارایه چهره انسانی، صلح دوست و با فرهنگ ایرانیان است.

گفتنی است، فیلم «جمشید و خورشید» پس از ۳ سال کار و هزینه‌ای بیش از ۵۰۰ میلیون تومان آماده نمایش شده است. در این فیلم پرویز پرستویی، ترانه علیدوستی و چنگیز جلیلوند،‌ رامبد جوان،‌ ثریا قاسمی و … به جای شخصیت‌های فیلم حرف زده‌اند.