بحران پناهجویان، جهانی است، نه اروپایی

بحران پناهجویان، جهانی است، نه اروپایی

جهان > اروپا – گروه بین‌المللی بحران با انتشار بیانیه‌ای ضمن هشدار در مورد گسترش دامنه بحران پناهجویان در مناطق مختلف جهان، از رهبران کشورهای قدرتمند خواسته این بحران را تنها مربوط به اروپا ندانند و پیش از آنکه شرایط به یک بحران تمام‌عیار انسانی تبدیل شود، برای مهار بحران پناهجویان در سطح جهان دست به اقدام بزنند.

در بیانیه گروه بین‌المللی بحران آمده که نشانه‌های بسیاری وجود دارد که «از گسترش بیش از پیش جنگ و درگیری‌های خونین در جهان حکایت می‌کند؛ جنگ‌هایی که علاوه بر تلفات بالا به آواره‌شدن میلیون‌‌ها نفر در جهان منجر شده‌اند». جنگ سوریه طی ۵سال گذشته به تنهایی ۱۲میلیون آواره به‌جا‌گذاشته است که حدود ۵میلیون نفر از آن‌ها این کشور را ترک کرده‌اند و به کشورهای دیگر پناه برده‌اند.

سازمان ملل سال گذشته در گزارشی اعلام کرد که با احتساب آواره‌های جنگ سوریه، تعداد آواره‌های کنونی جهان از مرز ۶۰میلیون نفر گذشته که یا داخل خاک سرزمینی کشورشان آواره‌اند یا به کشورهای دیگر پناه برده‌اند. گروه بین‌المللی بحران در بیانیه خود اشاره می‌کند که مهم‌ترین بحران‌های پناهجویان، مربوط به درگیری‌های سوریه، افغانستان و سومالی است. حدود ۲۰میلیون نفر از مردم جهان برای فرار از جنگ و درگیری از کشورهای خود خارج شده‌اند که حدود نیمی از آن‌ها از این سه کشور می‌آیند.

گروه بین‌المللی بحران، که یک سازمان بین‌المللی غیردولتی مستقر در بروکسل است، به بررسی درگیری‌‌ها و بحران‌های جاری در نقاط مختلف جهان می‌پردازد. این نخستین بار است که این سازمان با صدور بیانیه‌ای رسمی، رهبران جهان را خطاب قرار داده و از آن‌ها می‌خواهد «اقدامات خود را برای مهار بحران جهانی آوارگان هماهنگ کنند». در این بیانیه آمده که شرایط نه‌تنها در کشورهای محل درگیری وخیم‌تر از گذشته شده، بلکه کشورهای مجاور این درگیری‌‌ها مانند اردن، ترکیه، یونان، کنگو، روآندا و تانزانیا نیز دچار بحران‌های متعدد اقتصادی، اجتماعی و امنیتی شده‌اند.

گروه بین‌المللی بحران، افزایش ناگهانی روند ورود پناهجویان به اروپا طی سال گذشته را نیز مورد توجه قرار می‌دهد اما در عین حال می‌گوید که بحران پناهجویان را نمی‌توان «یک بحران اروپایی» دانست. طی سال گذشته میلادی حدود یک میلیون و ۴۰۰هزار پناهجو وارد اروپا شده اند؛

موضوعی که کشورهای اروپایی را با شرایطی روبه‌رو کرده که پس از جنگ جهانی دوم بی‌سابقه بوده است. به اعتقاد این سازمان، «این کشورهای همسایه مناطق درگیری هستند که بار اصلی در بحران پناهجویان و آوارگان جهان را به دوش می‌کشند: ۹۵درصد از آواره‌های سوریه‌ای در کشورهای همسایه سوریه به سر می‌برند نه در اروپا.» گروه بین‌المللی بحران همچنین اشاره می‌کند در همسایگی سومالی، کمپ ددعب در شمال کنیا که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین کمپ آوارگان در جهان نام برده می‌شود، حدود ۳۳۰هزار آواره سومالیایی را در خود جا داده است.

طبق گزارش‌های سازمان ملل، کشورهای پیشرفته و توسعه یافته تنها حدود ۱۴درصد از آوارگان جهان را پناه داده‌اند و باقی آن‌ها در کشورهای در حال توسعه و ضعیف‌تر به سر می‌برند. گروه بین‌المللی بحران با انتقاد از اروپایی‌‌ها می‌گوید: «سؤالاتی جدی در مورد رویکرد استثناگرایانه اروپایی‌‌ها مطرح می‌شود؛ درحالی‌که کشورهای بسیاری هستند که سال‌هاست بار پذیرش آوارگان در جهان را به دوش می‌کشند و آن‌ها بحران پناهجویان را تنها از منظر مشکلاتی که برای خودشان به‌وجود آمده می‌بینند.» این سازمان از رهبران جهان می‌خواهد به ریشه بحران پناهجویان در جهان که همان ادامه جنگ و درگیری است پرداخته و با پایان دادن به تقابل‌‌ها، به حل بحران پناهجویان کمک کنند.