برادرکشى در شیراز// برادرى سه برادرش را به قتل رساند

 با تلاش ماموران پلیس آگاهى فارس ظرف ۲۰ روز پرده از راز قتل سه بردار برداشته شد . اکنون شرح اجمالى وتحلیل کارشناسى وقوع این خبر را از دید یک کارشناس ارشد علوم اجتماعى مى خوانیم .

به گزارش سرویس اجتماعى آریا به نقل از پایگاه اطلاع رسانى پلیس ، صبح روز ۹ خرداد ماه سال جارى ماموران مبارزه با قتل پلیس آگاهى استان فارس ازکشف جسد مردى ناشناس درجاده شهرصدرا واقع در شمال شهر شیراز مطلع شدند .
ماموران سریعاً درمحل حاضر و با تحقیقات انجام شده توسط عوامل تخصصى صحنه قتل و بازپرس مشخص شد ، جسدحدود ساعت ۰۵:۳۰ همان روزتوسط افراد عبورى در حالى که در داخل پتو در زیرکانال درحاشیه جاده انداخته شده کشف وضعیت جسد به گونه اى بود که بنظرمیرسید درحالت خواب مورد ضرب وجرح ازناحیه سمت راست سر توام با پارگى گوش قرارگرفته است.
پس از ده روز از کشف جسد ماموران شعبه مبارزه با قتل پلیس آگاهى استان فارس خبر از کشف اجسادى دیگر در منزلى واقع در شهرک گلستان شیراز مطلع شدند .
دربررسى هاى پلیسى مشخص شد ، هر دو جسد که در این منزل وجود دارد، برادر هستند که قاتل یا قاتلان بعد از به قتل رساندن هر دو برادر ، اجساد را روى هم انداخته و با پتو و البسه پوشانده اند.درتحقیقات و پیگیرى هاى پلیسى مشخص شد ، متهم به قتل که برادر مقتولان مى باشد ، محمد ۳۷ ساله نام دارد که ” گچکار ” متاهل داراى یک فرزندپسر۱۴ساله ، ضمن آنکه خود متهم ، سالها اعتیادبه موادمخدردارد و با همسرش اختلاف داشته و با وجود اختلافاتى که با برادرانش داشته دست به کشتن هر سه برادر خود زده است .
در ادامه تحقیقات متهم به قتل سه برادرش احمد- محسن ورحیم به انگیزه اختلاف خانوادگى که در زندگى وى دخالت مى کردند و او را طرد کرده ، اقرار کرد.
وى در اعترافات خود بیان کرد ؛ برادرانش به علت اعتیادش به مواد مخدر وى را طرد کرده و در کار “بنایى و ساختمانى”او را همراهى نمى کردند و همچنین پدرخانواده نیز اورا طرد کرده و در واقع به علت اختلافات خانوادگى و نوعى حسادت به علت اعتیادش دست به این جنایات فجیع زده است .
در اینجا ما در خصوص وقوع این خبر نظر کارشناسى ومشاوره اى یک کارشناس ارشد علوم اجتماعى را جویا شده ایم که با همدیگر مى خوانیم .
“على محمدجعفرى ” کارشناس ارشد علوم اجتماعى مى گوید : برادر کشى در رسم و مرام کدام یک ازجوامع بشریست که اینگونه برادرى برادر خود را بکشد ،چه عاملیست که اینگونه انسان قلب رئوف خود را سنگ مى کند و جاى مهر و محبت را به کینه و عداوت مى دهد.حسادت چه صفت رذیله اى است که براساس آن انسان برادر تنى خود را نیز مى کشد و این حسادت از چه نشات میگیرد ؟ اگر برادران یوسف برادر خود را در درون چاه انداختند دلیل آن چه بود ؟ باز هم حسادت ، حسادت ریشه دیرینه ترى نیز دارد. قابیل نیز به دست هابیل برادر خود کشته شد . اگر آن روز این حسادتها صورت مى گرفت انسان در ابتداى خلقت بود، ولى انسان امروزى که ادعاى رشد وبلوغ فکرى دارد ،چرا؟ شاید بگوییم آن روز مواد مخدر نبود ،اعتیادى نبود،قرصهاى مخرب و غیره نبود .
آرى اعتیاد، به راستى با اعتیادى که انسان را این گونه به کام فلاکت مى رساند چه باید کرد و یا با انسانى که در دام اعتیاد گرفتار شده چه باید کرد ،آیا باید اورا طرد کرد، او را کتک زد و یا او را از خانه بیرون انداخت ؟
آنچه مسلم است، اعتیاد یک مرض خانمان سوز است که دامن جوامع امروزى را گرفته است و مى بینیم که چگونه فردى به واسطه اعتیاد ،برادران خود را مى کشد و حسادتى که به واسطه طرد خانواده که فرد مجبور است شب را به بدترین شرایط به صبح برساند ناشى از همین اعتیاد است ،چرا که این اعتیاد همه چیز را از فرد مى گیرد و باعث طرد فرد از خانواده مى شود واو را عقده اى و قصى القلب مى کند .
حال اگر فردى دچار اعتیاد شد باید او را طرد کرد؟ و او را به حال خود رها کرد تا دست به هر عملى بزند؟
باید بپذیریم که این فرد از ما بوده ودر زندگى و معاشرت ما زتدگى مى کرده ،پس براى نجات او و به دست آوردن هویتش کمکش کرد ،به خصوص خانواده هاى این افراد نبایدآانها را طرد کنند و به جان جامعه بیاندازنند.
همان طورى یک بیمار بسیترى مى شود و تحت درمان قرار مى گیرد این فرد هم باید تحت درمان ومراقبت قرار بگیرد وبه هر طریقى هست به هویت اولش برگردد .
ما نمى گویم که دست نوازش بر سر اینگونه افراد بکشیم نه او باید تاوان اعتیادش را پس دهد اما نباید او را رها و به جان جامعه انداخت .
خانواده هاى محترم باید بدانند، اولا مواظب باشند افراد دیگر خانواده بنا به هر دلیلى از طریق ” دوستان ، محیطهاى نامناسب وغیره ” دچار این ماده افیونى نشوند واگر هم فردى از شما دچار این مواد مخدر هست به جاى این که او را رها و طردش کنید ، به فکر درمان وکنترل او باشید تا شعله هاى این آتش دامنگیر شما وجامعه نشود.
به امید آن روزى که به لطف خداوند و تلاش شما خا نواده هاى عزیزجامعه اى عارى ازهر گونه آلودگى به مواد مخدر وسایر آلودگیها داشته باشیم . انشا ا…