برانکو: به کار برادرم ایمان دارم
نقش سرمربی تیم ملی فوتبال برای حضور زلاتکو در ایران


برانکو: به کار برادرم ایمان دارم


خبرگزاری فارس: در نگاه اول شباهتی به برانکو ندارد و تشخیص اینکه این دو برادر هستند، کار مشکلی است، اما وقتی خودش را معرفی کرد، همه نگاه‌ها متوجه برانکو شد، یعنی او زلاتکو را به ایران آورده است؟


به گزارش خبرگزاری فارس، پیش از آغاز پنجمین دوره لیگ برتر، مسئولین باشگاه برق شیراز برای اینکه دچار مشکلات فصل گذشته نشوند، وسواس زیادی در انتخاب سرمربی به خرج دادند. خلیل صالحی به عنوان مدیرعامل این تیم، موافق حضور مربی خارجی بود، ولی گفته می‌شد هیئت مدیره تمایل چندانی به استفاده از مربیان خارجی نداشت. سرانجام و پس از مدت ها رایزنی، زلاتکو ایوانکوویچ به ایران آمد تا هدایت نارنجی‌پوشان شهر شیراز را بر عهده بگیرد. او برادر برانکو ایوانکوویچ بود و این موضوع به خودی خود می‌توانست حرف و حدیث‌های زیادی را به وجود آورد.
اینکه برانکو تا چه اندازه در ورود برادرش به ایران نقش داشت، سؤالی بود که از همان ابتدا ذهن‌ها را مشغول کرد.
خلیل صالحی مدیرعامل برق، نقش برانکو در این مسئله را ناچیز عنوان می‌کند.
وی می‌گوید: اطلاعات اولیه در این خصوص را از باشگاه فولاد و شخص رضائیان گرفتیم .به هر حال آنان چند سالی است با مربیان کروات کار می‌کنند و نسبت به مربیان این کشور شناخت کامل دارند. ضمن آنکه یکی از بازیکنان سابق برق به نام آقای الیاس عبداللهی که در کشور ایتالیا است، کمک زیادی به ما کردند. برانکو وقتی وارد عمل شد که کارهای اولیه را انجام داده بودیم و فقط در مراحل پایانی نظر او را در این باره جویا شدیم.
صالحی ادامه می‌دهد: این را می‌دانستیم که برانکو علیه برادرش موضع نمی‌گیرد. پس زمانی به سراغ او رفتیم که تقریبا همه چیز تمام شده بود. در واقع سرمربی تیم ملی در تصمیم گیری ابتدایی باشگاه برق نقشی نداشته است. با این وجود از همان ابتدا می‌دانستیم که حضور زلاتکو ممکن است برای برق ایجاد حاشیه کند و این موضوع فشار زیادی را به ما وارد کرد، اما وقتی درباره زلاتکو تحقیق کردیم، به نتایج خوبی رسیدیم و تصمیم گرفتیم سکان هدایت برق را به او بسپاریم.
مدیرعامل برق نتیجه تحقیقاتش از زلاتکو را اینگونه توصیف می‌کند: او سوابق روشنی دارد. بعد از ۴۰ سال حضور مداوم در فوتبال، مطمئن باشید با چشم بسته کاری را انجام نمی‌دهد. من تنها مدیر ورزشی هستم که در تیم‌های لیگ برتر مشغول به کار است. به همین دلیل با فوتبال آشنایی کامل دارم و تصمیمی می‌گیرم که به نفع تیم باشد.
کمال پاک فطرت مدیر روابط عمومی باشگاه برق نیز در این خصوص می‌گوید: مدارک مربیگری زلاتکو از طرف یوفا تائید شده و در اختیار فدراسیون قرار گرفته است. او در تیم‌های مختلف مربیگری کرده که البته بیشتر تیم‌های زیر ۲۱ سال بوده است. زلاتکو مدرک لیسانس مربیگری و روانشناسی دارد. او در کلاسی که بوناچیچ و فرانچیچ شرکت کرده بودند، نفر اول شده است. زلاتکو مربی شناخته شده‌ای در کرواسی است.
وی ادامه می‌دهد: نمی‌توان گفت برانکو در پیوستن او به برق نقش نداشت، ولی اینکه بگوئیم سرمربی تیم ملی، زلاتکو را به باشگاه توصیه کرده قابل قبول نیست. برای برق، ۱۰ گزینه در نظر گرفته بودیم که در نهایت شرایط زلاتکو ایوانکوویچ از بقیه بهتر بود. البته این را هم بگویم که برانکو در بعضی مواقع کمک خوبی به ما کرد. به عنوان مثال زلاتکو به دلیل مشکل رویداد در ترکیه مانده بود، اما برانکو توانست مشکلش را حل کند تا بتواند به ایران سفر کند.
زلاتکو ایوانکوویچ چندان تمایل ندارد در این خصوص صحبت کند. او در این مورد به گفتن این جمله بسنده می‌کند: آنها با برادرم ارتباطی برقرار کردند، ولی اینطور نبوده که به واسطه حضور او به برق آمده باشم.
یکی از موضوعاتی که پیرامون باشگاه برق وجود دارد، دعوت شدن ستار زارع به تیم ملی و دخیل بودن این موضوع در حضور زلاتکو است. وی باز هم خیلی کوتاه جواب می‌دهد: ستار قبل از من هم در تیم ملی بود و یقین داشته باشید حضورم در برق تاثیری در دعوت او به تیم ملی ندارد.
برانکو اما برعکس برادرش و مثل همیشه خیلی خوب صحبت می‌کند. وی در این مورد می‌گوید: خود باشگاه با زلاتکو ارتباط برقرار کرد و پس از به توافق رسیدن از من نظر خواستند. البته طبیعی است به سراغ من بیایند. آنچه در خصوص خصوصیات و سوابق زلاتکو می‌دانستم، به مسئولین برق گفتم. با علم به اینکه می‌دانستم بعدها حرف و حدیث زیادی پیش می‌آید، چندان تمایل نداشتم در این قضیه وارد شوم. اگر آنطور که می‌گویند، من در حضور زلاتکو نقش داشتم می‌توانستم سال گذشته او را به عنوان سرمربی برق منصوب کنم.
برانکو درباره کارنامه برادرش می‌گوید: زلاتکو ۲۰ سال سابقه مربیگری دارد. در تورنمت‌های اروپایی با تیم امید کرواسی به موفقیت رسیده است. زلاتکو پیش از آمدن به ایران پشنهادات زیادی داشت، اما ترجیح داد به ایران بیاید. در مجموع باید بگویم، نتایج زلاتکو و کارنامه او بیانگر عملکرد موفق اوست.
سرمربی تیم ملی کشورمان ادامه می‌دهد: به کار زلاتکو ایمان دارم و برایش آرزوی موفقیت می‌کنم. می‌دانم او می‌تواند در فوتبال ایران موفق شود، ولی در این راه مثل هر مربی دیگری نیاز به شانس دارد.
گرچه مسئولین برق به نوعی نقش سرمربی تیم ملی کشورمان را در این جریان نفی می‌کنند و معتقدند برانکو در مراحل اولیه حضور زلاتکو در ایران نقش نداشته، اما نمی‌توان از کنار این موضوع به سادگی گذشت. این جریان و پیوستن زلاتکو به برق را می‌توان به صورت های مختلف تفسیر کرد. شاید یکی از این تفسیرها، همانی باشد که در سطور بالا آمد.