برانکو در جزیره تغییر تاکتیک داد
ارزیابی تمرینات تیم ملی در اردوی کیش


برانکو در جزیره تغییر تاکتیک داد


خبرگزاری فارس: نحوه تمرین تیم ملی فوتبال ایران در اردوی جزیره کیش نسبت به گذشته تغییرات فاحشی کرده بود و کارهای سرعتی و حرکت در فضای بسته، در اولویت تمرینی ملی پوشان قرار داشت.


به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به کیش، در هوای مطبوع و توام با باد جزیره کیش، نحوه تمرین ملی پوشان نسبت به گذشته تغییراتی کرده بود. سرمربی کروات دیگر مانند گذشته تمایل چندانی به سانتر از جناحین و حرکت بازیکنان در فضای آزاد را نداشت.
سرعت در فضای بسته و شوت‌زنی از روی حرکات ترکیبی، مهم ترین برنامه برانکو در جزیره بود.
به نظر می‌رسد سرمربی تیم ملی ایران از سبک بازی تیم های ملی پرتغال و مکزیک که از حریفان اصلی‌مان در گروه D جام جهانی هستند شناخت دارد و به همین دلیل برنامه های اصلی را از کناره ها به میانه زمین سوق داده و تلاش دارد با سبک جدیدی نفرات ملی پوش را راهی مسابقات کند.
مکزیک با تکتیک ناب بازیکنان امریکایی جنوبی‌ و پرتغالی‌ها که به برزیل اروپا شهره هستند، در کوچک‌ترین فضاها بهترین واکنش‌‌ها را نشان می‌دهند و تیم ملی برای مصاف با آنها وظیفه سنگینی را در میانه میدان خواهد داشت. این نکته ای است که سرمربی کروات به آن واقف است.
هر دو حریف تکنیک و سرعت بالایی دارند. بنابراین کندی آهنگ تیمی برابر آنها به معنای خودکشی و پذیرش شکست تحقیرآمیز خواهد بود.
در اردوی جزیره کیش، تیم ملی ۴ جلسه تمرین و یک دیدار دوستانه را برابر تیم منتخب کیش برگزار کرد.
در تمامی جلسات تمرینی برانکو از بازیکنان خواست که با سرعت بالا تمرین کنند و با قراردادن بازیکنان در موقعیت‌های بسته و بسیار محدود، قصد داشت توانایی آنها را در چنین شرایطی محک بزند و نفرات ملی پوش را با این جو آشنا کند.
البته سرمربی پیش از حضور در این اردوی داخلی اعلام کرده بود که در اندیشه تغییر تاکتیک تیمی است که این موضوع به نوعی در نحوه تمرین تیم ملموس بود.
نکته امیدوار کننده در اردوی کیش را می‌توان به انگیز بالا و درخشش بازیکنان جوان و تازه وارد تیم ملی ربط داد. در دیدار دوستانه تیم ملی با منتخب کیش، پدیده‌های جوان لیگ برتر بازی روان وقابل قبولی را ارائه کردند.
سرعت بالا و دوندگی مطلوب بازیکنان جوان به حدی بالا بود که سرمربی تیم ملی پس از پایان این دیدار دوستانه، تصریح کرد: بازی خوبی را انجام دادیم. انگیزه بازیکنان جوان برای پوشیدن پیراهن تیم ملی مرا به آینده امیدوار کرد.
جباری، ایوبی، تیموریان، یاورزاده، ارزانی، شیرزاد و … از جمله بازیکنان جوان تیم ملی، در این اردو خوش درخشیدند و فعل خواستن را به خوبی برای برانکو صرف کردند.
در خط حمله سیاوش اکبرپور نشان داد که در صورت آمادگی و اعتماد سرمربی تیم ملی، مهره تاثیر گذاری خواهد بود چرا که در دیدار دوستانه با منتخب کیش وی در نیمه دوم با ورودش به میدان مسابقه ۲ بار گل زنی کرد و یک پاس گل تماشایی را ارسال کرد تا به خوبی شایستگی‌هایش را نشان دهد.
برپایی اردوی کیش به سرمربی نشان داد که از اعتماد به پدیده‌های لیگ برتر زیان نخواهد کرد چرا که تیم ملی می‌تواند از شرایط ایده‌آلی تک ستاره‌های تیم‌های باشگاهی استفاده کرده و از آنها در تورنمنت‌ها کمک بگیرد.