برانکو سرمربی تیم فوتبال المپیک چین نمی‌شود
گزارش فارس از آینده مبهم سرمربی سابق تیم ملی


برانکو سرمربی تیم فوتبال المپیک چین نمی‌شود


خبرگزاری فارس: انتشار خبر استخدام برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سابق تیم ایران از سوی فدارسیون چین برای هدایت تیم امید باعث شد تا بعد از مدت‌ها توجه ایرانی‌ها به وی جلب شود؛ اما واقعیت این است که چنین امکانی وجود ندارد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، برانکو که حتی قبل از حضور در جام جهانی آلمان و زمان برقراری همکاری اش با فدراسیون سابق فوتبال ایران، از نمایندگان خود در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دنبال تیم باشگاهی برای انجام فعالیت می گشت و سخت در تکاپو بود برای خود تیمی دست و پا کند که تا به این لحظه و بعد از قطع همکاری اش با تیم ایران، به هدف خود برای یافتن تیمی جهت مربیگری نرسیده و شانسی نیز برای تصدی پست سرمربیگری تیم المپیک چین، آن هم با حقوق و دستمزد سنگین و غیر متعارف چهار میلیون دلاری نداشته است.
مربی که در ظاهر ادعای حرفه ای گری و انجام کار در سطحی کاملا بالا را داشته است؛ اما حتی پایبند به اصول حرفه‌گری در رده کاری خویش نبوده است. به طوریکه در پایان جام جهانی ۲۰۰۶ برای انجام توضیحات به مردم همیشه حامی تیم ملی ایران، بی توجهی از خود نشان داد و به ایران مراجعت نکرد و متاسفانه انواع توهین ها را روانه ایرانیان ساخت.

* برانکو برای چینی‌ها مطرح نیست
با توجه به این رفتار، بایستی به گزارشات اخیر روزنامه های چینی از جمله شن یانگ دیلی، بجینگ و … استناد کرد و عنوان داشت که برانکو که گفته می‌شد هفته آینده جهت انجام مذاکره رهسپار چین خواهد شد، ظاهرا گزینه مورد نظر چشم بادامی ها برای هدایت تیم این کشور نیست.
در این اوضاع آنها مربی مورد نظر خود را شناسایی کرده و با آن در مذاکرات اولیه نیز به توافق رسیده اند: راتومیر دویکوویچ.
مطابق این گزارشات مربی مورد نظر برای پستی که گفته می شد در اختیار برانکو گذاشته می شود، سرمربی تیم ملی غنا در جام جهانی ۲۰۰۶ است؛ مربی صربی که از مجموعه نیروهای قدرتی و تکنیکی غنا توانست مجموعه ای هماهنگ بسازد و در جام جهانی آن را نمایش دهد.
روزنامه‌های چینی در این خصوص عنوان کرده اند: از مدتی قبل بحث استخدام دویکوویچ مطرح بوده و بازیکن اسبق تیم‌های ستاره سرخ بلگراد به سمت سرمربی تیم المپیک چین برگزیده شده تاکنون قرار شود در بازی دوستانه ۲۵ اکتبر (چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۸۵) برابر ژاپن روی نیمکت بنشیند.

* تایید خبر از سوی فدراسیون فوتبال چین
در پی انتشار خبر حضور دویکوویچ به سمت سرمربی تیم المپیک چین، سخنگوی فدراسیون فوتبال این کشور موضوع استخدام این مربی را تایید کرد.
شیان دنگ به نمایندگی از سازمان متبوع خود عنوان کرد که مذاکرات با دویکوویچ به ثمر رسیده است.
وی گفت: ما و دویکوویچ مذاکرات مفصلی داشتیم که به کسب توافق انجامید و اکنون قرار است منجر به عقد قرارداد شود.

*دویکوویچ کیست؟
با این اظهارات می‌توان عنوان کرد مربی که تا چند روز دیگر المپیکی‌های چین را مقابل ژاپن هدایت می کند، کسی است که توانست در قالب سرمربی، تیم غنا را به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۰۶ رهنمون سازد.
او در دوران جوانی دروازه بانی بود که در فصل های ۱۹۶۵-۱۹۶۴ و ۱۹۷۵-۱۹۷۳ از دروازه تیم ستاره سرخ بلگراد مراقبت کرد و بعد از آن تا سال ۱۹۹۱ در کادر فنی این تیم بوده است.
او بعد از جام جهانی به همکاری با تیم ملی غنا پایان داد تا این فدراسیون فوتبال،کلود لی روی فرانسوی را به سمت سرمربی تیم ملی به کارگمارد.

* انعکاس خبر حضور دویکوویچ در فوتبال چین
همزمان با انتشار خبر حضور دویکوویچ در راس کادر فنی تیم المپیک چین، رسانه های ورزشی اروپایی نیز این نکته خبری را تایید کردند.
برای این منظور جدای از انعکاس خبری همکاری جدید دویکوویچ در سطح کشورهای منطقه بالکان، رسانه های خبری آلمان، انگلیس و فرانسه نیز در روزهای گذشته به انعکاس همکاری مشترک و جدید دویکوویچ با چینی ها پرداخته اند.
گزارش از محمدرضا سروش