برانکو ایوانکوویچ کیست؟

برانکو ایوانکوویچ سرمربی کنونی تیم ملی فوتبال در ۲۸ فوریه ۱۹۵۴ در کرواسی متولد شد.
او در دوران فوتبال بازیکنی معمولی بود و موفقیت خاصی کسب نکرد. در اواخر دهه ۱۹۸۰ فوتبال را کنار گذاشت و تصمیم گرفت فعالیت خود در این ورزش را به عنوان مربی ادامه دهد. او در کلاسهای مربیگری شرکت کرد و درسهای زیادی را از مدرسان باتجربه آموخت.
تحصیلاتش را نیز تا کسب دانشنامه دکترای تربیت بدنی ادامه داد. برانکو از سال ۱۹۹۱ رسما کار مربیگری را آغاز کرد. در سال ۱۹۹۷ فدراسیون فوتبال کرواسی او را به عنوان دستیار بلاژویچ منصوب کرد و نقش موثری در موفقیت تیم کرواسی در جام جهانی ۱۹۹۸ و رسیدن این تیم به مرحله نیمه نهایی داشت.
پس از آن موفقیت ، برانکو آوازه ای در اروپا پیدا کرد. او به آلمان رفت و مربیگری تیم هانوفر را برعهده گرفت ولی در زمستان سال ۲۰۰۰ این تیم را رها کرد و به کشورش بازگشت و این دفعه دستیار میرکویوزیچ شد. با صعود کرواسی به مرحله نهایی جام جهانی ۲۰۰۲ او به ایران آمد. برانکو زمانی در ایران مورد توجه قرار گرفت که موفق شد تیم کشورمان را برنده مدال طلای بازیهای آسیایی ۲۰۰۲ بوسان کند. او پس از بحران عدم صعود تیم ملی به جام جهانی ۲۰۰۲ هدایت این تیم را برعهده گرفت. وی با دعوت از جوانان ، خون تازه ای در رگهای تیم تزریق کرد.